Home Web Sitesi Oluşturucu Nedir? Bilmeniz Gereken Herşey

Web Sitesi Oluşturucu Nedir? Bilmeniz Gereken Herşey

Bir web sitesi oluşturmak, eskiden zorlu ve zaman alan bir çabaydı. Genellikle farklı programlama dillerinde deneyim gerektirir ve nihai sonucun nasıl görünebileceğine dair basit bir önizlemeye nadiren sahip olursunuz. Bazıları site inşa etmek için bu manuel yaklaşımı kullanmaya devam etse de, kesinlikle tek seçenek bu değildir.

Neyse ki, web sitesi oluşturucular, profesyonel bir web sitesini hemen kurup çalışır hale getirmenin stressiz bir yolunu sunuyor. Bu oluşturucular, web sitesi oluşturma sürecindeki birçok karmaşık adımı ortadan kaldıran bir sürükle ve bırak düzenleyiciyle birlikte gelir.

Bu gönderide, web sitesi oluşturucularına daha yakından bakacağız ve artılarını ve eksilerini tartışacağız. Hadi başlayalım!

Web Sitesi Oluşturucu Nedir?

Web sitesi oluşturucu, herhangi bir kodlama bilgisi olmadan bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanıyan çevrimiçi bir platform veya programdır. Genellikle bir sayfadaki öğeleri özelleştirmek için kullanabileceğiniz sürükle ve bırak yazılımına sahiptir. Ayrıca, birçok web sitesi oluşturucu, çeşitli mükemmel önceden oluşturulmuş sayfa şablonları ve hemen özelleştirmeye başlayabileceğiniz bölümler içerir.

Web Sitesi Oluşturucu Nasıl Çalışır?

 • Tüm web sitesi ayarlarını, içeriğini ve tasarımını tek bir panodan yönetin.
 • Basit bir sürükle ve bırak düzenleyiciyi kullanarak sayfa şablonlarını kolayca içe aktarın veya kendi genel şablonlarınızı oluşturun.
 • Doğrudan düzenleyiciden tüm sayfa ve SEO ayarlarının basit yapılandırmasını kontrol edin.
 • Yayınlamadan önce, içeriğinizi masaüstünden mobil cihazlara kadar tüm cihazlarda önizleyin.

web sitesi oluşturucu nasıl çalışır

Web sitesi oluşturucuları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı biçimlerde bulunabilir, temel fark internet bağlantısıdır. Çevrimiçi bir web sitesi oluşturucu, herhangi bir yazılım yüklemesi gerektirmez; sadece internet tarayıcınız üzerinden çalışacaktır. Bu, istikrarlı bir internet bağlantınız olduğu sürece web sitenizde her zaman ve her yerde çalışmanıza olanak tanır.

Artık birçok çevrimiçi web sitesi oluşturucu, beraberindeki barındırma hizmetleriyle birlikte geliyor, bu nedenle bu ekstra teknik çember için endişelenmenize gerek yok. Bu, yeni başlayanlar için kullanımı kolay bir seçenektir.

Öte yandan, çevrimdışı oluşturucular, indirilebilir yazılım programları olarak işlev görür; burada, siz dosyalarınızı web barındırıcınıza yüklemeye hazır olana kadar bilgisayarınızda barındırılır. Bu seçenek ile sitenizde çevrimdışı çalışabilirsiniz ancak bu biraz daha teknik bilgi gerektirecektir. Ancak, bir web barındırıcısından ayrı bir plan satın almanız gerekecek.

Barındırma ortamı Drupal için optimize edilmemişse, müşteriler yavaş yükleme süreleri, geciken yanıtlar veya web sitesi çökmeleriyle karşılaşabilir ve gelişmiş Drupal yapılandırmaları, modül kurulumu, güvenlik güncellemeleri ve sunucu yönetimi ile mücadele edebilir.

Müşteriler, Drupal hosting konusunda uzmanlaşmış bir barındırma sağlayıcısı seçerek, optimize edilmiş sunucu ayarlarından, özel Drupal desteğinden ve iyileştirilmiş performanstan yararlanabilir. Mavihost olarak Türkiye’de ilk defa sizler için şahane bir fırsat yarattık. Hemen Drupal Hosting’in sayfasına gidin, bu avantaj ile ihtiyaçlarınıza göre seçim yapabilir, ödemeniz gereken maliyeti görebilir ve ona göre karar verebilirsiniz.

Drupal Hosting

 

Web Siteleri, Web Sitesi Oluşturucularından Önce Nasıl Oluşturuldu?

Son zamanlarda, web sitesi oluşturucuları giderek daha popüler hale geldi. COVID-19 krizi sırasında, birçok kişinin işlerini hızlı bir şekilde çevrimiçi hale getirmesi gerekiyordu. Web sitesi oluşturucularla, yeni başlayanlar bile kodlama deneyimi olmadan iyi tasarlanmış bir site oluşturabilir.

web siteleri web sitesi oluşturucularından önce nasıl oluşturuldu

2026 yılına kadar, küresel web sitesi oluşturucu pazarının 2,7 milyar dolara çıkması bekleniyor. Sonuç olarak, bu kodsuz hareket, site oluşturma sürecinde devrim yarattı. Ancak, web sitesi oluşturucuları olmadan site oluşturmanın ne kadar zor olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Bir Web Sitesini Sıfırdan Kodlamak

WordPress 2003 yılında oluşturulduğundan beri, herkes onun basit görsel arayüzünü bir web sitesi oluşturmak için kullanabilir. Kurulumu kolay temalar ve eklentiler kullanarak çevrimiçi olmak için kodlama uzmanı olmanıza gerek yok. Ancak, her zaman bu kadar basit olmamıştır.

 

Web sitesi oluşturucuları veya WordPress gibi İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) var olmadan önce, web sitelerinin manuel olarak oluşturulması gerekiyordu. Sonuç olarak, potansiyel web sitesi sahipleri iki seçenekten birine sahipti: bir geliştirici kiralamak veya nasıl kod yazılacağını öğrenmek.

Sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için HTML, CSS ve JavaScript’e aşina olmalısınız. JavaScript etkileşimli öğeler eklerken HTML ve CSS, görünür bir web sayfası oluşturmak için birlikte çalışır. Yeni başlayan biri olarak, bu beceri setini geliştirmek zor olabilir.

Çerçeve Kullanmak

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir web sitesini sıfırdan kodlamak zaman alıcı olabilir. Bu süreci hızlandırmaya yardımcı olmak için tasarımcılar ve geliştiriciler genellikle çerçeveler kullanır.

Aksi takdirde CSS çerçeveleri olarak adlandırılan ön uç çerçeveler, önceden yazılmış kod içeren klasörler ve dosyalar içerir.

 

Geliştirme sürecini başlatmak için sağlam bir temel sağlayabilirler. Ayrıca, bir çerçeve kullanmak, başka bir projeye başlarsanız aynı kodu yeniden yazmanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir.

Hazır Temaları Yükleme

WordPress gibi bir CMS ile, bir web sitesi oluşturmak için mutlaka kodlama deneyimine ihtiyacınız yoktur. Bu platform açık kaynak olduğundan, diğer geliştiriciler kullanmanız için önceden hazırlanmış temalar tasarlamıştır.

 

Bir web sitesi teması, siteniz için tüm grafikleri, stil sayfalarını ve kodlamayı içeren bir grup dosya içerir. Doğru temayla, bir geliştirici tutmanız veya karmaşık kodlamayı kendi başınıza gerçekleştirmeniz gerekmez.

Görsel Düzenleyici veya Sayfa Oluşturucu Eklentisi Kullanma

Web sitesi oluşturuculardan önce, web sitenizi oluşturmak için sayfa oluşturucuları kullanabiliyordunuz. Bu eklentiler, sürükle ve bırak düzenleyicileri ve eksiksiz görsel tasarım araçları setleri ile web sitesi oluşturucularına benzer.

 

Ana fark, sayfa oluşturucuların sitenizin ayrı sayfalarını tasarlamanıza yardımcı olmasıdır. Alternatif olarak, tüm sitenizi sıfırdan oluşturmak için bir web sitesi oluşturucu kullanabilirsiniz.

Web sitesi oluşturucuların benimsenmesi artsa da, birçok kişi çevrimiçi içeriklerini tasarlamak için hala sayfa oluşturucuları kullanıyor. 2022 Web Almanac raporuna göre, WordPress kullanıcılarının %34’ü sitelerini bir sayfa oluşturucu ile oluşturdu.

Web Sitesi Oluşturucuların Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Web sitesi oluşturucular, hızlı ve basit bir şekilde güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmak isteyen küçük işletmeler için mükemmel araçlardır. Bir site oluşturucunun sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olması için başlıca artılarını ve eksilerini listeleyelim.

bir web sitesi oluşturucusunda neler aramalıyız

Artılar

Web sitesi oluşturucular, kapsamlı geliştirme süresinden kaçınarak site oluşturma sürecini basitleştirebilir. Birkaç dakika içinde, markanızın içeriği, resimleri ve videoları ile donatılmış, önceden biçimlendirilmiş düzenlerle benzersiz web sitenizi oluşturabilirsiniz:

 • Basit Site Oluşturma

Yeni başlayanlar için web sitesi oluşturma dünyasına girmek kafa karıştırıcı olabilir. Genellikle bu süreç, iyi bir web barındırma sağlayıcısı bulmayı, bir alan adı kaydetmeyi ve bir İçerik Yönetim Sistemi seçmeyi içerir. Bir web sitesi oluşturucu ile bu süreç çok daha kolay hale gelir.

 • Esnek Tasarım

İyi bir web sitesi oluşturucu, sayfalarınızın kalabalığın arasından sıyrılmasına da yardımcı olabilir. Eksiksiz seçenekler kitaplığı, optimize edilmiş düzenler, çekici ve kullanıcı dostu tasarım öğeleri ve özelleştirme seçenekleriyle sitenizi türünün tek örneği yapabilirsiniz.

Web sitesi oluşturucular, önceden paketlenmiş tasarımlar sunarak tüm ağır işleri yapar. Ayrıca size şablon oluşturma ve özelleştirme özgürlüğü sağlar, böylece sitenize kendi kişisel dokunuşunuzu verebilirsiniz.

 • Kodlama Gerekmez

Bir web sitesi tasarlamak için deneyimli bir geliştirici veya tasarımcı olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Neyse ki, web sitesi oluşturucular, tek bir satır kod yazmadan iyi tasarlanmış sayfalar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, çekici bir web sitesi oluşturmak için renk teorisinde uzman olmanıza, fotoğraf düzenleme becerilerine sahip olmanıza veya tipografi konusunda bilgili olmanıza gerek yoktur.

Zorlayıcı veya sürekli bakım gerektirmedikleri için, web sitesi oluşturucuları diğer araçlara kıyasla çok az bakım gerektirir. Sitenizin yine de düzenli olarak yeni içerikle güncellenmesi gerekecek, ancak web sitesi oluşturucular bu süreci kolaylaştırıyor.

 • Düşük maliyetli

Son olarak, işleyen (ve muhteşem) bir siteyi çalışır duruma getirmek pahalı olmak zorunda değildir. Ücretsiz deneme süreleri ve birçok uygun fiyatlı seçenekle web sitesi oluşturucular, diğer işletme giderlerine odaklanmanıza izin verebilir.

Eksiler

Web sitesi oluşturucuların pek çok avantajı olsa da, sitenizi tasarlamanın başka bir yolunu bulmak isteyebilirsiniz. Sürükle ve bırak oluşturucular, yeni başlayanlar için etkili seçenekler olabilir, ancak daha deneyimli geliştiriciler için sınırlayıcı olabilir.

 • Özelleştirme Sınırları

Biraz teknik bilginiz varsa, sitenizi özelleştirirken muhtemelen daha fazla özgürlük isteyeceksiniz. Sitenizi, bir web sitesi oluşturucu tarafından desteklenmeyen daha fazla özellikle donatmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, bir site oluşturucuyla, sayfalarınızı yöneten kod üzerinde her zaman kontrole sahip olamazsınız. Birinci sınıf bir seçenek ararken, bir web tasarımcısı tutmak veya sıfırdan bir DIY web sitesi oluşturmak faydalı olabilir.

 • Potansiyel Plan Sınırlamaları

Akılda tutulması gereken başka bir şey de, bütçe dostu web oluşturucuların, hangi planda olduğunuza bağlı olarak sitenizi bazı alanlarda kısıtlayabileceğidir. Belirli bir platform, bir sitenin sahip olabileceği sayfa sayısını sınırlayabilir, daha az e-ticaret seçeneği sunabilir veya ne kadar depolama alanı kullanabileceğinizi kısıtlayabilir.

Gelecekte genişleme planlarınız varsa, uzun vadeli web sitesi hedeflerinize en uygun eşleşmeyi bulduğunuzdan emin olmak için sağlayıcıları dikkatlice araştırmak isteyeceksiniz.

 • Satıcı Kilitleme

Dikkate alınması gereken bir dezavantaj, satıcıya kilitlenmedir. İçeriği yazmak, düzenlemek ve düzenlemek önemli miktarda zaman alır. Optimum web sitesi oluşturucu, tercih etmeniz durumunda içeriğinizi/verilerinizi başka bir siteye aktarmanın bir yolunu sunacaktır.

Bir Web Sitesi Oluşturucusunda Neler Aramalıyız?

Tüm site oluşturucular eşit yaratılmamıştır. Peki ortalama bir inşaatçıyı harika bir inşaatçıdan ayıran nedir? En iyi seçeneği ararken, sahip olunması gereken özellikler listesini göz önünde bulundurun!

 1. Kullanım Kolaylığı
 2. Yüksek Kaliteli Şablonlar
 3. Güncelleme Kolaylığı
 4. Eklentiler, Entegrasyonlar ve Pazar Yerleri
 5. Sosyal Bütünleşme
 6. Aktif Topluluk
 7. Etki Alanı ve E-posta Seçenekleri
 8. Güçlü Form Oluşturucu
 9. Derin Özelleştirme Seçenekleri
 10. Satın Alınabilirlik

Son Söz

Bu makalede web sitesi oluşturucularının ne olduğu, nasıl çalıştığı ve avantaj ve dezavantajları hakkında bilmeniz gereken her şeyi konuştuk, bu konuda herhangi bir sorunuz olursa destek ekibimize ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

Web Sitesi Oluşturucu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Burada web sitesi oluşturucu hakkında daha fazla soruyu cevaplayacağız.

Google bir web sitesi oluşturucu mu?

Google, küçük işletmeler için tasarlanmış ücretsiz, tek sayfalık bir web sitesi oluşturucusuna sahiptir. Google İşletme Profili olan herkes, masaüstünde veya mobilde dakikalar içinde web siteleri oluşturmak ve düzenlemek için bu aracı kullanabilir.

Geliştiriciler web siteleri yapar mı?

Web geliştiricileri, web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için HTML, CSS ve Javascript gibi programlama dilleriyle çalışır. Ayrıca e-posta hizmetlerini, kullanıcı kimlik doğrulamasını, veritabanlarını ve web sitelerinin diğer teknik yönlerini ayarlamak için büyük olasılıkla diğer dilleri kullanacaklardır.

Bir web sitesi oluşturmanın en kolay yolu nedir?

Bir web sitesi oluşturucu, bir web sitesi oluşturmanın en kolay yoludur. Web sitesi oluşturucuları, şablon kullandıkları için genellikle tasarım sınırlamalarına sahiptir, ancak birçok kişi, profesyonel web geliştirme hizmetlerine yatırım yapmadan profesyonel bir web sitesi oluşturmak için yeteneklerin ve özelliklerin fazlasıyla yeterli olduğunu düşünmektedir.

Web sitesi oluşturucuların maliyeti nedir?

Alt alan adlarını kullanmak istemiyorsanız, web sitesi oluşturucularının genellikle aylık bir abonelik ücreti vardır. Fiyatlar, temel özellikler için ayda 5 Dolar altında, güçlü e-ticaret ve SEO işlevselliğine sahip paketler için ayda 30 Dolar üzerinde olabilir.

 

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts
Previous
Next