Home Windows Hosting nedir? Windows hosting ile tanışın

Windows Hosting nedir? Windows hosting ile tanışın

Bir web sitesini veya başka herhangi bir çevrimiçi platformu başlatmak için teknik bilgi, alan adı vb. ile birlikte bir barındırma hizmetine ihtiyacınız vardır ve Windows hosting seçeneklerinizden biri olabilir. Bu yazıda, Windows hosting’in ne olduğuna ve çevrimiçi platformunuz için doğru olup olmadığına bakacağız.

hosting şirketleri, en ünlüleri Windows hosting ve Linux hosting olmak üzere farklı barındırma hizmetleri sunar. Çevrimiçi platformunuz için bir barındırma hizmeti seçmek için, farklı web hosting hizmetlerini bilmeli ve sonunda en iyi seçimi yapabilmek için bunları karşılaştırmalısınız.

Hosting nedir?

Web hosting, kuruluşların ve bireylerin İnternet’te bir web sitesi veya web sayfası yayınlamasına olanak tanıyan bir hizmettir. Bir web barındırma veya web hosting hizmeti sağlayıcısı, web sitesinin veya web sayfasının İnternette görüntülenmesi için gereken teknolojileri ve hizmetleri sağlayan bir işletmedir.

Web siteleri, sunucu adı verilen özel bilgisayarlarda barındırılır veya depolanır. İnternet kullanıcıları web sitenizi görüntülemek istediklerinde tek yapmaları gereken web sitenizin adresini veya alan adını tarayıcılarına yazmaktır. Bilgisayarları daha sonra sunucunuza bağlanacak ve web sayfalarınız onlara tarayıcı aracılığıyla teslim edilecektir. sunucu hakkında daha fazla bilgi edinmek için sunucu nedir makalesini okuyabilirsiniz.

Çoğu hosting şirketi, Web sitenizi barındırmak için alan adınızın sahibi olmanızı gerektirir. Bir alan adınız yoksa, barındırma şirketleri satın almanıza yardımcı olacaktır.

Bir web sitesi başlattığınıza pişman olmanıza neden olan web hosting sorunlarıyla uğraşmaktan bıktınız mı? Yavaş yükleme hızı, sık duraklamalar ve sınırlı depolama alanı, web siteniz için sorun oluşturur ve çevrimiçi varlığınızı yavaşlatabilir.

Mavihost’un barındırma paketleri, artan ihtiyaçlarınızı karşılamak için süratli yükleme hızı, benzersiz çalışma süresi ve cömert depolama alanı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Web hosting sayfamızı ziyaret edin ve web sitenizin parlamasını sağlamak için Türkiye’de ilk kez size özel olağanüstü fırsatından yararlanın, bu avantajla ihtiyaçlarınıza ve tüketiminize göre seçim yapabilirsiniz.

Web Hosting

 

Windows Hosting nedir?

Windows hosting, bir Windows işletim sistemi kullanan web sitesi barındırmadır. En yaygın web barındırma planı seçenekleri Linux üzerinde çalıştığından, genellikle bir web hosting şirketinin bir plan belirtmediği her durumda bunun, Linux barındırma olduğunu varsayabilirsiniz.

Windows Barındırma, Microsoft Windows Server işletim sistemini çalıştıran donanımı kullanır. Masaüstü bilgisayarlarda Windows’a zaten aşinaysanız ve bildiklerinize bağlı kalmayı tercih ediyorsanız, bu en iyi seçiminiz olabilir.

Windows Hosting Hayranları, web sitenizi genişletmek için özellikler eklemek söz konusu olduğunda, kullanımı daha kolay web barındırma ürünlerinden biri olduğunu söyleyecektir. Windows Barındırma, hosting hizmetinizi güvenli ve hatasız tutmak için düzenli olarak güncellemeler sağlayan Microsoft tarafından da desteklenmektedir.

Daha teknik açıdan, Windows sunucu barındırma, Visual Basic veya .NET programlama dillerini çalıştırabilen tek donanımdır. Ayrıca Active Server Pages (.ASP) komut dosyası oluşturmak için en iyi seçeneğinizdir.

Windows’ta web sitelerini barındırmak için hangi teknoloji kullanılır?

Windows'ta web sitelerini barındırmak için hangi teknoloji kullanılır

ASP, Microsoft Organization tarafından geliştirilmiş bir sunucu tarafı komut dosyası oluşturma teknolojisidir. ASP ile HTML sayfalarınızın içine betik kodu ekleyerek dinamik web sayfaları oluşturabilirsiniz. Sayfa tarayıcıya çevrilmeden önce kod web sunucusu tarafından gerçekleştirilir. Hem Visual Basic Komut Dosyası hem de JavaScript kullanılabilir.

Windows Web Hosting’i Kimler Kullanmalı?

Web’de başlayan yeni işletmelerin çoğu için, güvenilirliği ve satın alınabilirliği nedeniyle bir Linux sunucusuna dayalı paylaşılan bir Web hosting veya bulut Web hosting planı almak en mantıklı olanıdır.

Windows web barındırmanın gerçekten en mantıklı olduğu yer, büyük işletmeler veya uzun süredir var olan ve web sitelerini ve diğer sistemlerini Windows uygulamaları üzerinde oluşturan şirketler içindir.

İşletmenizin teknolojisinin çoğu Windows’a dayanıyorsa, Windows sunucu Web barındırma normal bir seçenektir. Kullandığınız diğer tüm uygulamalarla sorunsuz bir şekilde çalışacak ve sıfırdan herhangi bir şeyi yeniden oluşturmanıza veya üzerinde çalışmanıza gerek kalmayacak.

Şirketinizin teknoloji uzmanları, tüm sistemlerinizin düzgün çalışmasını sağlamak için Windows barındırma İşletim Sistemi ile nasıl çalışacaklarını zaten bileceklerdir. Kısacası, şirketiniz için Windows hosting doğru seçenekse, BT ekibiniz size bu konuda rehberlik edecektir. Onları tartışmaya dahil ettiğinizden emin olun ve onların bilgilerinin web barındırma kararınızı belirlemesine izin verin.

Windows Hosting ve Linux Hosting arasındaki en önemli farklılıklar nelerdir?

Linux hosting ile Windows hosting sunucusunu karşılaştırmaya başladığınızda, en büyük farkı oturum açtığınızda göreceksiniz. Linux, Windows sunucuları tarafından yönetilen olağan işaretle ve tıkla arabirimiyle karşılaştırıldığında, istemcilerin eylemleri gerçekleştirmek için metin dizileri başlattığı bir komut satırı arabirimi kullanır.

Birkaç uygulama ve özellik yalnızca belirli bir web barındırma türü için çalışır. Örneğin, popüler cPanel (Kontrol Paneli) barındırma uygulaması yalnızca Linux sunucularında çalışır. Bu arada, .NET programlama veya Visual Basic dilleri yalnızca Windows hosting ile mümkündür. Hâlâ kafanız karışıksa, bir satın alma işlemi yapmadan önce web geliştiricinize danışın.

Windows hosting kontrol paneli türleri

Tüm web sitesi barındırıcılarının kullanılabilir olması için üzerlerine kurulacak özel bir kontrol paneline ihtiyacı vardır ve her düzeyde teknik bilgiye sahip farklı kişiler kontrol paneli ve grafik arayüzü kullanarak web sitesinde istedikleri değişiklikleri kolayca uygulayabilirler.

Bu bölümde, Windows sunucunuza kolayca kurabileceğiniz ve kullanabileceğiniz kontrol paneli türlerini tanıtacağız.

  •     DotNetPanel kontrol paneli
  •     Plesk kontrol paneli
  •     Helm kontrol paneli
  •     WebsitePanel kontrol paneli

DotNetPanel kontrol paneli

Bu kontrol paneli, Net Framework teknolojisi temel alınarak geliştirilmiş ve oluşturulmuştur. Bu kontrol paneli, Windows hosting’in tüm sürümleriyle çok uyumludur. Ayrıca, Windows hosting için mevcut olan diğer kontrol panellerine kıyasla, DotNetPanel kontrol paneli daha eksiksiz özelliklere sahiptir.

 

Plesk kontrol paneli

Her tür barındırma ve sunucu için mevcut olan en popüler kontrol panellerinden biri Plesk kontrol panelidir. Bu kontrol paneli, Windows dahil tüm işletim sistemlerine kurulabilir.

Oldukça eksiksiz bir grafik arayüze sahip olması nedeniyle, Plesk kontrol paneli tüm insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır, çünkü herhangi bir teknik bilgiye sahip herhangi bir kişi, web sitesinin tüm barındırma ayarlarını birkaç basit tıklama ile kolayca değiştirebilir.

Plesk kontrol panelinin olumlu özelliklerinden biri, her birini kontrol panelinize kurarak özel özellikler ekleyebileceğiniz birçok eklentiye sahip olmasıdır.

Ayrıca Plesk kontrol paneli, tüm kontrol panelleri arasında kullanılan en hızlı ve güçlü kontrol panellerinden biridir.

Helm kontrol paneli

Windows hosting için mevcut olan en eski kontrol panellerinden biri Helm kontrol panelidir. Bu kontrol panelinin yaşı göz önüne alındığında, size kabul edilebilir özellikler sağlar.

WebsitePanel kontrol paneli

WebsitePanel kontrol paneli, Windows işletim sistemi için mevcut olan en kullanışlı kontrol panellerinden biridir ve size hostinginizi yönetmek için kullanabileceğiniz olanaklar sunar.

Windows hosting satın almanın avantajları

Barındırma ve sunucu için Windows işletim sistemini kullanmanın kendi avantajları vardır. Bu bölümde bunlardan bazılarını inceleyeceğiz.

Çalışma kolaylığı

Windows işletim sistemi ile çalışmak çok kolaydır ve tüm işler grafik arayüz kullanılarak yapılır. Bu yüzden; İnsanların özel teknik bilgiye sahip olmasına gerek yoktur, sonuç olarak Windows işletim sistemine sahip bir sunucu ile çalışmak çok kolay ve rahattır. Ayrıca tüm insanlar Windows işletim sistemi ile en az birkaç kez çalıştıkları için barındırma ortamlarına ve Windows sunucularına yabancı olmayacaklardır.

MySQL veritabanını Windows barındırmada kullanma

Windows Server’ın olumlu özelliklerinden biri de MySql veritabanı kullanabilme olanağı sağlamasıdır.
MySQL nedir ?MySQL veritabanı, kullanıcılar tarafından kullanılan en popüler veritabanlarından biridir.

Windows tabanlı programları kullanma

Windows işletim sistemini kullanan host ve sunucular için olumlu özelliklerden biri de Windows bilgisayarınıza kurduğunuz tüm yazılımları Windows sunucunuza kolayca yükleyip kullanabiliyor olmanızdır.

yüksek güvenlik

Windows hosting’in yüksek güvenliğinin nedenlerinden biri kaynakların ve sistem kodlarının açık kaynak olmaması ve Microsoft’un kendisi tarafından geliştirilip sürdürülmesidir; dolayısıyla güvenliği çok yüksek olacaktır.

Windows hosting satın almanın dezavantajları

Windows hosting kullanmanın sağladığı avantaj ve kolaylıkların yanı sıra dezavantajları da olabilir. Bu bölümde, Windows barındırmanın bazı dezavantajlarını inceleyeceğiz.

  •     Yüksek fiyat
  •     Daha az kararlılık
  •     Yavaş sunucu hızı
  •     Linux’tan daha düşük güvenlik

Yüksek fiyat

Windows barındırma kurma ve sürdürme maliyetleri, Linux barındırmaya göre çok daha yüksek ve daha pahalıdır. Yani örneğin benzer donanıma sahip iki sunucu varsa ve aralarındaki tek fark birinin Windows işletim sistemi diğerinin ise Linux işletim sistemi kullanması ise Windows hosting fiyatları kesinlikle Linux hosting fiyatlarına göre çok daha yüksek olacaktır.

Daha az kararlılık

Windows barındırma, birkaç yazılımı aynı anda çalıştırmaya çalıştığında ve yeniden başlatılması gerektiğinde bazen sorunlarla karşılaşır. Bu, Windows hosting’in çalışma süresini (Uptime) düşük hale getirir.

Düşük hız

Aynı donanıma sahip biri Windows işletim sistemi diğeri Linux işletim sistemi kullanan iki sunucumuz varsa sunucu hızı açısından Windows işletim sistemi Linux işletim sisteminden çok daha yavaş olacaktır. Tabii son yıllarda Microsoft da bu sorunu büyük ölçüde çözmek için elinden geldiğince bu konu üzerinde çalışmaya çalıştı.

Linux’tan daha düşük güvenlik

Elbette, Windows barındırma kabul edilebilir bir güvenliğe sahiptir, ancak karşılaştırma yapmak gerekirse, Linux barındırma ile karşılaştırıldığında güvenlik saldırılarına ve fidye yazılımlarına karşı daha savunmasızdır.

Windows hosting satın alma rehberi

Hosting satın almayı düşünüyorsanız karşınıza mutlaka hosting hizmeti veren birçok farklı firma çıkacaktır. Bu bölümde, en iyi seçimi yapmak için bir Windows hosting satın alırken izlemeniz gereken noktaları tartışacağız.

Sunucu desteği

Windows hosting, Linux hosting’den daha karmaşık bir bakım sürecine sahip olduğundan ve genellikle daha fazla sorunla karşılaştığından, bu hizmeti çok iyi bir destek sistemine sahip bir servis sağlayıcıdan satın alın, böylece sitenizde bir sorun olduğunda en kısa sürede yardımcı olabilirler ve web sitenizin sorununu çözebilirler.

Fiyat için kaliteden ödün vermeyin

Windows hosting satın alırken düşük bir fiyat aramayın çünkü genel olarak en iyi Windows barındırma nispeten yüksek bir fiyata sahiptir ve Windows hosting için normalden daha düşük bir fiyat sunan bir hizmet sağlayıcı bulursanız, onu satın almaktan kaçının çünkü daha sonra mutlaka sorunlarla karşılaşacaksınız. Sonuç olarak, her zaman makul fiyatlı hizmet sağlayıcılardan hizmet satın almanızı öneririz.

Son Söz

Windows hosting, Windows işletim sistemi ile birlikte gelen özel bir hosting hizmeti türüdür. Windows işletim sistemini kullanmanın bir dizi avantajı ve dezavantajı vardır: Bu makalede, akıllıca bir seçim yapabilmeniz için bunlar ayrıntılı olarak ele alındı.

Sizin için doğru barındırmayı seçme konusunda hala şüpheleriniz varsa, deneyimli destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Windows hosting ile ilgili sıkça sorulan sorular.

Windows hosting nedir?

Windows işletim sisteminin kurulu olduğu hostinge Windows host denir.

Windows barındırmada kullanılan web sunucusu nedir?

Windows hosting, Microsoft tarafından oluşturulan IIS web sunucusunu kullanır.

Linux hosting ile Windows hosting arasındaki fark nedir?

Şimdiye kadar, teknoloji, Linux ve Windows barındırma arasındaki en önemli farktır. Linux, özel yazılım kullanır ve çoğu programlama dilini desteklerken Windows, verileri çalıştırmak ve yönetmek için belirli Microsoft yazılımlarını kullanır. Windows sunucuları MSSQL kullanırken Linux MySQL üzerinde çalışır

Windows barındırmaya ihtiyacım var mı?

Temel olarak, işiniz Windows programlarına ne kadar bağlıysa, Windows sunucu barındırmaya ihtiyaç duyma olasılığınız o kadar yüksektir. Web hosting platformunuzun diğer tüm eski programlarınızla uyumlu olacağına her zaman güvenebilirsiniz.

 

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Joomla Hosting nedir?

Şimdiye kadar, farklı barındırma türleri ile tanışmış ve çoğunu duymuş olabilirsiniz. Bu yazımızda Joomla

Mx kaydı nedir?

E-posta, insanlar arasında mesaj alışverişi yapmanın bir yoludur ve e-postanın ilk sınırlı kullanımı aslında
Previous
Next