Home PHP-Nuke nedir? Demo ve PhpNuke Kurulumu

PHP-Nuke nedir? Demo ve PhpNuke Kurulumu

PHP-Nuke, dinamik web sitelerinin içeriğini yönetmek için ücretsiz bir araçtır. Daha spesifik olmak gerekirse, PHP-Nuke açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Son derece popüler olduğu için, bir dizi başka benzer sistem ondan türemiştir ve hatta kod açısından kendisine hiçbir şey borçlu olmayan çok farklı teknolojilere dayalı benzer sistemler, saygı göstermek amacıyla adlarına ‘Nuke’ eklemiştir.

php nuke nedir

PHP-Nuke tanımı

İlk paragraf PHP-Nuke’un tarihi ve ihtişamıyla ilgili bir şeyler aktarsa ​​da, sizin için gerçekten ne yapabileceğine dair temel soruyu yanıtlamıyor.

PHP-Nuke, minimum çaba ve programlama bilgisi ile dinamik, topluluk odaklı bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. PHP-Nuke’tan en iyi şekilde yararlanmak için, web geliştirme bilgisi yararlı olacaktır. PHP-Nuke (adından da anlaşılacağı gibi), web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için en popüler ve anlaşılır dil olan PHP betik dilinde yazılmıştır.

Haziran 2000’deki ilk PHP-Nuke sürümü, sitesi Linux Preview’a güç sağlamak için Francisco Burzi adlı bir geliştirici tarafından oluşturuldu. O zamandan beri PHP-Nuke, onun rehberliğinde bugün olduğu sisteme dönüştü.

PHP-Nuke gerçekten internetin efsanevi uygulamalarından biridir. Bu yazıda PHP-Nuke’u tanıyacağız, neler yapabileceğini anlayacağız.

PHP uyumluluk sorunları, web geliştirmenizin ve uygulamalarınızın sorunsuz çalışmasının önüne geçebilir. Yavaş performans, ziyaretçileri web sitenizle etkileşime girmekten caydırabilir. Dijital ortamda güvenlik çok önemlidir ve PHP uygulamaları tehditlere karşı bağışık değildir.

MaviHost’ta sunucularımız PHP için özel olarak optimize edilmiştir ve güvenlik önlemlerimiz, PHP uygulamalarınızı olası tehditlerden korur. Şimdi PHP hosting açılış sayfamızı ziyaret edin ve Türkiye’de ilk kez özenle tasarlanmış benzersiz planlarımızı inceleyin. Aynı anda maliyeti ile ihtiyacınız olan bant genişliğini, disk kullanımını, işlemciyi ve RAM’i ayarlayın ve seçin. Hemen PHP’nin gücünü kullanın.

PHP Hosting

PHP-Nuke Sizin İçin Neler Yapabilir?

PHP-Nuke, topluluk odaklı web siteleri oluşturmak için idealdir.”Topluluk odaklı”nın “topluluk” kısmı, sitenin benzer ilgi alanlarına sahip belirli bir insan grubuna yönelik olduğu anlamına gelir. Belki bu topluluk şarap yapımı, çiçekler, programlama, zombi filmleri ve hatta dinozorlarla ilgileniyor. Belki topluluk aslında belirli bir ürünün müşteri grubudur. Şüphesiz, burada çevrimiçi bir topluluktan bahsediyoruz.

 

Topluluk neyle ilgilenirse ilgilensin, site üyelerle ilgili bilgileri tutacak şekilde yapılandırılabilir; belki bu, yakında çıkacak bir zombi filmi hakkında haberler, diğer zombi sitelerine bağlantılar, incelemeler veya diğer zombi filmlerinin özetleri olabilir.

‘Topluluk odaklı’nın “odaklı” kısmı, bu sitede bulunan bilgilerin topluluk üyeleri tarafından genişletilebileceğini veya geliştirilebileceğini öne sürüyor. Topluluğun üyeleri, yorumlar yayınlayarak, hikayelere katkıda bulunarak veya derecelendirerek ve tartışmalara katılarak sitede ne olduğunu şekillendirebilir. Ne de olsa, topluluklar insanlardan oluşur ve insanların görüşleri ve fikirleri vardır ve genellikle bunları ifade etmekten hoşlanırlar!

 

Bu tam olarak PHP-Nuke’un sağladığı şeydir. Bir PHP-Nuke sitesi, yalnızca bir web sitesi olmanın ötesinde, ziyaretçileri için zengin ve etkileşimli bir ortam sağlar.

En iyi yanı da, tüm bunları başarmak için uzman bir programcı olmanıza gerek olmaması. Yalnızca temel düzeyde HTML bilgisi ile benzersiz görünen bir PHP-Nuke web sitesi oluşturabilirsiniz.

PHP-Nuke ne işler yapabilir

Ziyaretçi Deneyimi

PHP-Nuke’nin standart kurulumu, ziyaretçilerine birçok özellik sunar. Onlardan bazıları:

 • Konulara göre düzenlenmiş, aranabilir haber makaleleri
 • Ziyaretçilerin sitede hesap oluşturabilmeleri ve kendi kişisel alanlarına giriş yapabilmeleri
 • Ziyaretçilerin makaleleri derecelendirme ve onlar hakkında tartışmalar oluşturma yeteneği
 • Ziyaretçilerin sitede yayınlanmak üzere kendi hikayelerini gönderebilmeleri
 • Ansiklopedi, diğer bir deyişle, alfabetik olarak düzenlenmiş maddeler topluluğu
 • Web bağlantıları veya indirilebilir dosyalar kataloğu
 • Tartışma forumları
 • Ziyaretçilerin, farklı ‘temalar’ listesinden site için kendi görünümlerini seçebilme yeteneği
 • İçeriğinizi diğer sitelerle paylaşmak için makalelerinizin RSS sendikasyonu

Bu tam bir liste değil; Ve bunlar standart kurulumla gelen özelliklerden sadece birkaçı. PHP-Nuke modüler bir sistemdir; özelleştirilebilir ve genişletilebilir ve İnternette bulunabilecek çok çeşitli üçüncü taraf özelleştirmeleri ve uzantıları vardır. Bunlardan herhangi biri, sitenizin sağladığı özellikler yelpazesine katkıda bulunabilir.

Yönetim Deneyimi

Bir PHP-Nuke sitesinin potansiyel bir ‘yöneticisi’ olarak, yukarıdaki özellikler listesini okurken bunların kulağa oldukça çekici geldiğini düşünebilirsiniz, ancak tüm bunlarla nasıl başa çıkacağınızı da merak edebilirsiniz.

PHP-Nuke, web tabanlı bir yönetim arayüzü sağlar. Siz sitenin yöneticisi olarak siteyi ziyaret edin ve özel bir süper kullanıcı veya site yöneticisi hesabıyla giriş yapın. Bundan sonra, web tarayıcınızın rahatlığında web sitesini çalıştırırsınız:

 • Yeni bilgiler ekleyebilir ve mevcut bilgileri düzenleyebilir, silebilir veya taşıyabilirsiniz.
 • Kullanıcı tarafından gönderilen makalelerin sitede gösterilmesini onaylayabilirsiniz.
 • Sitenin özelliklerine siz karar verebilirsiniz.
 • Sayfalarda nelerin görüntüleneceğini kontrol edebilirsiniz.
 • Kimin neyi görebileceğini kontrol edebilirsiniz.

PHP-Nuke Tam Olarak Nedir?

PHP-Nuke, bir web sunucusunda çalışan, bir veritabanına bağlanan ve alınan verileri sistematik bir şekilde görüntüleyen bir PHP betik koleksiyonudur. Başka bir deyişle, PHP-Nuke veri odaklı bir PHP web uygulamasıdır. Sunucu hakkında daha fazla bilgi için ” sunucu nedir” yazısını okuyunuz.

PHP-Nuke ücretsiz olarak indirilebilir ve ardından test ve geliştirme için yerel makinenize kurulabilir. Dosyalar ve veritabanı bir web barındırma hizmetine yüklenebilir, böylece siteniz İnternet’teki herkes tarafından kullanılabilir. Tek bir tıklamayla PHP-Nuke kurulumu sunan web barındırma hizmetleri bile vardır.

 

Modüler yapı

PHP-Nuke, kullanıcıya uygulamanın hangi bölümünün gösterilmesi gerektiğini seçmek, kullanıcının kim olduğunu ve sitede neler yapabileceğini kontrol etmek gibi sıradan görevleri yerine getiren bir dizi “temel” işlev etrafında oluşturulmuştur.

PHP-Nuke’u dünya için heyecan verici yapan şey, beraberinde gelen modül setidir. Bu modüller, sitenin gerçek işlevselliğini sağlar ve diğerleri arasında haber ve makale yönetimi, indirmeler ve forumlar için olanları içerir. Modüller kolaylıkla açılıp kapatılabilir ve sisteme başka modüller eklenebilir.

İnternette üçüncü taraf modül sıkıntısı yoktur ve akla gelebilecek hemen hemen her amaç için bir PHP-Nuke modülü bulabilirsiniz.

Temalı arayüz

Bir PHP-Nuke sitesinin görünümü bir tema tarafından kontrol edilir. Bu, sayfanın düzenini belirleyen resimler, renkler ve diğer kaynaklar ile yönergelerden oluşan bir koleksiyondur. Yeni bir tema seçilebilir ve siteniz hemen dönüştürülür. Sitede kullanıcı hesabı olan ziyaretçiler kendi kişisel temalarını seçebilmektedir.

Çok Dilli Arayüz

PHP-Nuke birçok dil dosyasıyla birlikte gelir. Bunlar, site arayüzündeki standart öğelerin çevirilerini içerir. Bu çevirilerin mevcudiyeti, PHP-Nuke topluluğunun uluslararası doğasını yansıtır.

PHP-Nuke güvenliği

PHP Nuke’nin avantajlarından bahsetmiş olsak da güvenliğini ve hızını garanti edemeyiz. Birçok site bu sistemi kullanıyor ancak bu sitelerin bir kısmı da hacklendi.

Günümüzde pek çok site bu sistemi kullanmaktadır, bu yüzden hackerlar da bu siteleri hacklemenin yollarını aramaktadırlar, bu sistem farklı versiyonlarda ve yeni özelliklerle piyasaya sunulmaktadır. Aslında, daha yeni sürümlerde bilgisayar korsanlığını önlemek için daha yeni özellikler sağlanmıştır ve daha düşük bir sürüm kullanıyorsanız, daha yeni bir sürümü yüklemek önceki sürümünüzün bilgilerini silmez.

Bu sistemin güvenlik sorunları var, her zaman sağlanan yamaları yüklemek gerekiyor.

Son Söz

PHP-Nuke php dilinde yazılmış bir program yani sitedir.Bu dinamik site geniş ve genişletilebilir özelliklere sahiptir.Bu yazıda PHP-Nuke’un avantajları ve özellikleri tam olarak incelenmiştir. Bu alanda hala yanıtlanmamış sorularınız varsa, çevrimiçi destek ekibimiz sorularınızın yanıtlarını bulmanıza yardımcı olmaya hazırdır. Yüksek hızlı PHP hosting satın almak için Mavihost’un php web hosring nedir planlarını kontrol edin.

Sıkça Sorulan Sorular

En sık sorulan sorulardan bazılarının yanıtları

PHP-Nuke Nedir?

PHP-Nuke, GNU Lisansı altında yayınlanan ücretsiz bir yazılımdır. Bir bilgi sitesi/portalı (geniş anlamda) oluşturmak için kullanılan tüm araçları kendi içine entegre eden bir CMS’dir (İçerik Yönetim Sistemi).

PHP-Nuke’nin en önemli özellikleri nelerdir?

PHP-Nuke birçok dili destekler ve görünümü ve hissi Temalar sistemi kullanılarak özelleştirilebilir, ancak büyük değişiklikler PHP, HTML ve CSS bilgisi gerektirir.

PHP-Nuke ücretsiz mi?

PHP-Nuke ücretsiz olarak dağıtılır ve GNU/GPL lisansı altında lisanslanır; ancak güncel sürümlerin satın alınması gerekir ve daha sonra ücretsiz olarak dağıtılabilir.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

WHM (Web Host Manager) Nedir?

Bir süredir web siteleri oluşturuyorsanız, henüz kullanmasanız bile muhtemelen WHM’yi duymuşsunuzdur. Ancak web tasarımı
Previous
Next