Home TYPO3 Nedir ve Ne İşe Yarar?

TYPO3 Nedir ve Ne İşe Yarar?

Birçoğuna aşina olabileceğiniz birçok içerik yönetim sistemi vardır. Her birinin kendine has özellikleri vardır ve her üründe var olan avantaj ve dezavantajları vardır. Bu yazıda, Typo3 adlı başka bir açık kaynaklı içerik yönetim sistemi hakkında bilgi edineceksiniz.

Typo3 kavramı, avantaj ve dezavantajları, maliyeti ve kolaylığı hakkında bilgi almak için bizi takip edin.

TYPO3 Nedir?

TYPO3 içerik yönetim sistemi ücretsiz ve açık kaynaklı PHP tabanlı bir sistemdir. GNU Genel Kamu Lisansı altında yayımlanmıştır. Apache, Nginx ve IIS dahil olmak üzere çeşitli web sunucularının yanı sıra birçok farklı işletim sistemiyle uyumludur. Bu arada, Apache nedir, NginX nedir, IIS nedir ile ilgili yazıların da bu konuda size yol gösterebileceğini de belirtelim.

Bir içerik yönetim sistemi olarak TYPO3, şimdi ve gelecekte hizmet edecek bir web sitesine sahip olmak için size en iyi şansı verir. TYPO3, daha kolay seçim ile iyi bir seçenektir. Ayrıca, TYPO3 size daha fazla güvenlik, daha güçlü müşteri odaklılık ve daha iyi destek sağlar.

TYPO3 CMS, yaklaşık 900 TYPO3 topluluk üyesi tarafından desteklenmektedir Ve bunları içerir:

 • Ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım.
 • Web siteleri, intranetler ve çevrimiçi uygulamalar.
 • Küçük sitelerden çok uluslu şirketlere.
 • Tam özellikli ve güvenilir, gerçek ölçeklenebilirlik.

typo3 temel ozellikleri

 

Typo3’ün temel özellikleri nelerdir?

 • Bir topluluk tarafından geliştirildi ve sürdürüldü
 • Herkese açık kaynak koduna sahiptir
 • Lisans ücreti sıfırdır.
 • Geniş topluluk sayesinde hızlı ve kolay desteğe ve sık sık güncellenen sürümlere sahiptir.
 • Kod kalitesi ve hata düzeltmeleri açısından şeffaftır.

TYPO3 ne için kullanılır?

Entegre yerelleştirme sistemi sayesinde TYPO3, materyalin birden çok dilde yayınlanmasına izin verir. TYPO3, editoryal çalışma alanı ve iş akışı, gelişmiş ön uç düzenleme, ölçeklenebilirlik ve olgunluk gibi özellikleri nedeniyle kendisini kurumsal düzeyde bir içerik yönetim sistemi olarak tanımlar.

TYPO3 geliştiricisi nasıl çalışır?

TYPO3 CMS sertifikalı bir geliştirici, ilgili proje deneyimine sahip olmalıdır. Ayrıca şu konularda da yeterli bilgiye sahip olmalıdır:

 • Mimarlık,
 • tasarım desenleri,
 • En iyi uygulamalar,
 • hem TYPO3 CMS’nin hem de uzantı çerçevesinin içindekiler

Ayrıca, Modern bir TYPO3 CMS Sertifikalı geliştirici, bir uzantıyı tam olarak uygulayabilir.

Typo3 avantajlari ve dezevantage

TYPO3’ün avantajları ve dezavantajları

TYPO3 CMS kullanmanın aşağıda görebileceğiniz avantajları ve dezavantajları vardır.

TYPO3’ün avantajları

 1. TYPO3 CMS’de lisans ücreti yoktur.
 2. TYPO3 CMS’nin standart özellikleri nedeniyle, sağlayıcınızı herhangi bir satıcıdan seçmekte özgürsünüz. Ayrıca, sağlayıcıları değiştirmek genellikle hızlı ve basittir. bu arada, TYPO3 CMS’de değişiklik yapılırken sağlayıcı değiştirmek genellikle gerekli değildir.
 3. Şu anda önemli sayıda hizmet sağlayıcı tarafından sunulan TYPO3 CMS’nin bakımı ve geliştirilmesinde de bir dereceye kadar özerklik vardır.
 4. TYPO3 CMS’nin işlevselliği, uyarlanabilirliği ve genişletilebilirliği çok yüksektir. Kullanıcılar kendi modüllerini oluşturarak, sistemin henüz tanımlamadığı bazı kriterleri yerine getirebilirler.
 5. Geniş geliştirici topluluğu, daha fazla geliştirmeyi kolaylaştırır.
 6. Bir web tarayıcıyı kullanırken, TYPO3 CMS basit ve kullanımı kolaydir.
 7. Geliştiriciler, TYPO3 CMS’nin katı güvenlik gereksinimlerini karşılamalıdır. TYPO3’ün şirket içi güvenlik ekibi, yeni gelişmeleri takip eder ve sorun olması durumunda güvenlik yamalarıyla hızlı bir şekilde yanıt verir.

TYPO3’ün Dezavantajları

 1. Bilgisayar korsanları açık kaynak kodunu görebilir ve inceleyebilir. Bu nedenle web sitesi yöneticileri için düzenli güncellemeler şarttır.
 2. TYPO3 çok yönlüdür. Yine de, gücü nedeniyle, sistem aynı zamanda karmaşıklık üretir ve bu da yanlış yapıldığında artık sürdürülemez olan kaotik kaynak koduyla sonuçlanır. Bu nedenle sadece TYPO3 geliştirici sertifikasına sahip web hosting firmalarla çalışmanızı tavsiye ederiz.

TYPO3’ün Gücü

TYPO3 İçerik Yönetim Sistemi (CMS), her tür web sitesi için güçlü bir araç olarak kabul edilir ve kişisel blog ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Bunun yanı sıra gazete, iş, e-ticaret gereksinimleri, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, üniversite ve hatta ulusal hükümet için web sitelerini yönetebilir.

Bununla, her şeyi isteğinize göre değiştirebilirsiniz ve bu çekicilik, açık kaynaklı yazılımdan kaynaklanmaktadır.

TYPO3 size, web sitenizi tasarlaması için tuttuğunuz şirketten hoşlanmazsanız, bıraktıkları yerden devam etmesi için başka birini işe alma şansı verir. Bunun yanı sıra kendiniz bile yapabilirsiniz.

Basit kullanım ve kişiselleştirme

Kutudan çıkar çıkmaz kullanılabilen veya ücretsiz olarak sunulan ve herhangi bir iş ihtiyacını karşılamak için kullanılabilen TYPO3 uzantıları kullanılarak hızla özelleştirilebilen mükemmel yeteneklere sahiptir.

Bir TYPO3 web sitesi, birçok özelleştirme ve ölçeklendirme seçeneği sunar.

Fiyatlandırma ve destekleme

TYPO3’ün ücretsiz olması hem en iyi hem de en belirgin özelliğidir. İndirimi ve kullanımı tamamen ücretsizdir ve herhangi bir kurulum veya lisans gereksinimi yoktur.

Gönderilen TYPO3 uzantılarının çoğu da ücretsizdir. Tabii ki firmanız ayarlama gerektiriyorsa, barındırma ücretleri ve geliştirme harcamaları vardır.

Müşteriler arasındaki popülerlik

Tüketiciler arasındaki popülerlik her zaman bir kalite işareti değildir, ancak ürüne yüksek talep olduğunun ve pazarda iyi durumda olduğunun yeterli kanıtıdır.

 

Bir web sitesi başlattığınıza pişman olmanıza neden olan web hosting sorunlarıyla uğraşmaktan bıktınız mı? Yavaş yükleme hızı, sık duraklamalar ve sınırlı depolama alanı, web siteniz için sorun oluşturur ve çevrimiçi varlığınızı yavaşlatabilir.

Mavihost’un barındırma paketleri, artan ihtiyaçlarınızı karşılamak için süratli yükleme hızı, benzersiz çalışma süresi ve cömert depolama alanı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Web hosting sayfamızı ziyaret edin ve web sitenizin parlamasını sağlamak için Türkiye’de ilk kez size özel olağanüstü fırsatından yararlanın, bu avantajla ihtiyaçlarınıza ve tüketiminize göre seçim yapabilirsiniz.

Son söz

Artık TYPO3 içerik yönetim sisteminin PHP tabanlı ücretsiz ve açık kaynaklı bir sistem olduğunu biliyoruz. Ayrıca PHP Web Hosting Nedir sorusunun cevabı için yazımıza da göz atabilirsiniz. Böylece size güçlü güvenlik özellikleri, uyumluluk araçları ve düzenli güncellemeler sağlar. Typo3’ün kullanımı çok basittir. Bu eksiksiz ve güvenilir özelliklerle ihtiyaçlarınızı karşılayan iyi bir seçenek olabilir. Bu yüzden şüphe etmeyin ve kararınızı eskisinden daha kesin bir şekilde verin.

Sıkça sorulan sorular

Typo3’ü kullanmak istiyorum, acaba TYPO3 kullanıcı dostu mu?

Typo3’ü kullanmak çok basit. TYPO3 ile bir web sitesi oluşturmak ve sürdürmek çok fazla teknik uzmanlık gerektirmez. Typo3’ü yüklediğiniz zaman, herhangi bir özel bilgi veya kodlama erişimi olmadan günlük işlerin çoğunu pano aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

TYPO3 ücretsiz mi?

Evet. TYPO3 ücretsizdir. Ancak, en azından barındırma ve bir isim için ödeme yapmanız gerekecektir. Neyse ki, TYPO3 SaaS ile tüm güvenilir barındırma, birinci sınıf destek, şablonlar ve hizmetler dahil olmak üzere her şeyi çok düşük bir giriş ücreti karşılığında edinebilirsiniz.

TYPO3 ne zaman piyasaya çıktı?

Danimarkalı programcı Kasper Skårhøj, TYPO3’ü 1997’de sıfırdan yarattı.

TYPO3 açık kaynak mı?

TYPO3, uyarlanabilir bir içerik yönetim sistemi uzmanıdır. Yaklaşık 900 TYPO3 topluluğu üyesi tarafından desteklenen TYPO3 CMS, önemli bir küresel topluluğa sahiptir ve açık kaynaklı bir kurumsal içerik yönetim sistemi olarak kabul edilir.

TYPO3 ne kadar seviliyor?

Bildiğimiz içerik yönetim sistemlerine sahip web sitelerinin %0,6’sı TYPO3 kullanıyor. Tüm web sitelerinin %0,4’ü böyledir.

TYPO3 başsız (headless) mı?

Amacı, TYPO3’ü tamamen başsız bir CMS yapmak için gerekli geliştirme çalışmalarını organize etmekti. TYPO3 Headless’ın temel amacı, TYPO3’ten ReactJs, VueJs, AngularJs, vb. gibi tercih ettiğiniz JavaScript çerçevelerine aktarılabilecek çeşitli API’ler kurmaktır.

TYPO3 ne kadar güvenli?

Yetersiz güvenlik, web sitesi kesintilerine ve kötü amaçlı yazılım veya kötü niyetli kullanıcı erişiminden kaynaklanan itibar hasarına neden olabilir. TYPO3, şirketinizin itibarını korumak için size güçlü güvenlik özellikleri, uyumluluk araçları ve düzenli güncellemeler sağlar.

TYPO3’ü öğrenmek zor mu?

TYPO3’ün öğrenme eğrisi dik olabilir ve yeni başlayanların başlamasını zorlaştırır.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts
Previous
Next