Home WordPress hosting nedir? Neden WordPress Hosting Tercih Etmelisiniz?  

WordPress hosting nedir? Neden WordPress Hosting Tercih Etmelisiniz?  

Web sitenizi kurmak için WordPress kullandıysanız, büyük olasılıkla WordPress barındırmayla aşinasınızdır. Barındırma veya hosting, bir web sitesi kurmanın önemli faktörlerinden biridir ancak önemi genellikle göz ardı edilir.

Aslında, yüksek kaliteli ve uygun bir barındırma kullanmamak web sitenizi yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda güvenliğini de etkiler ve bilgisayar korsanlığına karşı daha savunmasız hale getirebilir.

En iyi WordPress hostingini seçmek ve kullanmak, web sitesinin performansını iyileştirme üzerindeki etkisi nedeniyle önem kazanmaktadır. Bu yazımızda WordPress hosting nedir, türleri, avantajları ve dezavantajları nelerdir, sorularını ele alacağız; Bu soruların cevaplarını öğrenmek için bu yazının sonuna kadar bizimle kalın.

WordPress hosting nedir?

wordpress hosting

Basitçe söylemek gerekirse, WordPress barındırma, WordPress güvenlik ihtiyaçlarını ve performansını karşılamak ve optimize etmek için tasarlanmıştır. Farklı WordPress barındırma türlerinde sunulan özellikler ve avantajlar farklı olabilir; Ancak WordPress’i tek bir tıklamayla yüklemek de dahil olmak üzere bazı özellikler çoğunda aynıdır.

Bazı WordPress barındırma örneklerinde, WordPress yazılımı gerektiğinde otomatik olarak güncellenebilir. Bu tür hostingleri satın aldığınız şirketin destek departmanı, sundukları WordPress ile ilgili konularda daha kapsamlı rehberlik sağlayacaktır. WordPress barındırma kullanmak, web sitesi sahiplerinin web sitelerinden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olur.

WordPress ve avantajları hakkında daha fazla bilgi için WordPress nedir makalesini okuyun.

WordPress barındırma bu nedenlerden dolayı sizin için uygun olacaktır:

 1. Yüksek trafiğe sahip bir web sitesi uyguluyorsanız, WordPress barındırma sizin için uygun olacaktır.
 2. WordPress barındırma kullanmak, çökmeleri önlemede etkilidir.
 3. Web siteniz hassas kullanıcı bilgilerini saklıyorsa, maksimum güvenlik özellikler gerektirdiğinden, WordPress barındırma kullanmak iyi bir seçenek olacaktır.

 

WordPress hosting mi yoksa web hosting mi seçmelisiniz? WordPress Hosting ile Web Hosting’in Farkları

WordPress barındırma ve web barındırma arasındaki temel fark nedir? Bu iki hosting hizmeti arasındaki fark, web hostingin daha genel bir terim olmasıdır. Web barındırma, web sitesi dosyalarını depolamak için bir sunucu alanının bir bölümünü sağlayan ve İnternet üzerinde çalışmasına izin veren herhangi bir barındırma hizmetidir.

WordPress hosting mi yoksa web hosting mi seçmelisiniz

Öte yandan, WordPress barındırma, WordPress web siteleri için özel olarak tasarlanmıştır. Ek olarak, WordPress barındırma, bir WordPress web sitesi tasarlama ve kurma sürecini basitleştirmek için, özel olarak CMS için optimize edilmiş kaynaklara (PHP belleğini arttırma gibi) ve çeşitli temalara, eklentilere ve hizmetlere erişime sahiptir.

 

WordPress hosting paketi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

WordPress barındırma, sunucuda tüm web sitesi bilgilerinin saklanabileceği, yönetilebileceği ve aktarılabileceği bir alan sağlar. Bununla birlikte, her biri farklı web siteleri için uygun olan, paylaşımlı ve bireysel barındırma hizmetleri dahil olmak üzere farklı WordPress barındırma türleri vardır. Seçtiğiniz WordPress barındırma türü, web sitenizin performansını, güvenliğini, yönetilebilirliğini ve ölçeklenebilirliğini etkileyecektir; Bu nedenle host türleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Paylaşımlı (Shared) WordPress barındırma

Shared WordPress barındırma

Paylaşımlı barındırmada, tek bir sunucu birkaç WordPress web sitesini barındırır ve web siteniz sunucu kaynaklarını diğer web siteleriyle paylaşır. Tıpkı diğer insanlarla birlikte bir ev kiraladığınızda olduğu gibi, Kendi ayrı odanız olabilir. Ama su, elektrik gibi kaynakları ve evin yaşam alanını başkalarıyla paylaşıyorsunuz. Paylaşımlı WordPress barındırma, şu kişiler için uygundur:

 • Yeni ve küçük bir web sitesine sahip olan yeni başlayanlar için.
 • Fazla teknik bilgiye ihtiyaç duymadan basit bir kurulum sürecini tercih edenler için.
 • Daha küçük bir bütçeye sahip olan ve yeni bir web sitesi için fazla ödeme yapmak istemeyen kişiler için.
 • Ayda 20.000’den az ziyaretçisi olan web siteleri için.

Ancak, paylaşımlı WordPress barındırma kullanmanın, uzun web sitesi yükleme süreleri ve düşük çalışma süresi (up time) oranları gibi dezavantajları olabilir. Bunun nedeni, birden çok web sitesi için tek bir sunucunun kullanılmasıdır.

 Ayrıca bu tür hostların kullanımı genellikle bazı kısıtlamalarla birlikte gelir ve web sitesi, satış veya diğer etkinlikler sırasında trafikte büyük değişiklikler yapamaz. Bir diğer nokta ise, web sitesinin ihtiyaçlarına göre bir sunucu yapılandırmanın mümkün olmadığı ve varsayılan ayarların kullanılması gerektiğidir.

Bireysel WordPress barındırma

Bireysel WordPress hosting veya sınırsız hosting kullandığınızda, bir sunucunun tamamı web sitenize tahsis edilir ve tüm kapasite ve kaynaklarından yararlanabilirsiniz; Tıpkı kendinize bir ev alıp zevkinize göre boyadığınız veya yenilediğiniz ve tüm kaynaklarını kullandığınız zamanki gibi. Bireysel WordPress barındırma, aşağıdaki web siteleri için uygundur:

 • Trafiği yüksek ve aylık 100.000’den fazla ziyaretçisi olan web siteleri için.
 • Finansal bilgiler gibi hassas verileri depolayan ve kullanan ve çok fazla güvenlik gerektiren web siteleri için.
 • Sunucu yapılandırması ve performansı üzerinde tam teknik kontrol gerektiren web siteleri için.
 • Yüksek yükleme hızına ve çalışma süresine(up time) ihtiyaç duyan web siteleri için.

Bireysel barındırmanın birçok avantajına rağmen dezavantajları da var. Örneğin, bu barındırmayı kullanmak, bireysel sunucuların kullanılması nedeniyle size çok pahalıya mal olabilir. Ek olarak, bireysel WordPress barındırma kullanmak, performansı kontrol etmek ve iyileştirmek için çok fazla teknik bilgi veya  bir ve bırden daha fazla sistem yöneticisi gerektirir. Amazon gibi e-ticaret alanında faaliyet gösteren web siteleri veya YouTube gibi sosyal platformlar bireysel hosting kullanır.

 

 VPS WordPress Sanal sunucu

VPS (sanal sunucu), bireysel barındırma ile daha fazla ortak noktaya sahiptir ve bireysel bir sunucuya benzer bir ortam sağlar; Ancak, fiziksel sunucuyu diğer web siteleriyle paylaşmaya devam edeceksiniz. VPS hosting’i ortak alana sahip bir evde oda kiralamak yerine bir binada süit kiralamak gibi düşünün. Kendi mutfağınız ve banyonuz var; Ancak yine de ortak bir binada olacaksınız, daha fazla alana sahip olacaksınız, tüm kaynaklar elinizin altında olacak ve daha fazla kontrole ve esnekliğe sahip olacaksınız; Ancak, geçiş yolunuz binanın diğer sakinleriyle paylaşımlı olacaktır.

 

Yönetilen (Managed) WordPress barındırma 

Paylaşımlı veya Bireysel barındırma ile yönetilen barındırma arasındaki temel fark, paylaşımlı veya bireysel barındırmanın yönetilen veya yönetilmeyen oluşu. Barındırma planları genellikle yönetilmez; Bu, bir barındırma satın aldığınızda web sitesinin performansını ve güvenliğini sağlamaktan sorumlu olacağınız anlamına gelir; Ancak yönetilen barındırmada, güncelleme veya yedekleme gibi önemli görevlerin yönetimi, barındırma şirketinin sorumluluğunda olacaktır. Bu, yönetilen WordPress barındırma kullandığınızda web sitenizi yönetmek için çok fazla zaman harcamanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Yönetilen barındırma hangi durumlarda kullanılır:

 • Güvenliği optimize etmek ve web sitesi performansını yönetmek için uzman yardımına ihtiyacınız olduğunda.
 • Otomatik web sitesi güncellemelerine ve yedeklemelerine ihtiyacınız olduğunda.
 • Web siteniz için güvenilir destek kanallarına ihtiyacınız olduğunda.
 • Ağır eklentiler kullanmak zorunda kalmamak için sunucu düzeyinde optimize edilmiş performans isteyen web yöneticileri için.

Yönetilen barındırma, yönetilmeyen barındırmadan daha pahalıdır ve sunucu yapılandırması ve performans optimizasyonu önlemleri üzerinde daha az kontrole sahiptir.

 

Yerel bir WordPress sunucusu mu yoksa yabancı bir WordPress sunucusu mu?

Web sitesi sahiplerinin host satın alırken en önemli endişe ve sorularından biri de yerli host mu yoksa yabancı host mu almaları gerektiğidir. Dahili veya harici hosting, sunucunun ve veri merkezinin konumuna ve sunucuyla ilgili donanıma göre farklılık gösterir.

WordPress barındırma seçimi çeşitli faktörlere bağlıdır ve satın alırken şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Hedef piyasa
 • Web sitesi güvenliği
 • Yükleme hızı
 • Hizmet fiyatı
 • SEO performansı

Yerel bir WordPress sunucusu mu yoksa yabancı bir WordPress sunucusu mu

WordPress barındırma için doğru kontrol panelini seçme önemi

 

WordPress barındırma kontrol paneli, WordPress web sitesinin yönetiminden ve bakımından sorumludur ve WordPress web sitesinin ve sunucusunun yönetimini kolaylaştırır. WordPress kontrol paneli şu özelliklere sahip olmalıdır:

 • Web sitesi ve alan adı yönetimi
 • E-posta hesaplarına erişim
 • Ana kriterler için rapor sağlama
 • Güvenlik özellikleri sağlama
 • Veritabanını kurma ve yönetme
 • Yazılım ve uygulamaları yükleme

Bu özelliklere dayanarak,CPanel ve DirectAdmin kontrol paneli, WordPress barındırma için çok daha uygun bir seçimdir.

DirectAdmin kontrol paneli hakkında daha fazla bilgi için DirectAdmin nedir makalesini okuyun.

WordPress barındırma avantajları

Web siteniz için WordPress barındırma kullanmaya karar vermeden önce, WordPress barındırmanın özelliklerini bilmelisiniz:

WordPress barındırma avantajları

1. Yüksek hız

Günümüzde yüksek yüklenme hızına sahip bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir; Çünkü kullanıcı deneyimini ve arama motoru inceleme sürecini büyük ölçüde etkileyecektir. WordPress barındırma kullanmak web sitenizin hızını artırabilir.

Paylaşımlı WordPress barındırma kullanıyor olsanız bile, web siteniz WordPress barındırma kullanmadığınız zamandan daha hızlı olacaktır. Tabii ki bireysel WordPress barındırma kullanmak, web siteniz için büyük bir rekabet avantajı.

2.Yüksek web sitesi güvenliği

Çoğu web sitesi sahibi, genellikle kendilerini tehdit altında hissedene kadar web sitelerinin güvenliğini düşünmezler. Web sitenizi WordPress hosting yardımıyla barındırdığınızda, web sitesindeki bilgilerin ve kullanıcı ve ziyaretçilerin verilerinin güvenliğini garanti edebilirsiniz. Web barındırma, web sitenizi olası saldırılara karşı korur; Ancak WordPress barındırma kullandığınızda, bu koruma daha özel ve daha güvenli hale gelir.

3. Güncel yazılım kullanım imkanı

Bir WordPress web sitesi kullananlar, güncellemeleri düzenli olarak kontrol etmeleri ve yüklemeleri gerektiğini çok iyi bilirler. Bu zor değil; Ancak birçok yönetici ve web sitesi sahibi bunu unutuyor. 

WordPress hosting genellikle gerekli güncellemeleri otomatik olarak yapar ve bu işi sizin için kolaylaştırır. Bu özellik güvenlik güncellemelerinde önemlidir. Ayrıca, temalar ve eklentiler gibi şeyleri güncellemeden, web sitesini bilgisayar korsanlığına maruz bırakmış olursunuz.

4. Daha iyi bir kullanıcı paneli ile Kullanım kolaylığı

Bazı kullanıcı panelleri kafa karıştırıcı olabilir. Bu gibi durumlarda WordPress hosting devreye giriyor. Yönetilen WordPress barındırma, çalışması çok kolay olan ve çok daha kullanışlı özellikler sunan özel kullanıcı panellerine erişim sağlar.

5. WordPress bulut barındırma kaynakları

Daha önce de söylediğimiz gibi, WordPress barındırmada kaynaklarınızı paylaşmak zorunda değilsiniz; Çünkü bir hostingin tüm kaynaklarına sahip olursunuz ve hostun CPU ve RAM’ini kullanan diğer web siteleri için endişelenmenize gerek kalmaz.

6. Güvenilirlik

WordPress barındırmada donanım arızası olasılığı da daha azdır. Veri merkezlerinde, yerel elektrik şebekesi çökerse sunucuları çalışır durumda tutmak için çok sayıda güç yedeği bulunur. Potansiyel elektrik kesintilerini hesaba katmak için farklı kaynaklar kullanırlar. 

Web sitenizi ne zaman onarmak istediğiniz de size bağlıdır. WordPress kesinti süresi sizin kontrolünüzdedir; Ancak paylaşımlı barındırmada, barındırma faaliyetlerinin sürdürülmesi isteğe bağlı değildir.

 

WordPress barındırmanın ayırt edici özelliği nedir?

WordPress hosting seçmek ve satın almak biraz karmaşık görünebilir. Size mevcut en iyi özellikleri ve yetenekleri sunan ve web sitenizin başarılı olmasına yardımcı olan bir barındırma seçebilmelisiniz. Bu nedenle, WordPress barındırma özelliklerine aşina olmalısınız. En iyi WordPress barındırma size aşağıdaki özellikleri sunmalıdır:

 • Eksiksiz sunucu kaynakları sağlama (bellek, bant genişliği ve işlemciler gibi)
 • Benzersiz yapılandırmalar oluşturma (Staging ve NGINX gibi)
 • özel ve 7/24 destek hizmetleri sağlama
 • Bazı özel olanakların sağlanması (ücretsiz SSL sertifikası, WordPress teması ve WordPress eklentisi gibi)
 • Alan adı yönetimi desteği sağlama
 • Temel güvenlik özellikleri sağlama
 • Süre garantisi sağlama
 • Sunucuya erişim yeteneği sağlama

 

Mavi host WordPress barındırma

Yukarıdaki içeriği okuyarak, en iyi WordPress barındırma hizmetinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini ve size hangi hizmetleri sağlaması gerektiğini açıkça anlayabilirsiniz. WordPress barındırma kullanmanın gerekliliği, web sitenizin hızına ve güvenliğine getirdiği birçok fayda nedeniyle oldukça açıktır. Günümüzde WordPress hosting genellikle yerli firmalardan satın alınmakta ve web sitesi sahipleri çoğunlukla yerel hostingi tercih etmektedir.

 

mavi host firması wordpress hosting alabileceğiniz güvenilir ve tecrübeli firmalardan biridir. Uzmanlarımız, WordPress web sitenizi inceleyerek ve içerik türü ve çalışma alanı ile içerik yönetiminin güçlü ve zayıf yönleri gibi faktörleri göz önünde bulundurarak en iyi barındırma satın almanıza yardımcı olacaktır Mavi host firması wordpress hosting alabileceğiniz güvenilir ve tecrübeli firmalardan biridir. 

Uzmanlarımız, WordPress web sitenizi inceleyerek ve içerik türü ve çalışma alanı ile içerik yönetiminin güçlü ve zayıf yönleri gibi faktörleri göz önünde bulundurarak en iyi barındırma satın almanıza yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken Mavı host firmasının uzmanları ile iletişime geçmek ve web siteniz hakkında bilgi verdikten sonra onlardan en iyi desteği ve tavsiyeyi almak.

Ucuz ve kaliteli WordPress hosting almak için Mavihost’un hosting planlarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Son Söz 

Bu yazıda, WordPress hosting’i kapsamlı bir şekilde inceledik ve web sitesi için avantaj ve dezavantajlarından bahsettik. Ayrıca, en iyi WordPress barındırma özelliklerini listeledik

 Ve mavı host WordPress hostu tanıttık. Faaliyetlerini çevrimiçi alanda genişleten işletme sahipleri ve işletmeler, bu alanda başarılı olmak için daha çok çalışmaları gerektiğini çok iyi bilmelidirler; Çünkü internetteki rekabet çok daha karmaşık ve gelişmiş hale geldi ve Google sonuçlarında üst sıralarda yer almak uzmanlık ve teknik bilgi gerektiriyor.

 

Web sitesi içerik yükleme hızı gibi faktörler sadece kullanıcılar için önemli değildir; Arama motorları açısından da oldukça önemlidir. Hıza ek olarak, web sitesi güvenliği ve müşteri bilgilerinin korunması da önemlidir; Bu nedenle, web sitesi sahipleri, performanslarını artırmak için hosting veya web sitesi barındırma hizmetleri gibi hizmetleri kullanmalıdır. WordPress hosting, WordPress web siteleri için özel olarak tasarlanmış ve oluşturulmuştur ve performanslarını artırmada yadsınamaz bir etkiye sahip olacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 •  WordPress hosting nasıl çalışır?

WordPress barındırma, web sitesi performansını hız, güvenlik vb. açısından iyileştirmek için özel olarak tasarlanmıştır.

 • WordPress hosting nasıl alınır?

Mavi host firması wordpress hosting alabileceğiniz güvenilir ve tecrübeli firmalardan biridir. Destek ekibimız, WordPress web sitenizi inceleyerek en iyi barındırma türü satın almanıza yardımcı olacaktır.

 •  Kaç tür WordPress barındırma vardır?

Genel olarak, her biri yönetilen veya yönetilmeyen iki tür paylaşımlı ve bireysel barındırma vardır.

 • Web barındırma ile WordPress barındırma arasındaki farklar nelerdir?

WordPress hosting aslında WordPress web siteleri için özel olarak oluşturulmuş bir web hosting türüdür.

 •  WordPress için yerli hosting mi yoksa yabancı hosting mi daha iyi?

Günümüzde yerel sunucular çok ilerleme kaydetti. Sonuç olarak, birçok kişi yerel WordPress barındırmayı tercih ediyor.

 

 

 

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts
Previous
Next