Home Parked Domain Nedir ve nasıl kullanılır?

Parked Domain Nedir ve nasıl kullanılır?

Parked Domain, kurulmuş ancak henüz kullanılmamış bir alan adıdır. Bunun birçok nedeni vardır, ancak en yaygın olanı, daha sonra ihtiyacınız olması ihtimaline karşı adı saklamaktır.

Ayrıca parked domain ziyaretçilerden para kazanmanızı sağlar. Bu çok görünmese de, doğru kullanılırsa kullanışlı bir pazarlama aracı olabilir.

Şimdi parked domain veya park edilmiş alan adının ne olduğuna ve onu kendi avantajınıza olacak şekilde nasıl doğru bir şekilde kullanabileceğinize daha yakından bakalım.

Parked Domain nedir?

Parked domain, içeriği olmayan ancak potansiyel müşteriler için yer tutucu görevi gören bir web sitesidir. Ziyaretçiler, www.örnek.com gibi bir adresi ziyaret edip hiçbir şey görmemek yerine işletmeniz veya ürününüz hakkında bilgiler içeren özel bir sayfa görür ve bu sitede içerik oluşturmaya başlamadan önce trafik oluşturmanıza ve potansiyel alıcıların gözünde güvenilirlik kazanmanıza olanak tanır.

Karmaşık DNS yönetimi ve domain transferlerinden güvenlik endişeleri ve sınırlı kontrole kadar, domain hosting dünyasında gezinmek stresli bir görev olabilir. Domain barındırma genellikle birçok kullanıcı için zor olabilecek karmaşık DNS yönetimi görevlerini içerir. domain hosting söz konusu olduğunda güvenlik en önemli önceliktir.

Sezgisel araçlara sahip kullanıcı dostu kontrol panelimiz, alan adlarınızı zahmetsizce yönetmenize olanak tanır. Domain ayarlarını kolayca yönetin, DNS kayıtlarını değiştirin ve alan adlarını zahmetsizce platformumuza aktarın. Hemen domain hosting açılış sayfamızı ziyaret edin.

Domain Hosting

Parked Domain ile Süresi Dolmuş Domain Arasındaki Farklar

Parked Domainin, süresi dolmuş alan adlarıyla aynı olmadığını bilmek isteyebilirsiniz. Parked Domain, süresi dolmuş alan adlarından ve etkin olmayan alan adlarından farklıdır. Süresi dolmuş alan adları, yenilenmeden sona eren bir alan adı kayıt süresinin sonucudur ve aşağıdakiler gibi birkaç nedenden dolayı olabilir:

  • Sahibi, alan adını süresi dolmadan önce yenilemedi veya zamanında yenilemeyi unuttu.
  • Kaydeden kişi, alan adını daha sonra daha düşük bir fiyata satın alabilmek için süresinin dolmasına izin vermek istedi.
  • Barındırma sağlayıcısı veya kayıt kuruluşu, ödeme yapılmaması veya ödeme işlemeyle ilgili diğer sorunlar nedeniyle etkin olmayan alanları devre dışı bıraktı.
  • Etkin olmayan bir alan adı etkin hale geldiğinde tekrar dolaşıma eklenir. Ancak, web sitelerini belirli bir sunucuda barındıranlar için bu birkaç gün sürebilir.

Neden Parked Domain Kullanmalı?

parkdomain kullanımları

Bir alan adı herhangi bir şey için kullanılmıyorsa, sahip olmanın ne anlamı var? Görünüşe göre, bir veya daha fazla parked domain tutmanın birkaç iyi nedeni var:

Değerli Bir Alan Adını Korumak İçin

Uygun bir alan adı, nadir ve değerli bir varlıktır. Ne yazık ki, web siteleri için bir alan adını güvence altına almaya çalışan kişiler, muhtemelen en iyi tercihlerinin çoktan satın alındığını ve bunu elde etmek için tek umutlarının binlerce değilse de yüzlerce dolar harcamak olduğunu görmüşlerdir.

Bu nedenle, insanların yeni bir iş kurma sürecinin başlarında, hatta web sitelerini oluşturmaya başlamadan önce bir alan adı satın almaları daha iyidir. İyi bir alan adının önemi göz önüne alındığında, web siteniz kullanıma hazır olana kadar park edilmiş alan adını tutmanın maliyetine değer.

Kullanıcıları Birincil Domain Olarak Aynı Web Sitesine Göndermek

Bahsedildiği gibi, parked domain başka bir birincil domain için ikincil bir domain olarak hizmet verebilir. Bu parked  domain, birincil domain ile aynı IP adresine işaret eder ve birincil domain ile aynı web sitesine hizmet eder.  IP hakkında daha fazla bilgi için IP adresi nedir makalesini okuyun.

Şirketlerin, birincil alan adlarına benzer adlara sahip birden fazla parked domain satın alması yaygın bir durumdur; örneğin, ‘ürün.com’ birincil alan adına sahip bir web sitesi, aşağıdaki gibi diğer alan adlarını da kaydedebilir:

  • ürünal.com
  • ürün.org
  • ürün.co

Bu alan adları daha sonra ürün.com için takma adlar olarak ayarlanır.

Bu taktik, birincil alan adını yanlış hatırlayan veya yanlış yazanları doğru web sitesine yönlendirir. Ayrıca, pazarlama kampanyaları için de kullanışlıdır; ürünal.com alan adı gibi bir takma ad, akıllı bir tanıtım aracı olabilir.

Son olarak, takma adları ayırmak siber işgale (Cybersquatting) karşı koruma sağlar. Cybersquatting, bir işletmenin birincil alan adının varyantları olan alan adlarını satın alma ve ardından bunları işletmeye geri satmaya çalışma eylemidir. Bu, marka güvenilirliğine zarar verebilir, çünkü siber işgalciler siz geri satın alana kadar bu alanla istediklerini yapabilirler. Aynı anda birkaç ilgili alan adı satın almak ve bunları sitenize bağlamak, bunun başınıza gelme olasılığını azaltır.

      Bir Domaini Kâr Amacıyla Satmak İçin

Alan adları çok rağbet gören bir meta olduğundan, birçok kişi ve kuruluş, alan adlarını düşük bir fiyata satın alarak ve ardından bunları gelecekte kâr amacıyla satarak para kazanıyor. Bu arada, alan adı park halinde kalır.

      Bir Domaini süresi dolana kadar tutmak için

Son olarak, bir web sitesini artık aktif tutmak istemiyorsanız, alan adının sitenizin IP adresinden bağlantısını kaldırabilir ve süresi dolana kadar park edebilirsiniz. Bu, sahiplik süreniz bitene kadar diğer web sitelerinin alan adını almasını engeller.

Domain Nasıl Park Edilir?

park alanı nasıl kullanılır

Bir alan adını daha sonrası için kaydetmek veya takma ad olarak kullanmak üzere park etmek istiyorsanız, süreç normal bir alan adının güvenliğini sağlamaya benzer.

Öncelikle, istediğiniz alan adının satın alınıp alınamayacağını kontrol edin. Bunu yapmanın en basit yolu, tarayıcı çubuğunuza alan adını girmektir. Alan adı ile ilişkilendirilmiş bir web sitesi yoksa, alan adı mevcut olabilir veya zaten park edilmiş olabilir. Bu nedenle, sonraki adım, bir WHOIS araması yapmaktır. ICANN arama aracı, bir alan adının sahibi olup olmadığını, alanın kime ait olduğunu ve alan adını başka birinden almak istiyorsanız diğer potansiyel olarak yararlı bilgileri size söyleyecektir.

Mükemmel adınız alınmışsa, ad ve alan adı uzantısındaki varyantları deneyin (.org, .net, .co veya .io’yu deneyin). Alınmadıysa, tercih ettiğiniz alan adı kayıt kuruluşuna gidin ve alanı satın alın; bu kadar!, alan adının sahipliğini yenilediğiniz sürece onu park halinde tutabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, alan adını etkin web sitenize bağlayabilirsiniz.

Domain Alias Nasıl Oluşturulur

park alan takma adı kullanımları

Domain alias veya alan takma adı, birincil alan adıyla aynı içeriği sunan alternatif bir alan adıdır; örneğin, ürünal.com, ürün.com’un domain aliasi olabilir. Bir kullanıcı bu alan adlarının her ikisini de tarayıcısına girerse, her iki URL’de de aynı web sayfasını görür.

Alan takma adlarınızı sunucu kontrol panelinizde ayarlayabilirsiniz, en popüleri cPanel’dir.cpanel hakkında daha fazla bilgi için cpanel nedir yazısını okuyunuz. cPanel’de bir domain alias oluşturmak için:

  1. cPanel hesabınıza giriş yapın.
  2. Ana pencerede Domain altındaki Takma Aliases’ı seçin.
  3. Create a New Alias ​​altında, alan takma adınızı metin kutusuna girin ve Add Domain’e tıklayın. Yeni park edilmiş alanınızın, alan takma adları listesine eklendiğini göreceksiniz. Her takma ad için bir yönlendirme ayarlayabilir veya takma adı silebilirsiniz.

Önemli bir not: cPanel’in talimat verdiği gibi, yeni alan takma adınızın çalışması için, yeni alan adını barındırma hesabınızın ad sunucularına yönlendirmelisiniz. Aksi takdirde, web siteniz bu takma ad altında yüklenmeyecektir.

Domain Parking Hizmetleri

Parked domain tutmanın maliyetini karşılamak için, bir domain parking hizmeti kullanmayı düşünebilirsiniz. Birçok alan adı kayıt şirketi tarafından sunulan bu ücretsiz hizmet, parked domainizdan para kazanmanın kolay bir yoludur; kayıt şirketi, alanınız için bir sayfa oluşturur ve bu sayfaya görüntülü reklamlar yerleştirir. Daha sonra siz ve kayıt şirketi, bu reklamlardan elde edilen tüm kazançları paylaşırsınız.

Uygun olsa da, bu herkes için en iyi seçenek değildir. Yani, domain parking hizmetleri, markanızın alan adını görüntülü reklamlarla ilişkilendirecektir. Siteniz yayına girmeden şirketiniz hakkında bilgi sahibi olanlar, bekledikleri profesyonel web sitesi yerine bu sayfayı görebilirler.

Parked domain sayfanızda hangi veya kaç reklamın görüneceğini söyleme hakkınız olmadığı için, bir park hizmeti daha yayına girmeden sitenizin itibarına kolaylıkla zarar verebilir. Bu nedenle, maliyetin bir kısmını karşılasa da, uzun dönemler için bir çözüm değildir.

Addon domain vs. Parked domain

alan adı eklentisi ile park alanı arasındaki fark

Bitirmeden önce, yapmaya değer son bir ayrım var: addon domain vs. park domain; Bu seçeneklerin ikisini de cPanel hesabınızda göreceksiniz ancak her ikisi benzer olsa da, farklı şeyler içindir.

Parked domain, herhangi bir benzersiz web sitesine veya web hizmetine bağlı olmayan herhangi bir alan adıdır. Parked domainler herhangi bir sayfaya bağlı olmayabilir veya başka bir birincil alan adı için takma ad işlevi görebilir.

Öte yandan bir addon domain, diğer alanlardan tamamen ayrı bir web sitesi göstermek içindir. cPanel’iniz aracılığıyla bir addon domain ekleyebilirsiniz ve bu, aynı kontrol panelinden birden fazla web sitesi için ayarları kontrol etmenizi sağlar.

Özetlemek gerekirse, parked domain aynı web sitesi için birden çok alan adı iken, addon domain farklı web siteleri için birden çok alan adıdır (ancak aynı kontrol panelinden erişilir).

Son Söz

Parked domainin çekici bir tarafı yoktur. En temelde, kullanılmayan kayıtlı alan adlarıdır. Ancak bu, kullanışlı olmadıkları anlamına gelmez; alanları gerçekten ihtiyaç duymadan rezerve edebilir veya fazladan yanlış yönlendirilmiş trafiği yakalamak için parked alandan ana alanınıza trafik gönderebilirsiniz.

Sebebiniz ne olursa olsun, benzersiz bir alan adı fikri bulduğunuz an, onu mümkün olan en kısa sürede kilitleyin. Ardından, yeni çevrimiçi tanımlayıcınızı nasıl kullanmak istediğinize karar verin.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde, en sık sorulan bazı soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Parked Domain ne anlama geliyor?

Parked domain, kayıtlı ancak bir web sitesi veya e-posta barındırma gibi bir çevrimiçi hizmete bağlı olmayan bir alan adıdır. Yani şu anda kullanılmayan satın alınmış bir alan adıdır ve, gelecekte kullanılmak üzere “park edilmiştir”.

Parked domainler güvenli midir?

Alan adı park etme ilk bakışta zararsız gibi görünse de park edilen alan adları, ziyaretçileri kötü amaçlı veya istenmeyen açılış sayfalarına yönlendirebileceği veya herhangi bir zamanda tamamen kötü niyetli hale gelebileceği için önemli tehditler oluşturur.

Bir Domain ne kadar süreyle park edilir?

Alan adı park etmede herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Alan adınızı yenilemeye devam ettiğiniz ve alan adınızın ad sunucularını alan park hizmetinize yönlendirdiğiniz sürece alan adınız park halinde kalacaktır.

Parked domainin SSL’si olabilir mi?

Herhangi bir alan adı için bir SSL sertifikası satın almanıza ve yüklemenize izin verilir. Ancak, barındırma hesabı başına yalnızca bir SSL sertifikasına sahip olmanıza izin verilir.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Joomla Hosting nedir?

Şimdiye kadar, farklı barındırma türleri ile tanışmış ve çoğunu duymuş olabilirsiniz. Bu yazımızda Joomla
Previous
Next