Home OpenCart nedir? OpenCart Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

OpenCart nedir? OpenCart Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Günümüzde internet üzerinden ürün ve hizmet tedarik etmek için bir online mağaza kurmak işletmelerin ilgisini çekmiştir ve küçük büyük her işletme birimi iyi satışlar yapabilmek ve markalaşmaya odaklanmak için online satış alanına girmektedir.

Bunun en önemli avantajı ise işletmeyi daha geniş bir düzlemde tanıtmasıdır. İşletmeniz gelenekselse ve fiziksel bir konum kullanıyorsanız, müşterileriniz mahalleniz ve şehrinizle sınırlı olacaktır. Ama internet platformunda yaptığınız iş hayata geçtiğinde dünyanın her yerinden müşteri çekmeniz mümkün.

Online mağaza kurmanın farklı yolları vardır ve öncelikle buna uygun bir sistem seçmeniz gerekir. OpenCard, bir mağaza sitesi oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi çevrimiçi mağaza oluşturma sistemlerinden biridir. Bu yazımızda Open Card’ı tanıtacağız ve bu sistemi kullanmanın avantaj ve dezavantajlarını listeleyeceğiz.

OpenCart nedir?

OpenCart, açık kaynaklı bir e-Ticaret platformudur, bu da onu ücretsiz olarak indirip güncelleyebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, OpenCart’ı kullanmak için herhangi bir aylık ücret ödemek zorunda değilsiniz. Dahili SEO’sundan yararlanabileceğinizi, müşterileri, ürünleri, kupon kodlarını, vergi kurallarını, siparişleri ve daha fazlasını yönetebileceğinizi belirten sağlam bir mağaza yönetimi ile birlikte gelir.

Ayrıca OpenCart, çevrimiçi mağazanızın işlevselliğini genişletmek için olağanüstü temalar ve modüller seçmenize olanak tanır. OpenCart kullanıcıları ayrıca özel ticari veya ücretsiz topluluk desteği alırlar.

OpenCart, dünya çapında yaklaşık 471.669’dan fazla e-Ticaret işletmesine güç vermesiyle tanınır. En popüler ödeme ağ geçitlerini ve bununla entegre gönderim yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Bir çevrimiçi mağaza geliştirmek için en umut verici CMS‘lerden biri olan OpenCart, PHP ve MVC tabanlıdır. Web geliştiricilerine, özelleştirilmiş modüller ve eklentiler kullanarak yüksek performanslı e-Ticaret siteleri ve çevrimiçi mağazalar oluşturmaları için güvenilir ve şeffaf bir araç sunmayı hedefliyor.

Yavaş yükleme süreleri ve zayıf genel performans, ziyaretçilerin hüsrana uğramasına ve satış fırsatlarının kaybedilmesine yol açabilir. İşletme sahipleri, Magento mağazalarını sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için gerekli uyumluluğu ve en uygun altyapıyı sunan bir barındırma sağlayıcısı bulmakta zorlanabilirler.

Bizim için güvenlik en önemli önceliktir ve Magento hosting çözümlerimiz, değerli verilerinizi korumak için güçlü önlemlerle desteklenmektedir. SSL sertifikaları ve güvenli ödeme ağ geçitlerinden, kötü amaçlı yazılım taramalarına kadar, her konuda yanınızdayız. Magento hosting hizmetimizin açılış sayfasında, Türkiye’de ilk kez başlatılan benzersiz planlar dünyasını görün ve en iyisini seçin.

Magento Hosting

OpenCart Özellikleri

Opencart’ın 10 önemli özellikler

OpenCart, e-ticaret mağazası sahiplerinin kullanabileceği en kapsayıcı ücretsiz, açık kaynaklı platformlardan biridir. Aşağıda, OpenCart’ın birkaç temel özelliğinin bir incelemesi bulunmaktadır.

 • Mağaza tasarımı
 • ürün yükleme
 • Terk edilmiş sepet kurtarma
 • SEO
 • Ödeme
 • Mobil destek
 • Envanter yönetimi
 • E-posta pazarlama
 • Raporlama ve analitik
 • Nakliye seçenekleri

Mağaza tasarımı

Ücretsiz bir tasarım veya vitrin aracı düşündüğünüzde, muhtemelen mevcut tasarımlarının veya şablonlarının kalitesini düşünmezsiniz; ancak OpenCart bunu değiştirir. Bu hizmet, profesyonelce tasarlanmış bir “çevrimiçi mağaza” sunar ve size önceden oluşturulmuş ve kullanıma hazır profesyonel bir düzen sağlar.

Ürün yükleme

Ürün yükleme deneyimi, “sınırsız ve ücretsiz” keyfini çıkarabileceğiniz için OpenCart’ı seçmenin en yoğun şekilde pazarlanan avantajlarından biridir. İster 10 ister 1.000’den fazla ürününüz olsun, platformun bu bölümüyle ilişkili herhangi bir ekstra ücret yoktur.

OpenCart’a iki uygun seçenekle ürün yükleyebilirsiniz:

 1. Toplu ekleme seçenekleri (OpenCart Ürün Toplu Yüklemesi gibi ücretli uzantılar aracılığıyla veya Toplu Ürün İçe Aktarma uzantısına sahip bir CSV dosyası seçeneğiyle ücretsiz olarak)
 2. Bireysel olarak, yerel ürün yükleme yöneticisini kullanarak

Her iki durumda da OpenCart, ürün kataloğunuzu yüklemek ve yönetmek için daha gelişmiş işlevsellik ve özelleştirme seçenekleri sunarak, en çok satanlarınızı öne çıkarmanın ve özel ürün açıklamalarıyla gelirinizi artırmanın yeni yollarını arıyorsanız onu tercih edeceğiniz bir platform haline getirir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, her bir ürün listesine sınırsız sayıda fotoğraf ekleyebilme seçeneğidir. Ekstra depolama ücreti ödemenize gerek kalmayacak ve ürün veya hizmetinizi her açıdan müşteri tabanınıza sergileyebileceksiniz. Görsel olarak çekici öğeleriniz varsa, bu çok büyük bir avantajdır. Diğer platformlar, ürün görüntüleri ve yüklemeler için daha sınırlı seçenekler sunar.

Terk edilmiş sepet kurtarma

Diğer platformlardan farklı olarak, OpenCart’ın ana yönetici panelinde sağlam bir yerel terk edilmiş sepet özelliği yoktur.

Yönetici panelinden terk edilmiş alışveriş sepeti araçlarına kolayca erişemeseniz de, çabalarınızın gerçekte ne kadar verimli olduğunu belirlemek için pazarlama kampanyalarını takip edebilirsiniz. İşletme sahipleri, daha yüksek kalite ve daha doğru raporlamanın yanı sıra daha etkili pazarlama çabaları ve gelir elde tutma ile sonuçlanan benzersiz izleme kodlarına güvenebilir.

Araç açık kaynak olduğundan, sitenizle entegre edilebilecek çok sayıda uzantı vardır. En popüler olanlardan bazıları Ultimate Abandoned Cart uzantısını veya Recover Abandoned Cart seçeneğini içerir.

SEO

OpenCart’ın arayüzü, tasarım menüsünün SEO URL alanında ve sitenizdeki her ürün listeleme için SEO seçenekleri sekmesinde yer alan SEO için iki ana alan içerir. Değiştirebileceğiniz öğelerin aralığı, Shopify gibi bir hizmette normalde görebileceğinizden daha sınırlıdır, ancak daha kapsamlı bir deneyim için uzantılarla genişletilebilir

SEO’ya özgü ayarlar, OpenCart ile diğer platformlara göre daha sınırlı olsa da, OpenCart, doğası gereği SEO’ya duyarlı ve sezgisel mobil tasarım seçeneklerine sahip olma avantajını sunar.

OpenCart, anahtar kelimeleri seçmek için harika olan genel ürün açıklaması sekmesinde gizlenmiş önceden ayarlanmış meta etiket optimizasyonuna sahiptir. Yerel site deneyimine dahil olandan daha derine inmek istiyorsanız, OpenCart SEO Uzantısı veya SEO Modülü Pro gibi SEO uzantılarından herhangi birini satın alabilirsiniz.

OpenCart’ın sınırlı yerel SEO işlevselliğine rağmen, WooCommerce gibi benzer modüler tabanlı platformlardan daha kapsamlı olduğuna inanıyorum. Açık kaynak olduğundan, işlevselliğinizi geliştirmek ve özelleştirmek için daha çeşitli seçeneklere erişiminiz olacak.

Ödeme

OpenCart, banka havalelerini doğrudan destekleme yeteneğinin yanı sıra yerel ödeme işlemcileri ile donatılmıştır. Ayrıca uzantı pazarından ek ödeme yöntemleri indirilebilir.

Ödeme yöntemlerinin düzenlenmesi, işlemciye özgü ayrı adımlarla yapılabilir. Bu bir zorluk olarak görülebilse de, müşterileriniz satın almalarını yaparken onlar için daha spesifik işlevlere sahip olmanızı sağlar.

Mobil destek

Diğer e-ticaret platformlarının aksine, OpenCart’ın satıcılar ve mağaza sahipleri için onaylanmış bir mobil uygulaması yoktur. Envanteri yönetmek ve bir OpenCart mağazasında belirli işlevleri yürütmek için mobil uygulamaların birçok üçüncü taraf sürümü vardır. Ancak bu uygulamalar OpenCart’tan gelmediği için dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Envanter yönetimi

Platformun envanter yönetimi alanı, diğer e-ticaret seçeneklerine kıyasla yerel uygulamanın gerçekten parladığı yerdir. Site, işletme sahiplerine ürün kataloglarını özelleştirme ve optimize etme fırsatı veren hiyerarşik bir yaklaşım kullanır.

öğelerinizi kendi genel, SEO, veri ve tasarım özelleştirme seçenekleriyle gelen ürün kategorilerine göre düzenleyerek. her öğeyi ve ürünün yanı sıra ilişkili oldukları üretici kategorilerini daha da optimize edebilirsiniz.

E-posta pazarlama

OpenCart, temel bir çözüm ve merkezi bir yapı arıyorsanız yardımcı olan yerel bir e-posta düzenleyicisine sahiptir. Düzenleyicinin kendisi, e-postalarınıza ikinci bir özelleştirme düzeyi eklemek istiyorsanız mükemmel olan bir HTML kısa kodu kullanır. Daha küçük bir mağazanız varsa, düzenleme aracının basitliğini ve otomatik müşteri grubu farklılaştırma seçeneklerini takdir edebilirsiniz. Bu, işletmenizde daha yüksek açılma oranları için denemeler yapmanıza izin vererek e-posta patlamalarınızı uyarlamanıza olanak tanır.

Bu özellik, kampanyaları ve bunların temel performans göstergelerini (tıklamalar, eklenme tarihi ve patlamalardaki herhangi bir harekete geçirici mesajla (CTA) ilişkili siparişler gibi) izleyebileceğiniz OpenCart’ın içerdiği pazarlama izleme aracıyla geliştirilebilir.

Diğer özel seçenekler (Klaviyo gibi) kadar kapsamlı veya karmaşık olmasa da, temel ticari mağaza görevlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak yeterli işlevsellik vardır. Görsel olarak daha ilgi çekici veya karmaşık e-postalara hazır olduğunuzda, e-posta eklenti programları için OpenCart uzantı mağazasına bakmanızı öneririz.

 

Raporlama ve analitik

OpenCart’ın web sitesi yapısında, görüntülenen ürünler raporu, faaliyet raporları ve müşteri arama raporu gibi özel raporlar dahil olmak üzere tüm iş alanlarında şaşırtıcı sayıda raporlama seçeneği bulunmaktadır.

Ayrıca, herhangi bir anda kimin çevrimiçi olduğunu gösteren gerçek zamanlı bir “çevrimiçi rapor” sunan ayrı bir gösterge panosu da vardır. Müşteri kimlik numarası (bir profil oluşturmuşlarsa görünür), IP adresleri, yönlendirmeler ve ziyaret ettikleri son tıklama veya sayfa gibi önemli verileri görüntüler. Bu size genel mağaza düzeninizin verimliliği, yapısı ve açıklama nitelikleri hakkında değerli bilgiler ve geri bildirim sağlayabilir.

Son olarak, OpenCart’ın herhangi bir zamanda sipariş satışlarının, iadelerin ve stokta olmayan ürünlerin sayısını değer ölçümüne göre gösteren ayrı bir istatistik panosu vardır.

Nakliye seçenekleri

OpenCart’ın birkaç temel nakliye seçeneği vardır. Bu seçeneklerin tümü, Uzantılar altındaki yönetici panelinden değiştirilebilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere optimize edebileceğiniz birkaç başka ön yeterlilik özelliği vardır:

 • Belirli bir gönderim yöntemi için öğe toplam eşiği
 • Nakliye yöntemi başına sınırlı jeolojik bölgeler
 • Her gönderim yönteminin kullanılabilirlik durumu
 • Belirli yöntemlere öncelik vermek için web sitenizdeki sıralama düzeni

Yerel vitrin alışveriş sepeti, ürün ve öğe maliyeti hesaplamasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek kullanışlı bir nakliye ve vergi tahmin aracına sahiptir.

OpenCart’ın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

OpenCart, piyasadaki kapsamlı ve kapsayıcı bir açık kaynaklı e-ticaret çözümüdür. ZenCart gibi geliştirme açısından daha ağır olan diğer çözümlerin aksine hizmet, Altın seviye ortağı A2 aracılığıyla tamamlayıcı barındırma servisleri sunar. Teknik destek ve lansman için bu seçeneğe rağmen, hizmetin tüm avantajlarından yararlanmak için işletme sahiplerinin geçmesi ve bağlantı kurması gereken oldukça fazla geliştirme çalışması vardır.

Opencart’ın artıları ve eksileri nelerdir

OpenCart’ın Artıları

 • Birden çok hosting seçeneği: Engel teşkil edebilecek bazı teknik zorluklar olsa da, OpenCart platformun başlatma seçeneklerini çeşitlendirmesinde bir profesyoneldir. Kendi kendini yapılandırmak yerine ikinci taraf bir hosting aracılığıyla bir bulut vitrini başlatma yeteneği, orta düzeyde veya acemi becerilere sahip olan ve arka uç çalışmasına aldırış etmeyen kişiler için yararlı olabilir.
 • Büyüme ve ölçeklendirme için sınırsız kapasite: OpenCart, işletme sahiplerini işletmelerini ölçeklendirme konusunda desteklemek için sınırsız ürün ve kategori yükleme gibi neredeyse sonsuz seçeneklere sahiptir.
 • Ücretsiz, kapsamlı tasarım: Hizmet, ücretsiz bir e-ticaret aracı olarak pazarlanmaktadır. Karşılaştırılabilir araçların (WooCommerce gibi) iskelet yapısından farklı olarak, yaratıcılar platformu, mağazaları için merkezi bir teknoloji yapısı isteyenler için tek hizmet seçeneği olacak şekilde geliştirdiler.
 • Kapsamlı uygulamalar ve uzantı seçimi: OpenCart, şu anda e-ticaret işletme sahipleri için mevcut olan en çeşitli araçlardan ve en özelleştirilebilir araçlardan biridir. Uzantı mağazası, denemek için 13.000’den fazla uygulama ve çözüm sunar.
 • Yerel raporlama paketi: Diğer araçlarla karşılaştırıldığında, OpenCart’ın açık kaynak tasarımına dahil edilen yerel raporlama, kategoriler arasında tek başına bir avantaj olarak değerlendirilebilecek kadar kapsamlıdır.

OpenCart’ın Eksileri

 • Öğrenme zorluğu: Hangi hosting seçeneğini seçerseniz seçin, her şeyi ayarlamak için bir öğrenme zorluğuyla karşılaşacaksın. Teknik olarak daha yatkınsanız, bu büyük bir barikat değildir. Ancak, bir lansman son tarihindeyseniz, rahatsız edici olabilir.Güçlü bir destek ekibinden yardım almak için Mavihhost’un wordpress hosting planlarına göz atın.
 • Sınırlı destek seçenekleri: Bu platform, diğer e-ticaret platformlarından önemli ölçüde daha az destek seçeneği sunar ve bu, yeni başlayan işletme sahipleri için uygun olmayabilir.
 • Sınırlı SEO desteği: Site, büyüyen e-ticaret işletmeleri için tam ölçekli bir arama motoru optimizasyon araçları paketi sunsa da, diğer platformlara kıyasla oldukça sınırlıdır. Daha küçük, açık kaynak ölçeğinde etkileyici olsa da, işletme sahipleri daha ayrıntılı araçlar satın almak isteyebilir.

OpenCart’ı Kimler Seçmeli?

 1. Küçük işletmeler: OpenCart, büyüyen küçük işletmeler için profesyonel bir e-ticaret mağazası çözümü sunar.
 2. Sezgisel bir platform arayan satıcılar: Yönetici paneli sezgiseldir ve gezinmesi kolaydır. Bu, geliştirme ve operasyonel görevlere ayrılabilecek saatlerden tasarruf sağlayabilir.
 3. Büyük ürün kataloglarına sahip kullanıcılar: Daha büyük bir vitrininiz veya ürün kataloğunuz varsa, ürün ve yönetici paneli sekmesi aracılığıyla sunulan çeşitli optimizasyon araçlarının keyfini çıkaracaksınız. Her öğeden mümkün olan en yüksek geliri elde etmek için açıklamalarınızı özelleştirebileceksiniz.

OpenCart Güvenliği

OpenCart nispeten güvenlidir ancak yine de diğer herhangi bir açık kaynaklı araçla aynı potansiyel güvenlik açıklarına sahiptir. Sitenin arka uç kodu görünür olduğundan, diğer e-ticaret platformlarına kıyasla daha yüksek bir risk marjına sahip olabilirsiniz.

Açık kaynaklı bir platform olarak OpenCart’ın güvenliği konusunda endişeler olsa da, bu yapının faydaları da var. Kod ücretsiz olarak mevcut olduğundan, birçok “beyaz şapkalı” geliştirici, OpenCart siteniz için farklı güvenlik paketleri oluşturmuştur.

 

Prestashop hosting hizmetlerini kullanan biri olarak kesinlikle siber tehditlere yakalanmak istemezsiniz çünkü müşterilerinizin hassas verileri tehlikeye girer ve yıkıcı saldırıların kurbanı olursunuz. Yavaş yükleme süreleri ayrıca müşterilerinizi hayal kırıklığına uğratır ve bu da itibarınıza zarar verebilir.

Optimize edilmiş performans, benzersiz güvenlik özellikleri ve uzman desteği ile mükemmel barındırma ortağınız biziz! Mağazanız göz açıp kapayıncaya kadar yüklenecek, PrestaShop Hosting giriş sayfasından Türkiye’de ilk kez kullanıma sunulan muhteşem planlarımızı hızlıca keşfedin. Bu avantajı ihtiyaçlarınıza ve tüketiminize göre seçebilir, ödemeniz gereken maliyeti görebilir ve ona göre karar verebilirsiniz.

Prestashop Hosting

 

Son Söz

OpenCart, yerel, açık kaynak arayüzü içinde eksiksiz bir müşteri kaynakları yönetimi (CRM), pazarlama ve katalog yönetimi kaynakları kitaplığı sunarak en eksiksiz olanlardan biridir. Envanter yönetimi ve yüklemeler söz konusu olduğunda “sınırsız ve ücretsiz” avantajlara sahip olmasıyla bilinmesine rağmen, hala birkaç eksik parça var. Ancak e-ticaret işletme sahipleri, OpenCart’taki uzantılardan herhangi biri ile boşlukları doldurabilir.

Son olarak, yukarıda belirtilen içeriklere göre söylenebilir ki, ölçeklendirmek ve platform ücretlerinden tasarruf etmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler OpenCart’ı seçmeli.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde, en sık sorulan bazı soruların cevapları verilmektedir.

OpenCart’ın maliyeti nedir?

OpenCart’ı indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir.

OpenCart’ı kullanmak için tasarımcı veya geliştirici olmamız gerekiyor mu?

HAYIR. OpenCart’ı kullanmak için tasarımcı olmanıza gerek yok. Ancak, hafif ila orta düzeyde geliştirici becerileri, OpenCart’ın kod güdümlü platformunda yeni işlevsellik ve özelleştirme düzeylerinin kilidini açmanıza yardımcı olabilir. Teknolojiden anlayan biri değilseniz, yine de OpenCart’ı başarıyla kullanabilirsiniz.

OpenCart’ta hangi dil kullanılıyor?

OpenCart, açık kaynak kod yapısında PHP (hypertext preprocessor) programlama dilini kullanır. Twig programlama sözdizimini kullanarak editör aracında site şablonunu daha da özelleştirebilirsiniz.

OpenCart’ta kaç ürün satabilirim?

OpenCart’ta satılabilecek ürün sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

PrestaShop Hosting nedir?

PrestaShop, WordPress gibi çevrimiçi mağazanızın yönetimiyle ilgili birçok şeyi basitleştirebilen bir mağaza içerik yönetim

TYPO3 Nedir ve Ne İşe Yarar?

Birçoğuna aşina olabileceğiniz birçok içerik yönetim sistemi vardır. Her birinin kendine has özellikleri vardır

Mx kaydı nedir?

E-posta, insanlar arasında mesaj alışverişi yapmanın bir yoludur ve e-postanın ilk sınırlı kullanımı aslında
Previous
Next