Home Seo hosting nedir? Bilmeniz gereken herşey

Seo hosting nedir? Bilmeniz gereken herşey

Uygun bağlantı ve anahtar kelime araştırması gibi şeyler, web sitesinin SEO süreci üzerinde önemli bir etkiye sahiptir; Ancak bunların yanında SEO hosting hizmetini de göz ardı etmemelisiniz. Bu yazımızda SEO hosting tanımını ve detaylarını vererek bu hizmetin faydalarını inceleyeceğiz ve web sitesi SEO optimizasyonunu nasıl etkilediğini anlatacağız.

Seo nedir?

SEO, web sayfalarının görünümünü ve organik arama sonuçlarındaki konumunu iyileştirmek için tasarlanmış bir dizi uygulama olan arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

Organik arama, insanların online içeriği keşfetmesi ve erişmesi için en belirgin yol olduğundan, web sitenize gelen trafiğin kalitesini ve miktarını artırmak için iyi bir SEO stratejisi gereklidir.

Hosting nedir?

hosting, en genel anlamıyla, bir veya daha fazla web sitesinin ve ilgili hizmetlerin barındırılması ve bakımı için bir bireye veya kuruluşa depolama ve bilgi işlem kaynaklarının sağladığı bir hizmettir. Hosting’in IP tabanlı olması gerekmese de örneklerin büyük çoğunluğu, bir web sitesine veya web hizmetine İnternet’ten küresel olarak erişilebilmesini sağlayan web tabanlı hizmetlerdir.

Seo hosting nedir?

SEO hostingin ne olduğunu anlamak için öncelikle web hostingin ne olduğunu anlamamız gerekir.

Web hosting, bir web sitesi sahibinin web sitesi veri dosyalarını yerel bilgisayarlarından bir web sunucusuna yüklemesidir. Sunucu, bu dosyaların depolanmasını ve uzaktan erişimini kolaylaştırmak için RAM, sabit disk alanı ve bant genişliği gibi kaynaklarını kullanır.

SEO hosting, bir web sitesini veya web sitelerini birden fazla C-Class IP’de (İnternet Protokolü adresleri) hosting’ye yönelik bir SEO stratejisidir. Bunu yapmak, farklı sunucu konumlarına sahip benzersiz özel IP adreslerine sahip sitelerden siteleriniz arasında güvenli bir şekilde bağlantı kurmanıza olanak tanır.

IP adresi, bir ağdaki cihazlar arasında gönderilen bilgileri tanımlayan şeydir. Örneğin, IP adresleri bilgileri ve bir web sitesine veya web sayfasının bilgilerine erişen veya bu bilgileri depolayan cihazın konumunu (cep telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız) içerir.

SEO web hosting, siteleri web hosting sunucunuz aracılığıyla birlikte gruplandırarak, web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarının SERP’leri) iyi sıralama şansını optimize etmek amacıyla siteleri tamamen ayrı alanlar olarak sunarken paylaşımlı hosting kullanmanıza olanak tanır.

SEO hosting faydaları nelerdir?

SEO hosting faydaları nelerdir

Farklı C-Bloklarda barındırılmak, SEO Hosting’in temel tanımıdır, ancak sunabileceği tek şey bu değildir.

SEO Hosting Kullanımı, web sitenize aşağıdaki şekillerde de fayda sağlayabilir:

Uluslararası SEO (İnternational seo)

Google gibi arama motorları, web sitelerini IP adreslerinin coğrafi konumuna göre sıralar. IP adresinizin coğrafi konumu sitenizdeki içerikle ne kadar alakalıysa, web sitesi Arama Motoru Sonuç Sayfasında (SERP) veya arama motorunun ilk 10 veya daha fazla web sitesinde o kadar üst sıralarda yer alır.

Yerel SEO (Local seo)

Uluslararası SEO ile hemen hemen aynı şekilde, Yerel SEO, yerel IP adreslerine sahip web sitelerinin yerel SERP’lerde daha üst sıralarda yer alması için harikadır.

SEO Hosting Kullanımı

Web hosting neden seo için önemli dir?

SEO söz konusu olduğunda, Google, kullanıcıları için mümkün olan en iyi sonuçları sunmaya çalışır. Bu, güçlü ve güvenilir bir web sunucusunun SEO çabalarınızın temelini oluşturacağı anlamına gelir.

Google, kullanıcının arama motorunu kullandıktan sonra olumlu bir deneyim yaşamasını sağlamak için çeşitli faktörlere bakar. İyileştirilmiş UX ile daha hızlı çalışan web siteleri sıralamada artış sağlayabilir.

SEO, bugün neredeyse tüm işletmeler ve markalar için büyük bir odak noktasıdır. Herkes, alakalı arama sorguları için sitesinin Google’ın ilk sayfasında listelenmesini ister. Google’da 1. Sayfada yer alamayan web siteleri muhtemelen bulunmayacaktır. Söylediği gibi, “bir web sitesini gizlemek için en iyi yer Google’ın ikinci sayfasıdır.”

Web hostingin SEO için önemli olmasının üç ana nedeni vardır: hız, güvenlik ve konum.

Hız

Pratik açıdan bakıldığında, hız SEO için son derece önemli bir faktördür. Yavaş ve ucuz bir web hosting, yavaş bir web sitesine neden olur. Domino etkisi, zayıf sıralamalara, düşük organik trafiğe ve minimum olası satışlara neden olmasıdır.

Çözüm nedir?

İyi bir web hosting, sayfalarınızın yükleme süresini azaltacak yüksek hızlara sahip olacaktır.

Bir web sitesinin 2022’de ne kadar hızlı yüklenmesi gerektiğini belirlerken, her zaman olabildiğince hızlı olmalıdır. Mobil hız için ideal süre için Google’ın karşılaştırması iki saniye veya daha azdır.

2022’de yapılan bir araştırma, mobil siteler için ortalama yükleme süresinin 4,5 saniye civarında olduğunu gösterdi. Analiz edilen mobil açılış sayfalarının %20’sinde görsel içeriğin yüklenmesi 6,6 saniyeden uzun sürdü. Hızın gelire eşit olduğu düşünüldüğünde, bu hala çok yavaş.

Güvenlik

Web siteniz için güçlü bir güvenlik sistemi olmadan, bilgisayar korsanları, istenmeyen sayfalar ve sahte geri bağlantılar gibi zararlı sorunlardan muzdarip olabilir. Tüm bunlar Google sıralamalarınıza zarar verebilir ve potansiyel olarak manuel işlemle sonuçlanabilir. Ayrıca, sitenizin arama motorları tarafından kara listeye alınmasına veya arama sonuçlarında bir güvenlik uyarısı göstermesine neden olabilecek kötü amaçlı yazılım bulaşma riski de vardır.

Güçlü bir güvenlik sistemine sahip bir web hosting kullanmıyorsanız, SEO çalışmalarınızı olumsuz etkileyebilir. Web hosting sağlayıcılarının sunabileceği bir özellik, Güvenli Yuva Katmanı’dır(Secure Sockets Layer) (SSL). Bu, internet bağlantısını güvenli tutmak için standart teknoloji olan bir güvenlik sertifikasıdır.

Güçlü güvenliğin diğer bir artı yönü, güvenilir teknik destek ve müşteri hizmetlerinden gelir. Bir şirket olarak, kullandığınız web hostingin en yüksek kalitede teknik desteğe ve müşteri hizmetlerine sahip olduğundan emin olmak istersiniz.

Bir şey çok yavaş ise veya site çökerse, bunu hızlı ve verimli bir şekilde çözebilirsiniz. Güçlü bir teknoloji ve müşteri destek ekibi, siteniz çökerse her türlü endişeyi veya paniği ortadan kaldıracaktır.

Konum

Konum, web sitenizin SEO’sunda önemli bir faktördür. Arama motorları, optimum sonuçları ararken konuma dayalı sinyalleri dikkate alacaktır.

Dikkate alınması gereken bazı sorular:

  •     Kullanıcı nerede?
  •     İşletme nerede?
  •     Site nerede bulunuyor?

Bunların tümü, web sitenizin nerede barındırılacağına ilişkin pratik nedenlerdir. Verinin ne kadar uzağa gitmesi gerektiğini ve hızını belirlemede rol oynar. Örneğin, işletmeniz ABD’de bulunuyorsa, web sitenizin ABD veri merkezinde bulunmasını istersiniz. Şirketiniz İngiltere’deyse, sitenin İngiltere’deki bir veri merkezinde olmasını istersiniz.

İşletmeniz küresel olarak faaliyet gösteriyorsa, dünyanın her yerinde merkezler sunan bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) isteyeceksiniz, bu nedenle hosting, kullanıcının konumundan bağımsız olarak hızlıdır.

Ucuz bir web hosting kullanmak, yerel bir veri merkezine yerleştirilmemeye neden olabilir. Bu, sitenin kullanıcılarınız için nasıl performans gösterdiği ve organik arama sıralamalarınız dahil olmak üzere web sitenizi potansiyel olarak olumsuz etkileyebilir.

Son söz

Web sitenizi geliştirmek ve SEO faktörlerine göre optimize etmek, daha fazla müşteri tarafından erişilebilir olmasını sağlar ve web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Ancak, bu görev o kadar basit değildir ve SEO hosting gibi çözümleri kullanmak çok yardımcı olabilir. Bu yazımızda Seo hosting hakkında bilmeniz gereken önemli şeyleri sizin için bir araya getirdik.

Seo hosting hakkında sıkça sorulan sorular

Burada Seo hosting hakkında daha fazla soruya cevap vereceğiz.

Hosting SEO’yu etkiler mi?

Evet, hosting kesinlikle SEO’yu etkiler.

Web sitenizi, yavaş sayfa yükleme sürelerine sahip güvenilmez bir sunucuda barındırıyorsanız, birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde, muhtemelen kötü bir kullanıcı deneyimi yaşayacak ve sitenizden çok hızlı bir şekilde çıkacaktır.

Tüm web siteleri, özel bir SEO hosting sağlayıcısında birden fazla C-Class IP adresi gerektirmese de, SEO dostu hosting planları (hızlı yükleme süreleri, yüksek çalışma süresi garantisi ve düzenli site yedeklemeleri) sunan özel bir sunucu seçmek her boyutta web siteniz için önemlidir.

IP değiştirmek SEO’yu etkiler mi?

Genel olarak, bir web sitesi oluşturduğunuzda ve özel bir hosting hizmetinde bir alan adıyla kurduğunuzda, hiçbir şeyi değiştirmek istemezsiniz. Alan adınızı ve IP’nizi değiştirmek, yeni web yöneticilerinin karşılaştığı bazı yaygın web sitesi hataları arasındadır.

Bir web sitesinin teknik altyapısını değiştirdiğinizde, arama motorları bunu istikrarsızlık olarak algılayabilir. Örneğin, IP adresinizi değiştirirseniz, yerel SEO sıralamalarınız etkilenir çünkü IP adresiniz sitenizin nerede barındırıldığını ve hangi lokasyona pazarlama yaptığınızı belirler.

Web sitemi nerede barındırdığımın bir önemi var mı?

Evet. Web sitenizi barındırmayı seçtiğiniz yer, web sitenizin ziyaretçileri çekmede ne kadar etkili olduğunu ve onları web sitenizdeyken istediğiniz eylemi yapmaya teşvik etme konusunda büyük ölçüde etki edecektir.

Web sitenizi düşük kaliteli bir sunucuda barındırıyorsanız, o zaman barındırıcının çevrimiçi varlığınıza ve çevrimiçi başarınıza vereceği zararı hiçbir dijital pazarlama telafi edemez.

Ancak, yüksek kaliteli bir hosting hesabı seçerseniz, rakiplerinizden daha iyi performans göstermek ve hedef kitlenizin olabildiğince büyük bir bölümünü çekmek için kendinize en iyi SEO fırsatlarını vermiş olursunuz.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts
Previous
Next