Home Softaculous Nedir? Bilmeniz Gereken Herşey

Softaculous Nedir? Bilmeniz Gereken Herşey

Softaculous nedir ve nasıl kullanılır? Web sitenizi oluşturmak ve yönetmek için CMS ve diğer uygulamaları yüklemenize izin vererek hayatınızı nasıl kolaylaştırabileceğini göreceğiz.

Bu yazıda Softaculous’u nasıl kullanabileceğinizi ve WordPress ve diğer CMS’leri kurmanın yanı sıra hangi işlevleri sunduğunu görelim.

Softaculous Nedir ve Kullanımı Nedir?

Softaculous, cPanel, Plesk ve DirectAdmin gibi birden çok barındırma kontrol paneliyle uyumlu otomatik bir yükleyicidir. Uygulama, Softaculous Enterprise’ın özel olarak tasarlandığı özel barındırma panelleriyle de çalışabilir.

 

Softaculous’un amacı, yüzlerce komut dosyasının kurulumunu ve yapılandırmasını basitleştirmektir. Softaculous ile WordPress, Joomla, PrestaShop veya Drupal gibi büyük CMS’lerin kurulumu sadece birkaç tıklama ile yapılabilir.

 

Komut dosyalarını yüklemeye ek olarak, Softaculous ile yüklemeleri de yönetebilirsiniz. Aslında, kurulumları mevcut en son sürüme güncellemek ve bir kurulumun bir kopyasını oluşturmak mümkündür. Softaculous, değişiklikleri canlı sitede etkili hale getirmeden önce bir test ortamında testler gerçekleştirebilmeniz için sitenin bir aşamasını oluşturmanıza da olanak tanır.

Softaculous, kullanımı kolay bir grafik arayüzle süreç boyunca size adım adım rehberlik ettiği için kurulum sürecini basitleştirir. Kurulum neredeyse anında gerçekleşir ve karmaşık ve zaman alıcı olan manuel kurulumdan farklı olarak birkaç adımda gerçekleşir. Ayrıca kurulum sırasında birden fazla siteyi tek bir yönetim panelinden ve tek bir WordPress kurulumu ile yönetmenizi sağlayan WordPress Multisite özelliğini de aktif hale getirebilirsiniz.

 

Örnek olarak WordPress’i ele alalım, diğer CMS’lerin yanı sıra WordPress’i de manuel olarak kurmak istesek ne yapmalıyız?

Adımlar aşağıdaki gibidir:

  • CMS’yi kullanmak için gerekli dosyaları dosya yöneticisi veya FTP yoluyla yükleyin

bir veritabanı oluşturun ve dosyaları yapılandırın.

  • kurulumu başlat

Süreci tamamlamak için manuel kurulum orta düzeyde beceri gerektirirken, otomatik kurulumda herhangi bir zorluk yaşamazsınız ve prosedür herkesin ulaşabileceği bir yerdedir. Softaculous ile aslında tüm bu işlemler bir araya getirilip basitleştirilmiş ve kurulum ve yapılandırma işlemi sadece birkaç tıklamayla yapılıyor.

Softaculous Uygulamaları

Softaculous aracılığıyla WordPress, Joomla veya Drupal gibi en çok kullanılan CMS’yi forumlar, bloglar, sosyal ağlar ve çok daha fazlası için tasarlanmış bir dizi uygulamayla birlikte yükleyebilirsiniz.

softaculous uygulamalar

Bu betiklerden bazılarını görelim.

WordPress

WordPress, web siteleri ve bloglar oluşturmak için en yaygın kullanılan CMS’lerden biridir, her zaman güncelleme ve daha fazla geliştirme için çalışan bir topluluk tarafından desteklenen ücretsiz ve açık kaynaklı bir projedir. Kullanımı kolay, mevcut temalar sayesinde özelleştirilebilir ve eklentileri olan her türlü siteye uygundur.

Bir WordPress hosting kullanıcısı olarak, kesinlikle yavaş web sitesi yükleme süreleri, devam eden güvenlik riskleri ve sınırlı özelleştirme seçenekleriyle uğraşmak istemezsiniz! biz bu sorunların farkındayız, Amacımız en ideal çözümüdür ve hız önceliğimizdir. Premium WordPress barındırma hizmetleri ile tüm web sitesi sorunlarınız için en ideal çözümü sağlıyoruz.

Tereddüt etmeyin ve WordPress hosting açılış sayfasını açın, Türkiye’de ilk kez ayrıcalıklı bir fırsatı hayata geçirdik ve ihtiyaçlarınıza ve tüketiminize göre seçebileceğiniz, ödemeniz gereken maliyeti görebileceğiniz ve buna göre karar verebileceğiniz bu avantajı size sunduk.

WordPress Hosting

Drupal

Drupal, PHP diline dayalı dinamik web siteleri geliştirmek için bir platformdur. Tıpkı WordPress gibi, bu CMS de ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır (GNU/GPL lisansı altında mevcuttur).

phpBB

Bir forumu yönetmek için en çok kullanılan sistemlerden biridir, Açık Kaynaklıdır ve kodlamayı bilmeden bile grafiksel bir arayüz aracılığıyla yeni işlevleri yönetmenize ve eklemenize izin veren bir yönetim paneliyle donatılmıştır.

WHMCS

Web barındırıcıları ve hosting satıcıları tarafından kullanılan en popüler platformlardan biri, faturalandırmayı, destek biletlerini vb. yönetmenizi ve otomatikleştirmenizi sağlar.

PrestaShop

E-ticaret siteleri için tasarlanmış Açık Kaynak CMS, mevcut tema seçenekleriyle özelleştirilebilir ve modüller aracılığıyla yeni özellikler ekleyebilirsiniz. Softaculous ile PrestaShop’u birkaç tıklamayla kurabilir ve çevrimiçi mağazanızı hemen oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Softaculous Cpanel ile Çalışır mı?

Softaculous, CPanel ile birlikte gelen popüler bir otomatik yükleyicidir. Bu ürünle, 300’den fazla komut dosyası arasından seçim yapabilir ve tek bir tıklama ile birkaç saniye içinde kolayca yükleyebilirsiniz.

Softaculous

Yüklemeyi seçtiğiniz komut dosyasına bağlı olarak, tek tıklamayla yüklemeler bloglardan, forumlardan, alışveriş uygulamalarından Magento veya WooCommerce gibi e-ticaret sitelerine kadar değişebilir. Softaculous, Cpanel, Plesk, Lucee ve Webuzo ile çalışır. Softaculous simgesi, web portallarına ve diğer web sitesi kontrol programlarına uygulama yüklemek için çalışır.

Softaculous WordPress ile Nasıl Kullanılır?

Softaculous, web tabanlı uygulamalar için komut dosyası yükleyicileri sağlayan bir otomatik yükleyicidir. Softaculous uygulaması, WordPress’i çok hızlı ve kolay bir şekilde kurar, böylece web sitenizi hemen kurmaya başlayabilirsiniz.

Adım 1: Web Hosting hesabınızın cPanel’inde oturum açın.

Adım 2: Yazılım/Hizmetler bölümünde Softaculous App Installer’a tıklayın.

Adım 3: Bir sonraki sayfada, yüklenecek mevcut tüm uygulamaları listeleyecektir. WordPress’e tıklayın. Diğer uygulamalarla birlikte yüklerken size uygulamanın açıklamasını gösterecektir.

Adım 4: Şimdi açılır kutudan alan adınızı veya alt alan adınızı seçin ve ileriyi tıklayın.

Adım 5: Bir sonraki sayfada, sitenizin yönetici kullanıcı adını ve şifresini girin. Ayrıca, WordPress web sitenizin bilgilerini sağladıktan sonra görünecek olan yeni pencerede siteniz için bir ad girin.

Adım 6: Bundan sonra, kurulum URL’si ile birlikte size bir başarı mesajı gösterecektir.

Adım 7: Şimdi tarayıcınızı açın; http://domainname.com/wp-admin gibi WordPress kurulum sayfasına erişmek için WordPress site adınızı (yukarıdaki adımda vermiş olduğunuz) girin; burada alan adı web sitenizin alan adıdır.

Softaculous WordPress'i kullanma

Softaculous Evreleme (Softaculous Staging) Nasıl Kullanılır?

Sunucunuza bir şey yüklemek istediğinizde ancak henüz çalışmasını istemediğinizde softaculous hazırlama kullanılır. Betiklerinizi (scripts) canlı olarak yayınlanmadan önce yerel olarak test etmek için Softaculous hazırlamayı kullanabilirsiniz.

Böylece komut dosyasının tıpkı canlı bir ortamda çalışacakmış gibi mükemmel çalıştığını bilirsiniz.

Softaculous’un aşamalı yüklemeleri, cPanel hesabınızda “/staging” dizini altında depolanır. İsterseniz onları oradan da silebilirsiniz.

Softaculous İçin Hangi Cihazlar Kullanılır?

Softaculous yükleyici, web sunucusuna komut dosyaları yüklemek için kullanılır. Softaculous başlangıçta Apache HTTP Sunucusu için tasarlandı ancak şimdi Nginx’i de destekliyor.

Komut dosyası yükleyici, popüler web sunucularının, veritabanlarının ve programlama dillerinin çoğuyla çalışır.

Softaculous Kullanmanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Aşağıda, Softaculous kullanmanın artıları ve eksileri yer almaktadır. Web uygulamalarınızı kurmak için her şeyi sizin yerinize yapabilen otomatik bir kurulum sihirbazıdır.

Ayrıca uygulamanızı çok kolay bir şekilde güncellemenizi sağlar. Diğer bir avantajı da Fransızca, Almanca, Çince gibi birçok farklı dili desteklemesidir. Softaculous’un sorunu, bu web özellikli uygulamaları kaldırmanın çok zor olabilmesidir.

Otomatik yükleme işlemi sırasında Softaculous, her zaman herkes için uygun olmayan varsayılan ayarlarını kullanır. Yazılımınızın düzgün çalışması için bu ayarların birçoğunu değiştirmeniz gerekebilir. Bu nedenle, herhangi bir şey ters giderse, elinizde büyük bir sorun olacaktır.

Softaculous’un tüm web uygulamalarını desteklememesi de bir dezavantajdır. Ne yazık ki, yüklemek istediğiniz uygulama desteklenen uygulamalar listesinde değilse, bunu yapmak için Softaculous’u kullanamazsınız. Bu, insanların otomatik kurulum yerine manuel kurulumu tercih etmelerinin bir başka nedenidir.

softaculous kullanmanin ve eskileri nelerdir

Softaculous, kolay ve basit kullanıcı arayüzü sayesinde birçok yeni web yöneticisi ve daha az deneyimli kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Bir uygulamayı çok fazla çaba harcamadan sadece birkaç tıklamayla kolayca yükleyebilirsiniz.

Softaculous’un ana avantajı, kurulum sürecinde zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlamasıdır. Softaculous kullanılarak yazılım kurulumu yalnızca birkaç dakika sürerken, manuel kurulum saatler hatta günler sürebilir.

Ancak, iyi teknik bilgiye sahip deneyimli bir kullanıcıysanız, otomatik kurulum sürecini atlayıp yazılımınızı manuel olarak kurmak isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, web siteniz için farklı seçenekleri değiştirmek için size daha fazla esneklik sağlamasıdır.

Son Söz

Softaculous, web sitenizin yönetici kontrol paneli aracılığıyla hoting hesabınıza bir dizi yazılım programı (URL kısaltıcılar gibi) yüklemenizi sağlayan web tabanlı bir programdır.

Softaculous, en popüler açık kaynaklı yazılım paketlerinin birçoğunu sadece birkaç tıklamayla kurmanıza izin veren bir programdır.

Aslında Softaculous, hosting hesabınızdaki web sitesi kurulumu ve yönetimi ile ilgili hemen hemen her görevi otomatikleştirebilir, böylece belirli siteleri manuel olarak kurmak veya gerekli yazılımları kurmak için sayısız saat harcamaktan kolay bir yol sağlar. Web sunucusuna PHP sınıfı işlevsellik sunduğu için Softaculous’u kurun.

WordPress (popüler blog yazılımı), Joomla (CMS sistemi), Drupal (içerik yönetim sistemi) ve Magento (PHP tabanlı e-ticaret platformu) gibi betiklerle eksiksiz bir web uygulaması kurulumu paketi sunar.

Bu konuda bilmeniz gereken her şeyi söyledik, herhangi bir sorunuz varsa destek ekibimize ulaşabilirsiniz.

Softaculous Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde softaculous hakkında daha fazla soruya cevap vereceğiz.

Softaculous Ne İçin Kullanılır?

Softaculous uygulamaları genellikle bir veritabanında tablolar oluşturur, yazılım yükler, izinleri ayarlar ve web sunucusu yapılandırma dosyalarını değiştirir.

Softaculous Otomatik Yükleyici Nedir?

Softaculous, cPanel, Plesk, DirectAdmin, InterWorx, H-Sphere için önde gelen Otomatik Yükleyicidir. 381 harika betiği var ve hala daha fazlasını ekliyor.

Softaculous’a Nasıl Uygulama Eklerim?

cPanel’inize giriş yapın. Yazılım bölümünün altında, Softaculous Apps Installer simgesini tıklayın. Üst menüde Kurulumları İçe Aktar (dairesel oklar) simgesine tıklayın. Ardından, Softaculous’un içe aktarabileceği programların bir listesini göreceksiniz.

Softaculous’u Silebilir Miyim?

Her şeyi kaldırmamak için özel bir nedeniniz yoksa, dizini kaldır, veritabanını kaldır ve veritabanı kullanıcısını kaldır için tüm kutuları işaretli bırakabilirsiniz. Bu programı kaldırmak için Kurulumu Kaldır düğmesine tıklayın. Daha sonra şunu belirten bir açılır pencere alacaksınız: Bu eylemler geri alınamaz!

Softaculous, WordPress Yedeklemesini Nerede Saklar?

Yedeklerinizi düzenli tutmak için yararlı olabilecek bir yedekleme notu da ekleyebilirsiniz. Yedekleme Konumu alanının özel bir amacı yoktur – Softaculous yedeklemeleri her zaman cPanel hesabınızdaki softaculous_backups dizininde saklanır. Tüm yedeklemeler, Softaculous’daki Yedeklemeler ve Geri Yükleme sayfasında listelenir.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

SLA Nedir? Neyi İfade Eder?

Hizmet Seviyesi Anlaşması, kısaltmasıyla SLA, günümüzün iş dünyasında önemli bir yer tutan bir kavramdır.
Previous
Next