Home SMTP nedir? E-posta gönderme protokolünü tanıma

SMTP nedir? E-posta gönderme protokolünü tanıma

SMTP veya Basit posta aktarım protokolü, e-postaların bir internet bağlantısı üzerinden kullanıcı hesapları arasında iletilmesini sağlayan bir e-posta protokolüdür. Basitçe söylemek gerekirse, SMTP, farklı e-posta hesaplarının ve istemcilerin bilgi alışverişini kolaylaştırmasına izin veren bir dizi kuraldır. Bu, internet mesaj erişim protokolü (IMAP) ve postane protokolü (POP) ile birlikte çok yaygın olarak kullanılan bir e-posta protokolüdür. Bu makale SMTP’nin anlamını, kullanımlarını ve en iyi uygulamalarını kapsar.

SMTP nedir?

Simple Mail Transfer Protocol (SMTP), e-posta göndermek için ayrılmış bir protokoldür. Microsoft Outlook, Google Gmail, Yahoo Mail ve Apple Mail gibi en popüler e-posta istemcileri, göndericiden alıcıya e-posta göndermek (veya ‘itmek’) için SMTP’den yararlanır.

SMTP sunucuları, bir ağ içindeki istemciler olarak bilinen diğer uygulamalar için e-postaların iletilmesini, alınmasını ve aktarılmasını yönetir. Bir SMTP sunucusunu gerçek dünyadaki bir postane olarak düşünün ve bir mektubun Şehir 1’den Şehir 2’ye gönderilmesi gerektiğini hayal edin.

Mektup önce Şehir 1’deki yerel postanelerden birine ulaşır. Orada işlenir ve Şehir 2’deki yerel postaneye gönderilir. Son olarak, mektubu son varış noktasına teslim etmekten yakındaki son postane sorumlu olacaktır.

SMTP sunucuları aynı işlemi gerçekleştirir; ancak mesaj iletimi birkaç gün yerine yalnızca birkaç dakika sürer. Öte yandan, SMTP bağlantı noktaları, bir ağ üzerinden sunucular arasında iletilirken, SMTP üzerinden e-posta veri aktarımını gerçekleştirmek için iletişim uç noktaları olarak hizmet eder.

Giden e-postalar genellikle 465 veya 587 numaralı bağlantı noktası kullanılarak iletilirken, e-posta sunucuları arasındaki iletiler 25 numaralı bağlantı noktası kullanılarak aktarılır.

Sınırlı bir bütçeyle barındırma genellikle kaynaklardan ve performanstan ödün vermek anlamına gelir. Yavaş yükleme hızları, sürekli kesintiler ve sınırlı depolama alanı, online varlığınızın performansını olumsuz etkileyebilir.

Biz güçlü özelliklerimizle muhteşem bir online varlık yaratmanıza olanak sağlıyoruz. Bize katılın ve ucuz hosting planlarının, güvenilir sunucu altyapısının keyfini çıkarın. Hemen şimdi Mavihost’un ucuz hosting hizmetinin sayfasına girin ve istediğiniz planı seçin.

Ucuz Hosting

SMTP nasıl çalışır?

smtp süreci nasıl

Bir kullanıcının önce bir SMTP sunucusu kurması gerekir, ardından e-posta istemcileri buna bağlanacak şekilde yapılandırılabilir. Bu yapıldıktan sonra, bir kullanıcı bir e-postadaki ‘gönder’ düğmesine basar ve e-postanın gönderilmesine izin vermek için istemci ile sunucu arasında bir SMTP bağlantısı kurulur. SMTP bağlantısı, bir iletim kontrol protokolü (TCP) bağlantısı üzerine kuruludur.

SMTP bağlantısı etkin olduğunda, istemci tarafından iletilen komutlar sunucuya yönergeler verir ve gönderenin ve alıcının e-posta adresleri ve e-postanın içeriği gibi bilgilerin aktarımını sağlar.

Mesaj aktarım aracısı veya posta aktarım aracısı anlamına gelebilecek olan MTA, her iki e-posta adresinin gmail.com gibi tek bir e-posta alanından olup olmadığını kontrol etmekten sorumludur. Her iki adres de aynı etki alanındansa, e-posta anında iletilir. Değilse, sunucu tarafından alıcı etki alanını tanımlamak için bir etki alanı adı sistemi (DNS) kullanılır ve ardından e-posta doğru sunucuya iletilir. DNS nedir makalesinde DNS hakkında daha fazla bilgi edinin.

SMTP, POP ve IMAP arasındaki fark

SMTP dışında, IMAP ve POP iki yaygın e-posta protokolüdür. Ancak, SMTP benzersizdir ve e-postaları bilinmeyen e-posta sunucuları arasında ‘itmek’ (göndermek) için kullanılır. Öte yandan, POP ve IMAP, alıcı taraftan kendi sunucusundan bir e-posta ‘çekmek’ (almak) için kullanılır. Bu nedenle, POP ve IMAP, e-postaları doğrulanmış sunuculara aktarmak için kullanılır ve mesajları kullanıcının ağları dışında iletmek için kullanılamaz.

POP nedir? POP veya Post office protocol, gelen e-postaları almak için kullanılır. Kullanılan en son sürüm POP3’tür. Bu protokolün işlemleri, gerçek dünyadaki bir postaneninkini taklit eder; POP3, müşteriler için alınana kadar e-postaları ‘çeker ve tutar’.

E-postalar genellikle yerel sistemde indirilir ve saklanır; Bu, e-postaları için yalnızca bir uç nokta kullanan kullanıcılar için idealdir. POP, işletmeler tarafından çalışanların e-postalarını offline olarak kontrol etmelerini sağlamak için de kullanılır.

Bir mesaj aktarım protokolü (e-posta göndericisi) olarak hizmet veren SMTP’den farklı olarak, POP bir mesaj erişim protokolü (e-posta alıcısı) olarak hizmet eder. Bu, SMTP’nin iki kez kullanıldığı anlamına gelir; ilk kez gönderen ile e-posta sunucusu arasında veri aktarımı için bir bağlantı kurulurken ve ikinci kez veri aktarılırken ve alıcı ile bir bağlantı kurulurken. Tersine, POP, alıcı taraf ile e-posta sunucusu arasında veri aktarımı için yalnızca bir kez kullanılır.

IMAP nedir? IMAP, POP gibi, bir mesaj erişim protokolüdür (e-posta alıcısı). İnternet mesaj erişim protokolü (IMAP), e-postaları kullanıcılar tarafından erişilebilen ve yapılandırılabilen bir sunucuda depolar. POP’tan farklı olarak IMAP, e-posta kimlik doğrulamasını ve cihaz türüne göre sınıflandırmayı etkinleştirmek için bir bulut sunucusu kullanır. IMAP, verimliliği ve rahatlığı nedeniyle genellikle POP’a tercih edilir.

SMTP’nin Kullanım Alanları

smtp'nin kullanım alanları

SMTP, e-posta iletişiminde çok önemli bir rol oynayan popüler bir protokoldür. Şimdi SMTP’nin beş temel kullanımına bakalım.

1. E-posta iletimi ve teslimi

SMTP, öncelikle sunucular ve istemciler arasında e-posta iletimi için kullanılır. Hem kişisel hem de iş e-posta hesapları için popüler bir protokoldür. Bir e-posta gönderildikten sonra, e-postanın daha sonra nereye iletilmesi gerektiğini belirlemek için bir dizi kural uygulayan bir SMTP sunucusuna ulaşır. Birkaç faktöre bağlı olarak e-posta, alıcının yerel e-posta istemcisine veya e-posta sunucusuna teslim edilir.

2. E-posta yönlendirme

SMTP, e-postaları son gelen kutularına teslim edilmeden önce birkaç ağ ve sunucu üzerinden yönlendirme yeteneğine sahiptir. Bu, SMTP’nin farklı coğrafi konumlarda bulunan sunuculara ve istemcilere e-posta göndermek için kullanılabileceği anlamına gelir. E-posta yönlendirme işlemi, e-postaları etkili bir şekilde almak ve yönetmek amacıyla SMTP’yi IMAP, POP ve diğer protokollerle birlikte kullanabilir.

3. E-posta kimlik doğrulaması

SMTP, sunucuların gönderen kimliğini doğrulamasını ve iletim sırasında veri gizliliğini korumak için e-postaları uygun şekilde şifrelemesini veya şifresini çözmesini sağlar. SMTP, kötü niyetli kişilerin e-postaları yakalamasını ve okumasını zorlaştırarak spam ve kimlik avı saldırılarını önlemeye yardımcı olur.

İlginç bir şekilde, SMTP her zaman e-posta kimlik doğrulaması için lider bir yol değildi. Orijinal SMTP versiyonu, 1981’de piyasaya sürüldüğünde, açık geçişler kullanıyordu. Bu, kullanıcıların kimliğini doğrulamak için herhangi bir işlem olmadığı ve gönderenin veya alıcının adresinden bağımsız olarak tüm e-postaların iletildiği anlamına geliyordu. Bu, toplu istenmeyen e-posta gönderimi için taşkın kapılarını açtı.

Zamanla, POP sonrası SMTP, genişletilmiş SMTP (ESMTP) ve SMTP-AUTH (ASMTP olarak da bilinir) dahil olmak üzere yeni SMTP sürümleri piyasaya sürüldü. Bu yeni protokollerle, kullanıcıların bir e-posta servis sağlayıcısının SMTP sunucusunda oturum açmak için bir parolaya veya diğer kimlik doğrulama mekanizmalarına ihtiyacı vardı.

Yetkisiz herhangi bir tarafın uydurma bir e-posta adresi kullanarak bir e-posta göndermek için açık bir sunucu kullanabileceği sıfır SMTP kimlik doğrulamasının olduğu günler geride kaldı. Yeni kimlik doğrulama süreçleri uygulandığında, yalnızca doğrulanmış kullanıcıların SMTP sunucuları aracılığıyla e-posta gönderme erişimi vardı. Bugün, SMTP-AUTH standardını kullanmayan sunuculardan gönderilen e-postalar genellikle “kimlik doğrulama başarısız” hatasıyla gönderene geri dönüyor.

4. E-posta güvenliği

E-posta, özellikle kurumsal iletişim için dünya çapında en yaygın kullanılan iletişim modlarından biri olduğundan, e-posta güvenliği hayati önem taşır. SMTPS, aktarım katmanı güvenliğini (TLS) kullanarak SMTP’yi güvenceye almak için bir yöntemdir.

5. E-posta pazarlaması

E-postalar, ister çevrimiçi ister çevrimdışı olsun, işletmelerin müşterileriyle iletişim kurması için önemli bir ortamdır. İşletme sahiplerinin, e-postalarının güvenli bir şekilde gönderildiğinden ve hedef kitlelerinin gelen kutularına güvenilir bir şekilde teslim edildiğinden emin olmaları çok önemlidir.

SMTPS ile güvence altına alınan bir e-posta, hedeflenen alıcıya iletilmeden önce içeriğini değiştirmek veya yetkisiz bir aracıya yeniden yönlendirmek isteyen saldırganlara karşı dirençlidir.

SMTP, e-posta pazarlama kampanyalarında kritik bir rol oynar Ve e-postaların müşterilere güvenli ve hatasız bir şekilde iletilmesinden sorumludur. Aslında, yüksek teslim edilebilirlik, e-posta pazarlamasında SMTP kullanımının temel bir nedenidir. Bunun dışında, önde gelen SMTP destekli e-posta pazarlama çözümleri, sağlam bir gönderici itibarı sunarak pazarlamacıların yüksek teslim edilebilirliğin keyfini çıkarmasına olanak tanır.

Gelişmiş SMTP geçiş sunucuları  kullanıcılara, alıcıların istenmeyen posta klasörlerinden kaçınmaya yardımcı olabilecek bir gönderen IP adresi sağlamak için gerekli araçları sağlar. Ayrıca SMTP sunucuları, yeni hesap doğrulama, alan adı doğrulama ve DKIM, DMARC ve SPF gibi e-posta doğrulama protokollerini destekleyerek teslim edilebilirliği artırır.

Günlük tutma, e-posta pazarlamacıları tarafından tercih edilen SMTP sunucularının bir diğer önemli özelliğidir. Bu günlükler, açma oranı, TO ve abonelikten çıkma oranı gibi e-posta kampanyası ölçümlerini içerir.

E-posta pazarlaması için oluşturulan SMTP çözümleri, hem işletme sahipleri hem de teknoloji meraklısı geliştiriciler tarafından kolayca erişilebilir olacak şekilde oluşturulmuştur Ve kullanıcı dostu bir arayüz, kolaylaştırılmış katılım ve duyarlı bir destek ekibi ile e-posta gönderme sürecini basitleştirirler.

SMTP Kullanmak Gerekli mi?

neden smtp kullanıyorsunuz

Başarılı bir şekilde e-posta göndermek istiyorsanız, özellikle önemli posta akışı olan kurumsal düzeyde SMTP gereklidir. E-posta sunucunuz veya istemciniz bunu diğer sunuculara mesaj göndermek için kullanır. Tek kullanışlı özellik bu değil:

  • SMTP, bir e-postayı teslim etmeden önce gönderenin hesabını doğrulayarak spam’in önlenmesine yardımcı olur.
  • SMTP, spam e-postaları önleyerek IP itibarınızı da korur.
  • SMTP, spam’i kısıtlayarak ve IP itibarını koruyarak teslim oranını artırır.
  • SMTP, bir e-posta adresinin geçersiz veya hatalı olup olmadığını gönderenlere bildirir.
  • Diğer sunucuların ve istemcilerin kullandığı evrensel, güvenilir bir protokoldür.

Son Söz

İşletme yöneticileri ile müşteriler arasındaki iletişim, iş geliştirme ve müşterileri sadık müşterilere dönüştürmek için kullanılan önemli ilkelerden biridir. Bu amaçla pek çok yöntem vardır ve bu yaygın yöntemlerden biri de e-posta kullanmaktır.

Bir web siteniz varsa ve müşterilerinize e-posta göndermek için geleneksel yöntemleri kullanmak istiyorsanız, gönderilen e-postaların spam klasörüne düşme veya daha da kötüsü, e-postaların hiçbir zaman hedeflerine ulaşmama riski vardır. Bu sorunu çözmek için SMTP kullanılması önerilir. Bu yazımızda SMTP’nin anlamı, nasıl çalıştığı ve kullanım alanları detaylı olarak incelenmiştir. Mavi Host’un email hosting planlarına da göz atmayı unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

En sık sorulan sorulardan bazılarının yanıtları

SMTP nedir?

SMTP, e-posta mesajlarını ve eklerini aktarmak için kullanılan bir protokoldür. SMTP, e-posta sunucuları arasında ve e-posta istemcilerinden (Microsoft Outlook veya UNIX ve Linux’un sendmail’i gibi) e-posta sunucularına (Microsoft Exchange gibi) e-posta iletmek için kullanılır.

SMTP’nin önemi nedir?

SMTP önemlidir çünkü tüm e-posta gönderme ve alma sürecinin ana çekirdeğidir. Bir e-postanın bir uçtan diğerine gönderilebilmesinin tek yolu, bu talimat ve kılavuzlara uymaktır.

SMTP’nin İnternet’e ihtiyacı var mı?

İnternet e-postası göndermek için İnternet bağlantısı ve bir posta sunucusuna erişim gerekir. İnternet e-postası göndermek için kullanılan standart protokole SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü) denir. SMTP protokolü, İnternet üzerinden e-posta mesajlarını hem göndermek hem de almak için kullanılır.

IMAP ve SMTP arasındaki fark nedir?

IMAP, mesajları almak için kullanılır ve SMTP, veri göndermek içindir. IMAP, iletişim için sunucu ve istemci arasında çalışır ve SMTP, bilgi aktarımı için sunucular arasında çalışır. IMAP, kullanıcıların e-postaları sunucuda düzenlemesine izin verirken, SMTP e-postaları istemci depolama alanında düzenlemeye izin verir.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Mx kaydı nedir?

E-posta, insanlar arasında mesaj alışverişi yapmanın bir yoludur ve e-postanın ilk sınırlı kullanımı aslında

PrestaShop Hosting nedir?

PrestaShop, WordPress gibi çevrimiçi mağazanızın yönetimiyle ilgili birçok şeyi basitleştirebilen bir mağaza içerik yönetim
Previous
Next