Home Web Site Trafiği Nedir?

Web Site Trafiği Nedir?

Web sitesi trafiği, bir web sitesinin başarısındaki en önemli faktör olarak kabul edilir ancak bu algının da şartları vardır. Bir web sitesinin trafiği, web sitesi için hayati bir faktör olsa da, trafiğin niceliğinden çok kalitesi önemlidir.

Tabii ki, herhangi bir miktarda trafik, hiç trafik olmamasından iyidir, ancak ziyaretçilerinizin ürünlerinize veya bilgilerinize tam erişimi yoksa, gelecekte kesinlikle başarısızlığa mahkum olacaksınız. Bu nedenle tüm webmasterlar ve dijital pazarlamacılar web site trafiğini artırmak isterler ve site trafiğini artırmak için ellerinden geleni yaparlar. Ancak site trafiği nedir ve site trafiğini artırmanın en iyi yolları nelerdir?

Bu yazımızda, web sitesi trafiği kavramını tanımak, nasıl ölçeceğimizi öğrenmek, ardından web sitesi trafiğini artırmanın yollarını incelemek ve son olarak web sitesi trafiğinin bir web sitesinin başarısında etkili olup olmadığını öğrenmek istiyoruz?!

Web sitenizin verimliliğini artırmak için bu faydalı makalenin sonuna kadar bizimle kalın.

Web Sitesi Trafiği Nedir?

Web sitesi trafiği, web sitenizi kaç gerçek kişinin ziyaret ettiğini gösteren bir ölçümdür. Sitenizin analizlerine bakarak web trafiğinizi ölçebilir veya ölçüm için bir sayaç kurabilirsiniz. Zaten çoğu kontrol panelinde, ne kadar trafik aldığınızı görmenizi sağlayacak uygulamalar vardır.

Web Sitesi Trafiği Neden Önemlidir?

Peki web trafiği neden önemlidir? Web trafiği önemlidir çünkü insanlar web sitenize gelmeden onları etkileme olanağınız yoktur. İster belirli bir ürün veya hizmet sunan bir şirket olun, ister yalnızca internet pazarlama planlarına sahip bir birey olun, web sitesi trafiğine sahip olmanız gerekir. Web sitesi trafiği elde etmenin birçok yolu vardır ve bunun nasıl yapılacağına dair bazı ipuçlarını ele alacağız.

web sitesi trafiği, web siteniz için yapabileceğiniz en önemli şeydir ve İnternet pazarlaması veya ürün ve hizmetlerinizi çevrimiçi satma söz konusu olduğunda zamanınızın %80’ini harcamanız gereken şey budur. Ancak web sitesi trafiğini artırmak için öncelikle web sitesi trafiğini izlemenin yollarını öğrenmeliyiz.

Web sitesi trafiği nasıl ölçülür?

Web trafiği, bazen “oturumlar” olarak adlandırılan ziyaretlerle ölçülür ve bu, bir izleyici çekmede çevrimiçi bir işletmenin etkinliğini ölçmenin yaygın bir yoludur.

Bir kullanıcı bir web sayfasını her ziyaret ettiğinde, izleme kodu, o kullanıcının sayfayla nasıl etkileşimde bulunduğu hakkında takma adlı bilgiler toplayacaktır. Google Mağazası için ölçüm kodu, kaç kullanıcının bardaklık satan bir sayfayı ve ev eşyaları satan bir sayfayı ziyaret ettiğini gösterebilir.

websitesi trafigi

Web sitesi Aylık trafik Nedir?

Aylık trafik, hosting firmasının limitlerini aşmadan sitenizin sağlayabileceği maksimum aylık veri aktarım miktarıdır. Birçok şirket, trafik sınırlarını tanımlamak için bant genişliği terimini kullanır. Genellikle bant genişliği Gigabayt (GB) olarak hesaplanır ve satılır, ancak bazı web barındırma şirketleri “sınırsız bant genişliği” sunabilir.

 

Web Site Trafiği Nasıl Hesaplanır?

Aylık Büyüme Oranı:

[ (#) mevcut aydan yeni kullanıcılar – (#) önceki aydan yeni kullanıcılar ] / # önceki aydan yeni kullanıcılar X 100 = (%) Aylık Büyüme Oranı

Yıllık Büyüme Hızı:

([ (#) mevcut yıldan yeni kullanıcılar – (#) önceki yıldan yeni kullanıcılar ] / # önceki yıldan yeni kullanıcılar X 100 = (%) Yıllık Büyüme Oranı

 

Web Sitesi Trafiği Artışını hesaplamanın en kolay yolu, geçen ay (veya yıl) yeni kullanıcı sayısını bu ay (veya yıl) yeni yıl sayısından çıkarmaktır. Ardından, sonucu geçen ay (veya yıl) yeni kullanıcı sayısına bölün ve sayıyı yüzdeye dönüştürmek için sonucu 100 ile çarpın. Bu, Web Sitesi Trafik Artış oranınızdır.

Örneğin bu yıldan 7000 yeni kullanıcımız ve geçen yıldan 5000 kullanıcımız olduğunu varsayalım:

([ (7000) mevcut yıldan yeni kullanıcılar – (5000) önceki yıldan yeni kullanıcılar ] / 5000 önceki yıldan yeni kullanıcılar X 100 = (40%) Yıllık Büyüme Oranı

Yukarıdaki formüle göre yıllık büyüme oranı (%40)’dır.

 

Sosyal medya trafiği nedir?

Sosyal medya trafik, web sitenize sosyal medyadan gelen ziyaretçileri ifade eder. Sosyal trafik, arama trafiği, ücretli trafik ve doğrudan trafikle birlikte Google Analytics gibi web analizi araçları tarafından izlenen ana trafik kaynaklarından biridir.

sosyal medya vs rss

Web Trafiği Türleri Nelerdir?

Tüm ziyaretler aynı şekilde oluşturulmaz. İnsanları sitenize getiren farklı trafik kaynaklarını bilmek, sitenizi nasıl geliştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Web trafiğinizi düzgün bir şekilde analiz etmek için, belirli bir dönemdeki toplam ziyaret sayısı ile tekil ziyaretçi sayısı arasındaki farkı anlayabilmeniz gerekir. Sayfa görüntüleme süresi veya sayısı gibi ziyaretin kalitesiyle ilgili faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız.

Bu nedenle bu analizleri daha etkin bir şekilde yapabilmek için web sitesi trafik türlerine aşina olmamız gerekmektedir.

 

1. Organik Trafik

Organik trafik, Google veya diğer arama motorlarında arama yaptıktan ve sonuç sayfasındaki bağlantılardan birine tıkladıktan sonra bir web sitesine giren ziyaretçi sayısıdır.

Bu tür web trafiği, uzun vadede ziyaretlerin çok önemli bir yüzdesini oluşturabilir. Daha fazla organik trafik elde etmek için arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini uygulamak gerekir.

Genellikle organik trafiğin ücretsiz olduğu söylenir, ancak bu tamamen doğru değildir. Her tıklama için doğrudan ödeme yapmasanız da, web sitenizi SEO için optimize etmek, başlangıçta zaman ve kaynak yatırımının yanı sıra biraz bakım gerektirir.

 

2. Doğrudan Trafik

Doğrudan trafik, birkaç farklı kökenden gelen ziyaretçileri içerir:

 • Web sitenizin URL’sini doğrudan arama çubuğuna yazan kişiler.
 • Web sitenizin URL’sini favorilerine kaydeden ve oradan gelen kişiler.
 • Dizine eklenmemiş bir belgedeki veya açık bir e-postadaki bir bağlantıya e-posta yazılımı kullanarak tıklayan kişiler.

Potansiyel doğrudan trafiği kaybetmemek için URL’leriniz temiz, basit ve hatırlaması kolay olmalıdır.

 

3. Yönlendirme Trafiği

Bu tür web trafiği, kişilerin bir web sitesine blog veya forum gibi başka bir siteden bir bağlantıya tıklayarak girmesi anlamına gelir.

Yönlendirme trafiğini artırmak, konuk blog yazmak veya sitenizi dizinlere göndermek gibi aktif bağlantı oluşturma etkinliklerine katılmayı içerir. Ancak, olası cezalardan kaçınmak için Google’ın bağlantılarla ilgili politikalarını dikkate almak çok önemlidir.

 

4. E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama kampanyaları yapıyorsanız, mesajlarınız aracılığıyla sitenize kaç ziyaretçi geldiğini takip ederek başarılarını ölçebilirsiniz.

E-posta ile pazarlama yönetimi programları, teslimat oranınız, açılma oranınız, bağlantılara yapılan tıklamalar, toplam tıklamalar, benzersiz tıklamalar vb. hakkında birçok bilgi sağlar.

E-posta pazarlamasından gelen web trafiğini iyileştirmek için size en iyi iki uygulamayı öneriyoruz:

 • Konu, resimler veya e-postaların gönderilme zamanı gibi faktörleri optimize etmek için aynı e-postanın farklı sürümleriyle A/B testleri yapın.
 • Tüm süreci daha verimli yönetmek için e-posta pazarlama otomasyonu çözümlerini kullanın.

 

5. Sosyal Ağlar

Bu trafik kaynağı, bir sosyal medya gönderisine tıkladıktan sonra gelen ziyaretçileri ifade eder. Farklı sosyal ağlar arasında ayrım yapabilir ve tıklamalar ve etkileşimlerle ilgili verilerin derinliklerine inebilirsiniz.

 

6. Ücretli Medya

Bu trafik türü, bir sosyal ağda bir tıklama başına ödeme reklamına tıkladıktan sonra gelen ziyaretçileri ifade eder.

Sosyal medya reklamları (örneğin, Facebook Reklamları veya TikTok Reklamları) ziyaretçileri sitenize etkili bir şekilde çekebilir ve kullanıcıların oraya vardıklarında nasıl davrandıkları konusunda size istatistikler verebilir. Sosyal reklam platformları ayrıca size kampanyalarınız hakkında demografik bilgiler ve kullanıcı ilgi alanları gibi birçok veri sağlar.

 

7. Ücretli Arama

Bu kategori, Google Ads veya diğer PPC platformlarından bir reklamı tıkladıktan sonra web sitenize gelen kullanıcıları içerir.

Bu platformların farklı türde reklamlar ve konumlar içerdiğini unutmayın. Örneğin, Google Ads ile arama sonuçlarına bir reklam yerleştirebilir, YouTube’da bir kampanya başlatabilir veya diğerlerinin yanı sıra üçüncü taraf sitelere afiş yerleştirebilirsiniz. Sonuçları doğru bir şekilde değerlendirmek için farklı kampanya türleri arasında ayrım yapmanız gerekecektir.

Arama motoru reklamları, kısa vadeli trafik elde etmenin çok etkili bir yoludur ve organik konumlandırma veya SEO stratejileri için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Sonuçları optimize etmek için, anahtar kelimelere ve yer hedeflemeye çok dikkat edin.

 

8. Çevrimdışı Trafik

Şimdiye kadar bahsettiğimiz tüm trafik türleri dijital kanallardan gelmektedir. Ancak ziyaretçilerin web sitenize çevrimdışı kaynaklardan gelmiş olması da mümkündür. Bazı web analitiği programları, bu kanallar üzerinden sitenize ulaşan trafiği belirlemenizi sağlar.

 

9. Diğer Kampanyalar

Son olarak, şu ana kadar tartıştığımız web trafiği türlerinin hiçbirine tam olarak uymayan web kampanyalarından gelen trafiği tespit edebilirsiniz.

Bunu yapmak için, her kampanyayı bir açılış sayfasına yönlendirilen benzersiz bir URL ile ilişkilendirmek üzere izleme URL’leri oluşturmanızı öneririz. İzleme URL’leri, trafiği benzersiz URL’lere göre filtrelemenize ve doğru kampanyayla ilişkilendirmenize olanak tanır.

 

Web Trafiği İzleme Nedir?

Web trafiği izleme, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları analiz etme sürecidir. Manuel ve otomatik teknikler, belirli bir süre içinde bir sayfayı ziyaret eden kullanıcı sayısı gibi temel verileri toplamanıza olanak tanır.

Dijital pazarlamacılar, ziyaretçilerin web sitenize erişmek için kullandıkları cihazlar, her sayfada geçirdikleri süre ve bir sayfada yaptıkları işlemler gibi analizleri de görüntüler. Web trafiği izleme, genellikle insanların web sitelerinin performansını optimize etmek ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullandıkları devam eden bir süreçtir.

 

Web Trafiği İzlemenin Faydaları Nelerdir?

İşte web sitesi izlemenin bazı faydaları:

Web Sitesi Performansını İyileştirme

Web trafiği izleme, sayfa yükleme hızı ve hemen çıkma oranı veya kullanıcıların bir sayfayı ziyaret ettikten sonra web sitenizden ayrılma sıklığı gibi önemli verileri ortaya çıkarır. Web sitenizin performansını artırmak için genellikle bu istatistikler arasındaki ilişkileri bulabilirsiniz.

Örneğin, yüksek bir hemen çıkma oranı fark ederseniz, bunun nedeni sayfanın yavaş yüklenme hızı olabilir. Bu bilgileri bilmek, görüntüleri sıkıştırarak ve sunucu yanıt süresini iyileştirerek sayfa hızını artırmanıza olanak tanır. Sonuç, arama motorlarını sayfalarınızı arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkarmaya teşvik eden iyileştirilmiş web sitesi performansıdır.

 

Kullanıcı Deneyimini Optimize Etme

Web trafiği izleme araçlarını kullandığınızda hedef kitlenizi daha iyi anlayabilirsiniz. Demografik veriler, ziyaretçilerinizin yaşları, cinsiyetleri, ilgi alanları ve alışveriş alışkanlıkları hakkında bilgi sağlar. Bu bilgiler, içeriğinizle kimin ilgilendiğini ve gerçek ziyaretçileriniz ile hedef kitle arasında nerede bir kopukluk olabileceğini belirlemenize yardımcı olur. Belirli bir segmentten gelen trafiği artırmak istiyorsanız, bu benzersiz kitleye hitap etmek için ek pazar araştırması yapabilirsiniz.

 

Reklam Bütçesini Optimize Etme

Birçok web sitesi ziyaretçi elde etmek için organik trafiğe güvenir, ancak ücretli bir reklam kampanyasıyla sayfalarınıza ziyaretçi artışı sağlayabilirsiniz. Kampanyanın ürettiği her tıklama veya gösterim için bir ücret ödersiniz, bu da bütçenizi optimize etmenizi önemli kılar.

Web trafiği araçları, reklamlarınıza kimlerin tıkladığını ve tüketicilerin sitenizde bir ürün satın almak veya bir haber bültenine abone olmak gibi istenen işlemleri yapıp yapmadığını analiz eder. Bu bilgiler, daha çekici içerik oluşturmanıza ve ziyaretçilerin sitenizde iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamasını sağlamanıza olanak tanır.

 

Web Sitesi Trafiği Nasıl İzlenir?

Web sitesi trafiğini nasıl izleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Bir Web Trafiği İzleme Aracı İndirin

Web trafiği izleme, sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcılar hakkında veri toplayan bir araç kullanmanızı gerektirir. Bu araçlar ayrıca sayfa performansını ölçer ve rakiplerin web trafiği hakkında bilgi gösterebilir. Ücretsiz araçlar, web trafiğini izlemeye yeni başlayanlar için idealdir, ancak daha gelişmiş özellikler istiyorsanız ücretli bir araç ideal olabilir.

Kredi kartı bilgileri gibi hassas kullanıcı ayrıntılarını toplayan web sitelerinin güvenliğini sağlamak önemli olduğundan, dikkate alınması gereken bir diğer faktör de aracın itibarıdır.

 

2. Bir İzleme Programı Oluşturun

Muhtemelen diğer izleme görevleriyle meşgulsünüz, bu nedenle bir trafik izleme programı oluşturmayı düşünün. Web sitenizin analitiğini düzenli olarak kontrol etmek, ziyaretçilerdeki ani düşüşleri belirlemenize ve gidermenize yardımcı olur. Siteniz büyük miktarda trafik alıyorsa, sitenizi her gün kontrol etmeyi düşünmelisiniz. Daha az trafik yaşayan bir site için haftalık check-in daha uygun olabilir.

 

3. Filtreleri akıllıca kullanın

Çoğu web trafiği izleme aracı, en önemli bilgileri bulmanıza yardımcı olan tonlarca filtreye sahiptir. İş akışınızı optimize etmenize yardımcı olması için filtrelerle denemeler yapmayı düşünün. Örneğin, sitenizi ziyaret eden gerçek tüketicileri daha iyi anlamak için bilgisayarınızdan web sitesi ziyaretlerini ve spam web sitelerini filtreleyebilirsiniz.

Belirli bir zaman aralığındaki analizleri de filtreleyebilirsiniz. Örneğin, web sitenize bir resim eklemenin etkileşimi nasıl artırdığını görmek isteyebilirsiniz. Bir kullanıcının resmi ekledikten sonra sayfada geçirdiği ortalama süreye bakabilir, sonucun olumlu olması durumunda diğer sayfalara resim ekleyebilirsiniz.

4. Rakip Verilerini Analiz Edin

Kendi web trafiğinizi izlemek önemli olsa da, rakip verilerini analiz etmek faydalı olabilir. Kullandığınız aracın rakip verilerini yayınlayıp yayınlamadığını görmeyi deneyin. Aksi takdirde, halka açık veriler için çevrimiçi kaynakları kontrol edebilirsiniz.

Rakip verilerinin en kullanışlı parçalarından biri anahtar kelimelerdir. Hangi anahtar kelimelerin trafik çektiğini anlayarak, alanınızda rekabetçi kalabilmek için bunları içeriğinize dahil edebilirsiniz.

 

Web Site Trafiği Nasıl Arttırılır?

Hiç şüphesiz site trafiğini artırmanın birçok yolu vardır ve sanıldığının aksine bunların bir kısmı çevrimdışı dünyada dahi uygulanabilmektedir.

Şimdi size web sitenizin organik trafik miktarını artırmak için özellikle dikkat etmeniz gereken SEO alanında teknikleri tanıtacağız. Elbette SEO teknikleri bunlarla sınırlı değildir ancak bu teknikler başarı için olmazsa olmazdır ve stratejinizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Bunların her birini anlamak ve uygulamak için çaba sarf ederek, web sitenizin görünürlüğünü ve dolayısıyla trafiğini artırabilirsiniz.

web sitesi trafiğini artırmak

1- Rakiplerinizin En İyi Sayfalarını Bulun

Rakiplerinizin SEO stratejisi hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, web sitenizin performansı o kadar iyi olabilir. Rakip web sitelerini arama motoru sonuç sayfasında (SERP) başarılı kılan yöntemleri anlamak için zaman ayırdığınızda, farklı bir içgörü ve analitik güç kazanırsınız. Belirli bir yöntemin neden başarılı olduğunu anlayarak bu bilgiyi kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Etkili bir başlangıç ​​noktası, her rakibin web sitesinin en iyi sayfalarını bulmak ve bu şekilde gelen trafiğin kaynağını ve bunları etkileyen ve teşvik eden faktörleri bilmektir. Rakiplerinizin en iyi sayfalarını analiz etmek, size aşağıdaki gibi konularda değerli bilgiler sağlayacaktır:

 • İçerik/anahtar kelime boşlukları
 • Bağlantılarla ilgili boşluklar ve kusurlar
 • Mevcut içeriği iyileştirme fırsatı
 • Anahtar kelime verimsizliği

 

Ancak en iyi rakip sayfaları nasıl belirleyebilirsiniz? Hiç de zor değil! SEMrush Organic Research tool aracına gidebilir ve rakiplerinizden birinin URL’sini girebilirsiniz.

Bunu yaparak SEMrush aracı, o web sitesinin organik trafiğine ilişkin bir tahminin yanı sıra performansına ilişkin bir genel bakış da görüntüler; Ancak bu yeterli değil ve daha derin bir kavrayışa ihtiyacınız var.

Bu nedenle, Sayfalar sekmesini açın ve trafiğe göre sıralayın. Bunu yaparak, rakibin web sayfalarından hangilerinin organik trafik çekme açısından en iyi performansı gösterdiğini göreceksiniz.

Bu basit yolla rakiplerinizin güçlü sayfalarını tespit edebilirsiniz. Şimdi, bu sayfaların neden bu kadar güçlü olduğunu ve uygun bir strateji oluşturarak trafiklerinin bir kısmını web sitenize nasıl yönlendirebileceğinizi anlayarak hikayeye dair daha derin bir fikir edinmeniz gerekiyor.

Bunu bir fırsat veya kısayol analizi olarak düşünün. Anahtar kelime araştırmasına başlamak yerine, rakiplerin performansını göz önünde bulundurarak hangi yönlerden büyük ve değerli avantajlar elde edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak bir kısayol. Ayrıca, bu yöntemi kullanmak, daha önce aklınıza bile gelmemiş olabilecek yeni web sitelerini rakip olarak keşfetmenize yardımcı olacaktır!

SEMrush aracında Rakipler sekmesine gidin. Bu bölüm, rekabet eden etki alanlarının listesini görüntülemenin yanı sıra, paylaşılan anahtar kelimelerin sayısı ve tahmini trafik hakkında bilgi sağlar. Ardından, sektörünüzde hangi sayfaların en iyi performansı gösterdiğine ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için bu alanların her birini ayrı ayrı analiz edebilirsiniz.

 

2- Anahtar kelime boşluklarını analizine dayalı içerik stratejisi belirleme

Bir içerik stratejisi oluşturma zamanı geldiğinde, genellikle odaklanılacak iki ana alan vardır:

 • Mevcut içeriği optimize etme
 • Yeni içerik oluşturma

Mevcut içeriği optimize etmek genellikle başlamak için en etkili yol olduğundan (sonuçta, zaten dizine eklenmiş içeriği iyileştirmenin faydalarını görmek yepyeni içerikten çok daha kolay ve hızlıdır), bir süre sonra çoğu web sitesi, tüm içeriklerini optimize ettikleri bir aşamaya gelir.

Bir sonraki adımda, çabalarınızı yeni içerik oluşturmaya odaklamalısınız. Ancak bunu körü körüne ve sezgisiz yapmak SEO ve web sitesi optimizasyonundaki en büyük hatalardan biridir. İçerik oluşturma sürecine belirli hedefleri göz önünde bulundurarak başlamalısınız ve herhangi bir içerik oluşturmak için ikna edici bir nedeniniz olmalıdır. Bu, yeni içerik oluşturmak için akıllı bir strateji oluşturmak ve geliştirmek için yeterli zaman ayırmanız gerektiği anlamına gelir.

İçerik planınızı ilerletmenin en hızlı yollarından biri, anahtar kelime boşluk analizidir. Bu, rakiplerinizin SERP’lerde sıraladığı (ve sizin olmadığınız) önemli anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu tavırla, bu anahtar kelimeler ve bunlarla ilgili konuları merkeze alan içerikler oluşturabilir ve bu şekilde web sitenizdeki anahtar kelime boşluklarını doldurabilirsiniz.

 

3- Geçerli geri bağlantılar almak için dijital PR kullanın

Doğru geri bağlantıların nasıl elde edileceği, SEO’daki en büyük zorluklardan biridir.

Geri bağlantılar, Google tarafından sayfaların sıralanmasındaki üç ana faktörden biridir. Web sitenizin ilgili ve yararlı bağlantılar almasına yardımcı olabilecek geri bağlantılar oluşturmak için çok sayıda ve çeşitli stratejiler olmasına rağmen, gerçek şu ki, bu strateji ve taktiklerin birçoğu aracılığıyla istenen ve etkili sonuca ulaşmak zordur.

Google’ın Bağlantı Şemaları hakkındaki yönergelerine bakarsak, önerilerini açıkça anlarız:

Web sitenize alakalı ve yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmak ve sitenin dış SEO durumunu iyileştirmek için diğer web sitelerinin dikkatini çekmenin en iyi yolu, İnternette doğal olarak popüler hale gelebilecek benzersiz ve uygun içerik üretmektir. İyi içerik oluşturmanın olumlu sonuçları vardır: İyi içerik, içeriğinizi editoryal bağlantılara dönüştürür, bu nedenle ne kadar yararlı içeriğe sahipseniz, başka birinin bu içeriği okuyucuları için değerli bulma ve ona bağlantı verme olasılığı o kadar artar.

Başka bir web sitesinin yöneticisi veya sahibi, içeriğinizi değerli bulursa ve sizin talebiniz olmadan makalenize bağlantı verirse, bu bağlantıya editoryal bağlantı diyoruz.

Harika içerik oluşturarak doğru editoryal bağlantıları elde etmenize yardımcı olabilecek bir taktik, dijital halkla ilişkilerdir (DPR).

Bu taktiği, makalelerinde içeriğinizle ilgili konuları ele alan ve içeriğinize bağlantı veren editörler, gazeteciler ve yayıncılar arasında yararlı içerik oluşturmak ve tanıtmak olarak düşünün. Örnekler arasında bilgi grafikleri, araştırma çalışmaları, elektronik tablolar ve araçlar ile uzman içgörüleri yer alır.

Burada SEO temelli bir yaklaşımla PR zihniyetini uygulamanız gerekiyor. Dijital PR, sadece basın bülteni şeklinde bir reklam içeriği hazırlamak değil, tutarlı ve faydalı bir stratejiyle oluşturulmuş, gerçek anlamda bağlantı kurmaya değer değerli içerikler oluşturmak ve tanıtmak anlamına gelir. İyi bir içerik, sizin için birçok editoryal bağlantı oluşturabilir. Çevrimiçi alanda çok sayıda müşterinize veya bir sonraki kitlenize maruz kalabilen ve onları web sitenize yönlendirebilen bağlantılar.

Dijital halkla ilişkilerin faydaları, diğer kaynaklardan bağlantı almakla sınırlı değildir ve diğer faydalarından bazıları şunlardır:

 • Yönlendirme trafiğini artırmak
 • Sosyal etkileşim yaratmak
 • Marka bilinirliğini artırmak
 • İçeriğinizi çevrimiçi kullanan müşterilerle karşılaşmak
 • Satış artışı

 

Son Söz

Tüm çevrimiçi işletmelerin savaşı, daha fazla müşteri elde etmek ve böylece satışlarını artırmaktır. Satış hunisi modeline göre başlangıçta çok sayıda kullanıcı sitenize gelecek ve daha sonra bir kısmı gerçek alıcı sıfatıyla sitenizden ayrılacaktır. Bu nedenle, dönüşüm oranınızı artırmak için, daha fazla kitle çekebilmek için web sitesi trafiğini artırmaya çalışmalısınız.

Web sitenizin trafiğini ve rakiplerinizi incelemek, size hedef kitleniz ve daha fazla trafik almak için neler yapabileceğiniz hakkında bilgi verecektir. Bu arada, web sitesi trafiği izleme, SEO, sosyal medya ve diğer trafik oluşturma stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını size gösterecektir.

Bu makalenin, herhangi bir sitedeki web sitesi trafiğini nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Ayrıca, Mavihost SEO sıralamasında etkili linux web hosting planlarına da göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

En sık sorulan sorulardan bazılarının yanıtları

Web Trafiğinin Anlamı Nedir?

Web sitesi trafiği, bir web sitesini ziyaret eden web kullanıcılarını ifade eder. Web trafiği, ziyaretlerle ölçülür ve bu, bir çevrimiçi işletmenin izleyici çekmedeki etkinliğini ölçmenin yaygın bir yoludur.

Web Trafiği Örneği Nedir?

Örneğin Fatma randevu almak için kuaförünün internet sitesine girmeye karar verir. Fatma sadece ana sayfada değil, uygun sayfa bağlantısını tıkladıktan sonra ulaştığı planlama sayfasında da web trafiğinin bir parçası olarak kabul edilir.

Web Trafiği Nasıl İzlenir?

Trafik, genellikle web analizi araçları kullanılarak bir web sitesinde veya uygulamada izlenen ilk şeydir. Trafik ölçümleri, sitenizin kaç ziyaretçisi olduğunu, sizi nasıl bulduklarını, farklı sayfalarda ne kadar zaman geçirdiklerini ve ne sıklıkta müşteriye dönüştüklerini size söyleyebilir.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts
Previous
Next