Home Eticaret Hosting nedir?

Eticaret Hosting nedir?

E-ticaret hosting, ödeme işleme hizmetleri, güvenlik girişimleri, SSL, alışveriş sepeti yazılımı ve daha fazlasını içeren bir elektronik ticaret web sitesine hizmet veren bir web barındırma platformuyla ilgilidir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok e-ticaret web barındırma vardır. Doğru olanı, satış hacminize, trafiğinize, site boyutunuza, bütçenize ve web geliştirme deneyiminize bağlıdır. Gelirinizi sağlamak için web sitenize güvendiğinizde, doğru barındırmayı seçerek başlamanız gerekir.

E-ticaret sitesi için hangi hosting?

E-ticaret için en iyi hosting türü birçok faktöre bağlıdır. Ne tür bir barındırma kullanacağınızı belirlerken bütçenizi, geliştirme deneyimi düzeyinizi ve ihtiyaç duyacağınız BT desteği miktarını göz önünde bulundurun. Şunları düşünmek de iyi bir fikirdir:

 1.     Sitenizde ne kadar trafik beklediğiniz.
 2.     Site içeriğinizin gerektireceği güvenlik düzeyi.
 3.     Sitede barındıracağınız dosyaların boyutu.
 4.     Verilerinizi yedeklemek için ne kadar alana ihtiyacınız olacak.

Her e-ticaret barındırıcısının barındırma planının neler sunduğunu ve web siteniz için hangi faktörlerin gerekli olduğunu kontrol edin.

Doğru E-Ticaret Hostingini Seçmek Neden Önemli?

Doğru E-Ticaret Hostingini Seçmenin Önemi

Web sitenizin içerik dosyalarının bir yerde saklanması gerekir. Web sitesi sahipleri bu iş için hosting firmalarına kira öderler ancak hosting firmalarının hizmetleri büyük farklılıklar gösterir. En iyi sunucuyu seçmezseniz aşağıdaki sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

1. Müşteriler yavaş bir siteden ayrılacak

Anlık tatmin çağında yaşıyoruz. Bugün, tüketicilerin %47’si iki saniye veya daha kısa bir sayfa yükleme hızı bekliyor.

Google, müşteri deneyiminin yanı sıra site hızını bir sıralama faktörü olarak kullanır. Bunun nedeni, arama motorlarının web sitelerini hızlı bir şekilde keşfedip dizine ekleyememeleri durumunda sonuç üretmelerinin daha uzun sürmesidir.

Sayfaları bulmak için, Google ana sayfanızdan veya site haritanızdan ayrılır ve bağlantıları “tarar”. Sitenizin yüklenme hızları düşükse, sayfalarınız Google’ın dizinine dahil edilmeyebilir.

En iyi e-ticaret hosting şirketi, beklediğiniz hacmi yönetebildiğinden emin olacaktır. Buna trafik artışları ve önbelleğe alma ve İçerik Dağıtım Ağları gibi performansa müdahale edebilecek diğer faktörler dahildir.

Önbelleğe alma, sayfa verilerini normal bir HTML sayfası olarak depolayarak, veritabanına yapılan çağrıları kaldırarak ve gelecekteki isteklerin daha hızlı sunulmasını sağlayarak web sayfalarını hızlandırır. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen “HTML nedir” makalesini okuyun.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN), web sitenizin resimler ve medya dosyaları gibi kullanılabilir kaynaklarını tutan ve sitenizin yükleme süresini azaltmak için birlikte çalışan yaygın bir sunucu grubudur. Bir CDN, ziyaretçileri coğrafi konumlarına en yakın sunucuya otomatik olarak yönlendirerek daha hızlı yükleme süreleri sağlar.

2. Müşteriler savunmasız sitelere erişemeyecek

Hemen hemen herkes bir e-ticaret sitesi açabilse de, bir işletmenin müşterilerin satın alma işlemi yapabilmesi için önce uygun güvenlik önlemlerini alması gerekir.

Her tarayıcı farklıdır ve bazıları diğerlerinden daha fazla güvenlik özelliği sunar. Chrome’un misyonu, tüketicileri internette gezinirken güvende tutmaktır. Bu, onu en popüler tarayıcı yapmanıza yardımcı olur.

Siteniz HTTPS ile şifrelenmemişse, hedef kitleniz Chrome kullanırken siteniz “güvenli değil” olarak tanımlanacaktır. Bunu URL çubuğunda görmek, tüketicinin markanıza olan güvenini artırmaz.

ssl sertifikasi nedir? SSL sertifikaları, bilgisayarınız ile bir web sitesinin sunucusu arasında aktarılan verileri şifreleyen bir sunucuda saklanan küçük dosyalardır. Ayrıca, kullanılan web sitesini doğrulamak için dijital bir imza sağlarlar. Veri aktarımını, kredi kartı işlemlerini güvence altına almak için idealdirler ve hatta çeşitli sosyal medya web sitelerinde gezinmeyi güvence altına almak için bile kullanılmaktadırlar.

SSL sertifikanız yoksa Chrome, izleyicileri açmaya çalıştıkları sayfayı görmelerine fırsat bulamadan uyarır. Ek olarak, bir SSL sertifikası web sitenizi hızlandırabilir.Bazı e-ticaret web sitesi sahipleri, bir SSL sertifikası eklemenin pahalı veya karmaşık olmasından korkarken, iyi bir web barındırma şirketi, paketlerinin bir parçası olarak şifreleme sunacaktır.

Ayrıca, güvenliğinizi güncel tutmak tam zamanlı bir iş olabilir. E-ticaret hosting şirketiniz, yazılımınızı yükseltebilmeli, eklentiler ekleyebilmeli ve kendi sunucu yazılımlarını güvende tutabilmelidir. Şirketin destek ekibi, siteniz saldırıya uğrarsa durumla da ilgilenebilmelidir.

3. aksama süresini (DownTime)karşılayamazsınız

Müşterileriniz sitenize erişemezse satın alamazlar. Bir saatlik kesinti sırasında kaybedilen gelir miktarı, günün saatine, satış hacminize, trafiğinize ve etkilenen kişi sayısına bağlıdır.

Gremlin’e göre Amazon, kesinti süresi başına dakikada 220.318,80 dolar kaybederken, Costco.com 11.082,00 dolar kaybedecek.

Bu yeterince sık olursa, kötü bir itibarınız olur. Aslında, aksama süresi işletmenizi bile batırabilir.E-ticaret web barındırma hizmetleri genellikle belirli bir çalışma süresini garanti eder. Yine de sadece onların sözüne güvenmeyin. Müşteri incelemelerine bakın ve herhangi birinin web sitenizi izleyip izlemediğini öğrenin, böylece bir sorun ortaya çıkarsa hemen haberiniz olur.

 

E-Ticaret Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

iyi eticart hosting faktörleri

Bazı kriterlerinizi karşılayan uygun fiyatlı bir planın cazibesine kapılmış olsanız da, taahhütte bulunmadan önce biraz araştırma yapmanız önemlidir. Barındırma alanlarını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, ancak sitenizi taşımak siz ve müşterileriniz için zahmetli olabilir. En iyi web barındırıcısını önceden seçmek daha iyi bir fikirdir.

1. Şifreleme

Web barındırma şirketlerini karşılaştırırken güvenlik en önemli endişelerinizden biri olmalıdır. Ancak, tek bir faktör bir e-ticaret sunucusunu diğerinden daha iyi yapmaz.

Birçok barındırma planı aşağıdaki güvenlik özelliklerini sunar:

 •     Güvenlik duvarları
 •     SSL sertifikaları
 •     DDoS koruması
 •     Spam filtreleri
 •     Alan adı gizliliği
 •     Virüs koruması

Bazı bilgisayar korsanları eğlenmek için web sitelerini yok etmek ister. Diğerleri değerli bilgiler toplamak veya web sitenizden kar elde etmek istiyor. Web sitenize, ziyaretçilerinizin bilgisayarlarına virüs yerleştiren veya reklam alanlarını ele geçiren kodlar enjekte edebilirler. Parolaları çalabilir veya tüm dosyalarınızı şifreleyebilir ve bunların şifresini çözmek için fidye ödemesi isteyebilirler.

Web sitenizi içeren her türlü dolandırıcılık, mağazanızı ve itibarınızı riske atabilir. Güvenli barındırılan bir e-ticaret platformu, içinizin rahat etmesi için yukarıdaki listede bulunanlar da dahil olmak üzere çeşitli güvenlik önlemleri sunmalıdır.

2. PCI Uyumluluğu

PCI uyumluluğu, herhangi bir e-ticaret web barındırıcısı tarafından sunulmalıdır. Kredi kartı numaraları da dahil olmak üzere çok büyük miktarda kişisel veriyle uğraşırken, bir ihlal felaketle sonuçlanabilir. Bunun senin başına gelmeyeceğini düşünüyorsan, tekrar düşün.

Çevrimiçi mağazalarin, müşteri bilgilerini koruyan standartlar olan PCI DSS’ye uyması gerekir. Doğru web barındırıcısını seçtiğinizde, endişelenmenize gerek kalmaması için PCI uyumluluğunu sağlarlar.

3. Dosya boyutları

Çevrimiçi bir mağazanız varsa, muhtemelen görsel ağırlıklı bir web siteniz vardır. Sitenizde depolanan bu kadar çok dosyayla, müşterilerin yavaş yükleme süreleri yaşamasını istemezsiniz.

Site gecikmelerine neden olan en büyük suçlulardan bazıları videolar, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve PDF’lerdir.Barındırma planınız, tüm dosyalarınızı desteklemek için yeterli bant genişliğine ihtiyaç duyar. En iyi barındırma platformu, sitenizi optimize etmek için en iyi resim boyutlarını oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.

4. Yedeklemeler

Çevrimiçi mağazanızı oluşturmak ve yönetmek kolay olabilir, ancak işler ters gittiğinde ne olur? Web siteniz bir güncellemeden sonra saldırıya uğrarsa veya düzgün çalışmazsa, bir yedekleme sizi kurtarabilir. Tüm platformunu yedekleyen bir hosting kullanıyorsanız, bunu bireysel olarak yapmak zorunda değilsiniz.

5. Hesap Sınırlamaları

Her barındırma planıyla ne elde ettiğinizi öğrenin. Daha fazla ölçeklenebilirlik seçeneğine ihtiyacınız varsa yükseltme yapıp yapamayacağınızı öğrenin. Her paketin tam olarak ne içerdiğini bildiğinizden emin olun.

E-ticaret barındırma planlarını karşılaştırırken karşılaşabileceğiniz bazı hesap sınırlamaları şunlardır:

 • SSL sertifikaları veya barındırma için ayrıca ödeme yapmanızı gerektiren ücretsiz e-ticaret yazılımı
 • Sınırlı dosya depolama
 • Müşteri hizmetleri temsilcilerine erişim yok.
 • Bant genişliği sınırlarını aşarsanız ağır aşım ücretleri.
 • Zayıf raporlama seçenekleri ve analitik.
 • Geliştirici bilgisi olmadan web sitenizi özelleştirme zorluğu.

 

E-Ticaret Hosting Sağlayıcılarında Aranması Gereken Özellikler

Bir e-ticaret hosting firmasında olması gereken özellikler şunlardır:

E-Ticaret Hosting Sağlayıcılarında Aranması Gereken Özellikler

    Yüksek performans

Bir e-ticaret sitesi olarak, ilk önceliğiniz hızlı ve güvenilir bir sunucu bulmak olmalıdır. Yükleme süreleri 2 saniyeden uzunsa tüketicilerin %57’si sitenizi terk edecek ve %80’i bir daha geri dönmeyecek.

 

    Bant Genişliği ve Dosya Depolama

E-ticaret siteleri çok fazla dosya alanı kaplar ve aynı zamanda genellikle en fazla trafiği çeken web sitesi türüdür. Bu sebepten dolayı sizin için yeterli kaynağa sahip bir barındırmaya ihtiyacınız olacak.

 

    Ölçeklenebilir Hosting

 

Zaman içinde istikrarlı ve öngörülebilir bir şekilde büyüyen diğer web sitesi türlerinin aksine, bir e-ticaret mağazasının trafiği oldukça değişken olabilir. Tatiller genellikle yoğun bir trafik dalgalanmasını tetikler, ve müşteriler birdenbire ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı yönetilen bir e-ticaret barındırıcısında, işinizle birlikte büyüyebilecek ölçeklenebilir kaynaklar aramalısınız.

 

    Proaktif Destek

 

Sorunlar ve hatalar yeni sitenizde mutlaka ortaya çıkacaktır. Barındırma şirketinizin, ulaştığınızda yardıma hazır iyi bir destek ekibi yoksa siteniz saatlerce kapalı kalabilir. Destek ekibi arkadaş canlısı, yardımsever, hızlı olmalı ve bir sorun olduğunda sizinle proaktif bir şekilde çalışabilmelidir.

 

    Tam Güvenlik

 

E-ticaret siteleri, korudukları hassas veriler nedeniyle genellikle bilgisayar korsanları tarafından hedef alınır: kredi kartı numaraları, Paypal ve banka şifreleri ve genellikle kullanıcıların tam adları ve adresleri. Yeterince güvenli olmayan bir çevrimiçi mağazayı hacklemek çok kazançlıdır – ve yeni girişimler genellikle bu önemli verileri nasıl güvende tutacağını bilmez. Bu yüzden ne yaptığını bilen bir hosting firması seçmeniz gerekiyor. Bilgisayar korsanlığı önleme politikaları yoksa dikkatli olun. Güvenlikleri çok zayıf olabilir ve saldırıya uğrarsanız, büyük olasılıkla hasarı geri almak için hiçbir şey yapmazlar.

    Otomatik Yedeklemeler

E-ticaret siteleri için yedeklemenin ne kadar önemli olduğunu ne kadar vurgulasak azdır. Otomatik veri yedeklemeleri mutlak bir zorunluluktur. Önemli depo ve veritabanı dosyalarınızı korumak için sağlam bir, bazı durumlarda günlük, haftalık ve hatta saatlik, yedekleme sisteminin mevcut olması gerekir.

Son Söz

 

E-ticaret mağazanızı açıyor veya yükseltiyorsanız, uygun bir e-ticaret sunucusu bulmanız gerekir. Farklı bütçeler ve tüketici ihtiyaçları için birçok barındırma seçeneği mevcuttur.

Sizin için en uygun olanı seçmeden önce bilgi düzeyinizi, sermayenizi ve zaman kısıtlamalarınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.

sınırsız paranız varsa veya inanılmaz derecede benzersiz ihtiyaçlarınız varsa, bağımsız Özel bir  barındırma kullanabilir ve web sitesi hizmetlerinizin geri kalanını özel gereksinimlerinize göre düzenleyebilirsiniz. 

 

Ancak bu alanda yeterli bilgiye sahip değilseniz ve birkaç saat içinde web sitenizi yayınlamayı planlıyorsanız, yukarıdaki önemli noktaları göz önünde bulundurarak en uygun hostingi kolayca seçebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

E-ticaret barındırma nedir?

E-ticaret barındırma, bir elektronik ticaret web sitesini barındırmak için hizmetler sağlayan bir web barındırma platformunu içeren bir iştir. E-ticaret barındırma, bir e-ticaret işini etkin ve verimli bir şekilde yürütmek için gereken her şeyi sağlar.

Bir e-ticaret sitesini nasıl barındırırım?

Bir e-ticaret sitesi barındırmak için kendi fiziksel sunucularınıza sahip olmanız gerekir. Daha büyük şirketler bunları büyük bir odada veya veri merkezinde saklayabilirken, bu seçenek çoğu çevrimiçi mağaza için anlamlı değildir.Self-Hosting, sunucularınızla ne yaptığınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Ancak BT bilginiz yoksa bu esneklikten yararlanamazsınız. Bu nedenle hosting firmalarının hizmetlerinden faydalanmak daha hesaplı ve uygun olacaktır.

E-ticaret için en iyi hosting türü hangisidir?

E-ticaret için en uygun hosting türü birçok faktöre bağlıdır. Ne tür bir barındırma kullanacağınızı belirlerken bütçenizi, geliştirme deneyimi düzeyinizi ve ihtiyaç duyacağınız BT desteği miktarını göz önünde bulundurun. 

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

PrestaShop Hosting nedir?

PrestaShop, WordPress gibi çevrimiçi mağazanızın yönetimiyle ilgili birçok şeyi basitleştirebilen bir mağaza içerik yönetim
Previous
Next