Home RSS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

RSS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Muhtemelen bir veya daha fazla web sitesinin içeriğiyle ilgilendiğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz veya istediğiniz bir siteyi her gün ziyaret etme ihtiyacı duyduğunuz ve bunu yapmak için bu web sitelerinin adresini tarayıcınızın yer imine kaydetmiş olmalısınız. Bir veya iki site düşünülürse, bu iş çok zor görünmüyor ama örneğin 20 site için çok karmaşık ve zaman alıcı.

Ayrıca bu sitelerin her birinde yeni haber olmaması ihtimali sizi daha çok rahatsız edecektir. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte insan emeği ile yapılan faaliyetleri yürütmek daha kolay hale gelmiştir. RSS de bu alanda insanın işini kolaylaştıran teknolojilerden biridir.

RSS nedir?

rss

RSS (Really Simple Syndication) beslemesi, bir sitenin yayınladığı her içerik parçasıyla ilgili ayrıntıları içeren çevrimiçi bir dosyadır. Bir site her yeni içerik yayınladığında, içeriğin tam metni veya özeti, yayın tarihi, yazarı, bağlantısı vb. dahil olmak üzere bu içerikle ilgili ayrıntılar dosyada otomatik olarak oluşturulur ve ters kronolojik sırada görüntülenir.

WordPress hakkında daha fazla bilgi edinmek için WordPress Nedir makalesini okuyun.

Bir sitenin yayınladığı her içerik parçasıyla ilgili ayrıntılarla güncellendiğinden, favori blogunuzun yayınladığı her yeni makaleden haberdar olmak veya yeni içeriğinizi tanıtmak için otomatik olarak e-posta bültenleri veya sosyal medya gönderileri oluşturmak gibi şeyler için RSS beslemelerini kullanabilirsiniz.

RSS Feed’i genellikle XML biçiminde kodlanır ve şöyle görünür:

Bütün gün koda bakmaya alışkınsanız, bunu bir web sitesindeki biçimlendirilmiş içeriği okuyabildiğiniz kadar kolay bir şekilde anlamlandırabilirsiniz. Ama geri kalanımız için bu çok fazla karışık görünüyor. Bu nedenle, bir RSS beslemesini okunabilir bir şeye dönüştürmek için bir RSS okuyucusuna ihtiyacınız vardır.

 

Bir RSS okuyucu, bir RSS beslemesinin XML kodunu ayrıştıran ve onu bir web sitesinde gördüğünüze daha çok benzeyecek şekilde işleyen bir uygulamadır. Örneğin, popüler bir RSS okuyucusu olan Feedly’de yukarıda gösterilen aynı RSS beslemesi:

10 yıl öncesine kadar, RSS daha popülerken, hemen hemen her web sitesinde, insanların tercih ettikleri okuyucu yoluyla abone olmalarını kolaylaştıran, RSS beslemesine bağlanan bir RSS simgesi vardı. Bugün, bu nadiren olur, ancak bir sitede RSS simgesinin olmaması, o sitenin içeriğini RSS aracılığıyla alamayacağınız anlamına gelmez.

Doğru RSS okuyucu uygulamasıyla, takip etmek istediğiniz hemen hemen her blog, podcast, sosyal medya hesabı veya e-posta bülteninden bir RSS beslemesi alabilirsiniz. Ancak RSS bunun tersi şekilde de çalışır. İçeriği yalnızca bir RSS okuyucuya çekmez; İçeriği sitelere ve uygulamalara göndermek için de RSS kullanabilirsiniz.

 

RSS beslemeleri nasıl kullanılır?

En sevdiğiniz blogları takip etmek, RSS’ye başlamanın en basit yoludur, ancak RSS’nin sunduğu pek çok avantajdan yalnızca biridir. Önem verdiğiniz bilgileri birleştirmek ve çalışmanızı otomatikleştirmek için RSS beslemeleri Kullanmanın bazı yolları:

RSS beslemeleri nasıl kullanılır

Yeni blog gönderilerini, podcast’leri ve YouTube kanalı yüklemelerini takip edin

Bir yazar için RSS beslemeleri, hem çalıştığı sektördeki hem de hakkında yazdığı sektördeki blogların neler yayınladığından haberdar olmak, yeni şeyler öğrenmenin, hakkında yazılacak konular için yeni fikirler ve araştırmalar bulmanın ve yazdılan yazılarda bağlantı vermeye değer çalışmalar bulmanin harika bir yoludur.

Bir RSS okuyucuda takip ettiği bloglara abone olmak, bir yazar için bu avantajların her birini sağlıyor; Ve yeni içeriğin yayınlanıp yayınlanmadığını görmek için her yayının blogunu ayrı ayrı ziyaret etmek yerine, ilgilendiği tüm blogların tüm yeni içeriğini  tek bir arayüzde görüyor.

 

E-posta haber bültenlerini RSS okuyucunuzda alın ve görüntüleyin

Bazı yayıncılar yalnızca haber bültenleri aracılığıyla yeni içerik sunduğundan, okumak istediğiniz bazı haber bültenleri olabilir ve bu içeriği almanın tek yolu haber bültenine abone olmaktır. Kill the Newsletter, almak istediğiniz haber bültenlerine abone olmak için kullanabileceğiniz bir e-posta adresi oluşturur. Bu e-posta adresine gönderilen tüm haber bültenleri bir XML beslemesine dönüştürülür.

Bu haber bültenlerini görmek için, sağlanan besleme bağlantısını RSS okuyucunuza eklemeniz yeterlidir. Bundan sonra, RSS okuyucunuzda takip ettiğiniz diğer içeriklerin yanında okumak istediğiniz haber bültenlerini görebileceksiniz ve haber bültenlerinin e-posta gelen kutunuzu tıkaması konusunda endişelenmenize gerek yok.

 

Önemli hesaplardan sosyal medya gönderilerini görüntüleyin

Yalnızca sosyal medya algoritmalarının görmek istediğinizi düşündüğü gönderileri görmekten sıkıldıysanız ve bunun yerine bir şirketin/kişinin tüm gönderilerini görmek istiyorsanız, RSS.app’te o hesap için bir RSS beslemelsi oluşturabilir ve ardından RSS okuyucunuzda o hesaba abone olun.

 

Otomatik olarak e-posta bültenleri oluşturun

RSS, en sevdiğiniz yayıncıların yayınladığı içeriği takip etmenin harika bir yoludur, ancak aynı zamanda bir yayıncıysanız blogunuz, podcast’iniz, YouTube kanalınız, sosyal medya profiliniz vb. için e-posta bültenlerinizi otomatik olarak oluşturmak için bir RSS beslemesi kullanabilirsiniz.

Örneğin, e-posta bülteniniz, başlıklar, bağlantılar ve kısa açıklamalar içeren en son yayınlarınızın bir listesiyse, bu ayrıntıları RSS yoluyla e-posta bülten aracınıza gönderebilirsiniz, böylece bu ayrıntıları manuel olarak kopyalayıp yapıştırmak zorunda kalmazsınız. Ardından, bir konu satırı ekleyin, bir liste seçin ve bülten oluşturma sürecinizi kolaylaştırmak için Gönder’i tıklayın.

 

Sosyal medya gönderilerini otomatik olarak oluşturun

Yayıncıların çalışmalarının bir kısmını otomatikleştirebilmelerinin bir başka yolu da, yeni içeriği sosyal medya profillerine otomatik olarak göndermek için RSS beslemesi güncellemelerini kullanmaktır.

İş veya kişisel sosyal medya profillerinizde yeni içeriğiniz için gönderileri otomatik olarak yayınlamak üzere RSS beslemenizi sosyal medya profillerinize bağlayabilirsiniz.

 

Bir feed’deki markanız hakkında bahsedilenleri izleyin

Web’de markanızdan bahsedildiğini izlemek için bir marka izleme aracına aylık abonelik ücreti ödeyebilir veya aynı şeyi RSS beslemeleri ve bir okuyucu kullanarak ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Adınız/markanızın adı için ayarlanmış Google Alerts’iniz varsa, bu uyarıların e-posta hesabınız yerine bir RSS beslemesine gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Uyarınızı ayarlarken Teslim yeri alanında RSS beslemesini seçin. Uyarı ayarlandıktan sonra, RSS okuyucunuzdaki beslemeye abone olmak için ihtiyacınız olan bağlantıyı alabilirsiniz.

 

RSS beslemelerini kullanmanın faydası

rss beslemelerini

RSS kullanımı kolaydır ve hem yayıncılar hem de aboneler için avantajlara sahiptir.

Burada, aboneler ve yayıncılar için RSS’nin birkaç avantajını listeledik.

 

Aboneler için avantajlar

RSS aboneleri, yayınlanan bir yayını okumak için abone olan kişilerdir. Aboneler için RSS Beslemelerinin avantajlarından bazıları şunlardır:

Tüm haberler tek bir yerde: Birden fazla haber grubuna abone olabilir ve ardından okuyucunuzu tüm haberlere tek bir sayfada sahip olacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Bu Size çok zaman kazandıracak.

İstediğiniz zaman haber okumak: Bir haberi okumak istediğinizde e-posta beklemek yerine RSS okuyucunuza gidersiniz. Ayrıca, RSS Beslemeleri web sitelerindeki bilgilere göre daha hızlı görüntülenir ve isterseniz bunları çevrimdışı okuyabilirsiniz.

İstediğiniz haberleri alın: RSS Beslemeleri, başlıklar ve kısa bir açıklama şeklinde gelir, böylece başlıkları kolayca tarayabilir ve yalnızca ilginizi çeken haberlere tıklayabilirsiniz.

E-posta yüklemesinden kurtulma: Herhangi bir haber veya blog güncellemesi için herhangi bir e-posta almayacaksınız. Sadece okuyucunuza gidin ve RSS sunucusunda bir değişiklik olduğunda otomatik olarak güncellenmiş haberleri veya blogu bulacaksınız.

Kolay yeniden yayınlama: Hem abone hem de yayıncı olabilirsiniz. Örneğin, çeşitli diğer sitelerden haber toplayan ve ardından yeniden yayınlayan bir web siteniz olabilir. RSS, bu haberleri kolayca yakalamanıza ve sitenizde görüntülemenize olanak tanır.

 

Yayıncılar için Avantajlar

RSS yayıncıları, içeriklerini RSS beslemesi aracılığıyla yayınlayan kişilerdir. Yayıncılar için aşağıdaki durumlarda RSS kullanmalarını öneririz:

  •     mesajınızı kolayca iletmek istiyorsanız,
  •     insanların ne yayınladığınızı görmesini istiyorsanız
  •     ve haberlerinizin insanları sitenize geri getirmesini istiyorsanız.

 

Web’de bir yayıncıysanız, RSS’nin avantajlarından bazıları şunlardır:

Daha kolay yayınlama: RSS gerçekten basit bir yayınlama yöntemidir. Bilgilerinizi onlara göndermek için bir abone veritabanı tutmanız gerekmez, bunun yerine bir okuyucu kullanarak yayınınıza erişecekler ve güncellenen içeriği otomatik olarak alacaklar.

Daha basit bir yazma işlemi: Web sitenizde yeni bir içerik varsa, yalnızca başlıklar ve kısa açıklamalar şeklinde bir RSS Beslemesi yazmanız ve sitenize geri bağlantı vermeniz yeterlidir.

Abonelerinizle geliştirilmiş bir ilişki: İnsanlar kendi taraflarından abone olduklarından, içeriğinizi onlara dayatıyormuşsunuz gibi hissetmezler.

Abonelerinize ulaşmanın güvencesi: RSS spam filtrelerine tabi değildir, aboneleriniz abone oldukları Beslemeleri alır ve başka bir şey yapmaz.

Sitenize geri bağlantılar: RSS Beslemeleri her zaman bir web sitesine geri bağlantılar içerir. Ve web sitenize çok fazla trafik yönlendirir.

Güncellik: Aboneleriniz her zaman sitenizden en son bilgilere sahiptir.

 

Sosyal medya mı, RSS mi?

sosyal medya mı rss mi

Sosyal medya daha yaygın hale geldikçe RSS gözden düşmeye başladı. Ancak markaları ve yazarları sosyal medyada takip etmek, yeni içeriklerine ayak uydurmanın en iyi yolu değil. Birincisi, bazı markalar her gün her on beş dakikada bir yeni ve eski içeriğe bağlantılar içeren gönderiler yayınlıyor. Ve bu dağınıklığın arasında yeni içerik fark edeceğinizin garantisi yoktur.

İkincisi, sosyal medya siteleri, size nadiren takip ettiğiniz hesapların yayınladığı her şeyi gösterir. Bunun yerine, ne görmek istediğinize karar veren ve önce bu içeriği ortaya çıkaran algoritmalar kullanırlar. Görmek istediğin her şeyse, genellikle şansın yaver gitmez.

Öte yandan RSS akışları, takip ettiğiniz sitelerin yayınladığı tüm içeriği ters kronolojik sırayla sunar. Neyi görmek isteyip istemediğinize karar veren bir algoritma yok, listeye atılan eski içerik yok ve içerik tekrarı yok.

Çoğunlukla çok sayıda insanın beğendiği veya etkileşimde bulunduğu içeriği görmek istiyorsanız, gitmeniz gereken yol sosyal medyadır. Ancak, görmek istediğiniz sitelerin ve değer verdiğiniz kişilerin en son içeriğiyse, RSS sosyal medyayı her zaman yener.

 

Son Söz

RSS, web sitesi kullanıcılarının içeriği hızla ve antolojiye göre almaları için basit ve verimli bir araçtır ve web sitesi sahipleri için reklam yapmaya veya pahalı veya karmaşık stratejiler kullanmaya gerek kalmadan içeriği tanıtmanın etkili ve kolay bir yoludur. Bu basitlik ve verimlilik göz önünde bulundurulduğunda web sitelerinde RSS beslemesinin bulunması ihmal edilmemesi gereken bir gerekliliktir. Ayrıca Mavihost’un WordPress hosting planlarına da göz atmayı unutmayın.

 

Sıkça Sorulan Sorular

RSS beslemesi nedir?

RSS beslemesi, kullanıcı tarafından seçilen web sitelerinden gelen verileri ters kronolojik sırayla depolayan ve görüntüleyen çevrimiçi bir dosyadır. Eklenen web sitelerinden herhangi birine her yeni içerik yüklendiğinde, RSS beslemesinde özeti, yazarı, yayın tarihi, bağlantısı ve diğer bilgiler görüntülenir.

 

SEO’da RSS beslemesinin faydası nedir?

RSS yayınlarının, Google’ın bir site haritası gibi içeriği keşfetmesine yardımcı olmaktan başka herhangi bir SEO avantajı yoktur ve bir RSS beslemesine sahip olmak sıralamaları iyileştirmez.

 

RSS beslemelerinin dezavantajı nedir?

RSS Beslemelerinin Dezavantajı Anonimlik; Abonelerinizin kim olduğunu, hatta kaç tane aboneniz olduğunu öğrenmenin hiçbir yolu yoktur, bu nedenle herhangi bir kullanıcı verisini bir pazarlama stratejisine dönüştürmek zordur.

 

İnsanlar hala RSS yayınlarını kullanıyor mu?

RSS beslemeleri, dijital iletişimin temelini oluşturmaya devam ediyor! Eskiden olduğu kadar popüler olmasalar da, RSS akışları çevrimiçi bilgileri okumak, yönetmek ve gezinmek için hala harika bir yoldur.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Eticaret Hosting nedir?

E-ticaret hosting, ödeme işleme hizmetleri, güvenlik girişimleri, SSL, alışveriş sepeti yazılımı ve daha fazlasını
Previous
Next