Home Cpanel Hosting Nedir?

Cpanel Hosting Nedir?

cPanel, web geliştiricileri ve hosting şirketleri arasında en popüler kontrol panellerinden biridir. Genellikle WHM (Web Host Manager) ile eşleştirilir – her iki bileşen de el ele çalışır ve her biri ayrı roller oynar. Web Host Manager, sunucu üzerinde idari kontrol sağlar. Sunucu yapılandırmalarına ek olarak, WHM birden fazla hesap oluşturur ve birden fazla web sitesini yönetir.

Ayrıca, cPanel panosu çeşitli web dosyaları, MySQL, istatistikler, veri izleme ve SEO özellikleri sağlar. CPanel’in web geliştiricileri ve hosting şirketleri arasında en popüler kontrol panellerinden biri olmasına şaşmamalı.

Belirtmek gerekirse, bir barındırma sağlayıcısı WHM ile bir sunucuyu yönettiğinde ve müşterileri için cPanel hesapları oluşturduğunda, bu uygulama cPanel hosting olarak bilinir.

cPanel hosting hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin. 

En büyük sorunlardan biri, Cpanel barındırmanın karmaşıklığı, kafa karıştırıcı arayüzleri ve kötü yönetim sistemleriyle uğraşmaktır. Karmaşık ayarlar, teknik jargon ve sınırlı kontrol, web sitenizin performansını engelleyebilir.

E-posta hesaplarının ayarlanmasından web sitesi performansının izlenmesine kadar web sitenizin tüm yönlerini birkaç tıklamayla yönetin! Vasat bir barındırma ile yetinmeyin ve Mavihost’un cpanel hosting açılış sayfasına girin, ihtiyaçlarınıza göre harika planlarını seçin ve sorunsuz bir web yönetimi deneyiminin keyfini çıkarın.

Cpanel Hosting

cPanel Nedir?

cPanel, web hosting hizmetinizi uygun şekilde yönetmek için kullanılan Linux tabanlı bir kontrol panelidir. Sistem, bir masaüstü uygulamasına benzer şekilde çalışır. cPanel ile karmaşık komutlar çalıştırmak yerine kullanıcı dostu bir panodan işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

 

cPanel Hosting Nedir?

cPanel hosting, temelde bir cPanel kurulumunu içeren Linux tabanlı web hosting dir. Hosting planı, web hosting öğelerinizi kontrol etmek için bir cPanel hesabı sağlar. Bunu göz önünde bulundurarak, cPanel, paylaşılan, özel ve yönetilen WordPress hosting dahil olmak üzere farklı barındırma türlerinde kullanılabilir.

Bu kontrol paneli, basit bir kontrol paneli çözümü arayan yeni başlayanlar için iyi bir seçimdir. Ancak, tıpkı diğer hosting kontrol panelleri gibi, cPanel’in de avantajları ve dezavantajları vardır.

cpanel hosting nedir

cPanel Hosting Avantajları

  • Hızlı ve Uyarlanabilir: Tüm cPanel hosting paketleri LiteSpeed ​​Web Cache Manager ile entegredir. Sayfa yükleme sürelerini önemli ölçüde kısaltır ve önbelleğinizin otomatik olarak yönetilmesini sağlar. Web sitenizi trafik ve hıza göre hızlandırabilir ve optimize edebilir, böylece çevrimiçi varlığınızı güçlendirebilirsiniz.
  • Güvenli ve Güvenilir: Linux tabanlı cPanel hosting hizmeti, ortamınızı özel ve güvenli tutmak için Cloudlinux CageFS, web sitenizi kötü amaçlı yazılım ve saldırılardan korumak için Imunify360 ve sitenizin düzenli yedeklemelerini yapmak için Jetbackup gibi gelişmiş güvenlik özellikleriyle birlikte gelir.
  • Kolay Barındırma Yönetimi: Web sitesi yönetimini daha da kolaylaştırmak için cPanel hosting planları, phpBB, Joomla, WordPress ve diğerleri gibi popüler web uygulamalarının çoğu için tek tıkla kurulum çözümü olan Softaculous Apps Installer ile birlikte gelir.

 

cPanel Hosting Dezavantajları

  • Güvenlik açığı: Araştırmalar, cPanel’in iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) yönteminin kaba kuvvet saldırılarına karşı savunmasız olduğunu gösteriyor. Bunu önlemek için her zaman cPanel sürümünüzün güncel olduğundan emin olun.
  • Maliyetli lisans: cPanel rakiplerine göre en yüksek lisans maliyetine sahiptir. Bu nedenle, yalnızca bir web sitesini yönetiyorsanız, web sunucusu size cPanel lisansını ödünç vereceğinden, bir cPanel hosting planı daha ucuz bir çözüm olabilir.
  • Veri kaybı veya bozulma riski: CPanel sisteminin yanlışlıkla sunucu ayarlarının üzerine yazdığı ve büyük güncellemeler sırasında tüm verileri kaldırdığı zamanlar vardır. Bu, çökmüş veya arızalı bir sabit sürücü nedeniyle olur. Bu gibi durumlarda, web sunucunuzu geri yüklemek için tam bir felaket kurtarma (disaster recovery) gerçekleştirmeyi deneyin.

cPanel Hosting Nedir ve Size Nasıl Fayda Sağlayabilir?

“cPanel Nedir?” sorusunun kısa yanıtı. şudur: Web sitesi ve sunucu yönetimini basitleştirmek için bir kontrol paneli olarak kullanılan, Linux tabanlı çevrimiçi bir grafik arabirimdir (GUI). cPanel’in otomatik ve yapılandırılabilir kontrol paneli, hemen hemen herkesin web sitelerini ve paylaşılan sunucularını etkili bir şekilde yönetilmesini sağlar.

cPanel Hosting Nedir ve Size Nasıl Fayda Sağlayabilir

cPanel, Hosting İle Aynı Mı?

cPanel, son kullanıcılar tarafından bir hosting sağlayıcısının bayisi altında kullanılan kontrol panelidir. Müşteriler tarafından kendi hosting hesaplarını yönetmek için kullanılır. WHM, satıcılara kök düzeyinde erişim sağlar. cPanel, kullanıcılarına yalnızca sunucudaki web hosting hesabına erişim sağlar.

cpanel hosting İle aynı mi

cPanel ile WordPress aynı mı?

cPanel, “Sunucu Konfigürasyonu ve Otomasyonu” kategorisinde bir araç olarak sınıflandırılabilirken, WordPress “Kendi Kendine Barındırılan Blog / CMS” altında gruplandırılmıştır. WordPress, 12.7K GitHub yıldızları ve 7.78K GitHub çatalları olan açık kaynaklı bir araçtır.

Son Söz

Bu makalede cPanel hosting hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık ve avantaj ve dezavantajlarından bahs ettik ki kullanmak için daha detaylı bilgi ile karar verebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz varsa destek ekibimizle iletişime geçip sorunuzu sorabilirsiniz.

 

cPanel Hosting Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Burada cpanel hosting hakkında bazı soruları yanıtlayacağız.

Web Hosting ve cPanel Arasındaki Fark Nedir?

Web hosting, web sitenizi internette erişilebilir kılan bir hizmet iken, cPanel, Linux sunucularının yönetimini daha verimli ve kullanıcı dostu hale getiren bir yazılımdır.

Teknik olarak herhangi bir kontrol paneli olmadan sunucuyu yönetmek mümkündür ancak çok daha zordur ve teknik bilgisi olmayan kişiler için kesinlikle önerilmez.

 

Cpanel Hosting Hizmeti Değerli mi?

cPanel, yaygın olarak tanınan ve en iyi web hosting sağlayıcıları tarafından yaygın olarak sunulan bir platformdur. Karmaşık teknik ve geliştirme sorunlarını basitleştirirken sezgisel, kullanıcı dostu ve kullanımı kolaydır.

Platform, grafik bir işaretle ve tıkla arayüzü kullanılarak son kullanıcı düşünülerek tasarlanmıştır. Giriş engellerini ortadan kaldırarak, tüm deneyim ve beceri seviyelerindeki kullanıcılar için erişilebilir hale getirir.

 

cPanel Hosting ile Müşteri Desteği Alabilir miyim?

Elbette. 7/24 her soruyu yanıtlamaya hazırız. Sadece cPanel hosting hesabınıza giriş yapın ve bize bir mesaj gönderin – endüstri uzmanlarından oluşan ekibimiz size bir çözümle geri dönecektir.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

IMAP Nedir?

E-postalar, modern iş ve kişisel iletişim için hayati bir araç haline geldi. Her gün

Mx kaydı nedir?

E-posta, insanlar arasında mesaj alışverişi yapmanın bir yoludur ve e-postanın ilk sınırlı kullanımı aslında

Webmail nedir?

Webmail veya Web postası, e-postanıza Web tarayıcısı ve İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan
Previous
Next