Home Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Farklar

Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Farklar

sitenizi başlatmadan önce, bir hosting platformuna karar vermeniz gerekecek. Şirketin özelliklerinin yanı sıra, genellikle iki seçeneğe dayanan sunucularının işletim sistemini (Operation System, OS) de düşünebilirsiniz: Linux ve Windows hosting. Ancak, ikisi arasındaki fark hemen belli değil.

 

Sunucunuzun işletim sistemi, davranış biçimini etkileyebilir. Linux ve Windows, tüm web siteleriyle uyumlu olmayabilecek farklı teknolojiler kullanır. Doğru işletim sistemi size yardımcı olabileceğinden veya çok fazla strese neden olabileceğinden, hedeflerinizi anlamanız çok önemlidir.

 

Bu yazıda, bir sunucu işletim sisteminin ne olduğunu açıklayacağız. Ayrıca kararlılık, geliştirme araçları ve kullanım kolaylığı açısından Linux ve Windows hosting arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Linux ve Windows Sunucu İşletim Sistemleri

Her kişisel bilgisayarın bir işletim sistemine ihtiyacı olduğu gibi, sunucunuz da bir işletim sistemine ihtiyaç duyar. Çoğu kullanıcı, özellikle basit bir web sitesi veya küçük bir WordPress blogu kurmak istiyorsanız, bununla ilgilenmek zorunda kalmayacak. Ancak, sunucu yapılandırmasını veya ağ altyapısını daha derine inmeye karar verdiğinizde, mevcut farklı seçenekler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

 

Çoğu zaman Linux, WordPress siteniz için varsayılan sunucu işletim sistemi olacaktır. Web hosting dünyasında yüksek itibar kazanmış daha olgun bir sistemdir. Ayrıca cPanel ile uyumludur.

 

Genel bir bakış olarak, Linux aşağıdaki özelliklere sahip açık kaynaklı bir platformdur:

 • Kararlılık: Sistem güvenilir olduğu için bir ün kazandı.
 • Esneklik: Linux her ortama uyum sağlayabilir.
 • Güvenlik: Linux, açık kaynak olması nedeniyle güvenli olarak kabul edilir.
 • Düşük maliyet: Sağlayıcınız ek lisans maliyetlerini atladığından, büyük olasılıkla daha ucuz hosting planlarından yararlanacaksınız.

 

Öte yandan Windows, PC kullanıcıları için en popüler masaüstü işletim sistemidir. Web hosting bağlamında, bunun bir Windows Server ürünü olduğunu duymuş olabilirsiniz.

 

Başlıca özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Kullanım kolaylığı: Daha az deneyimli kullanıcılar için bile Windows’u kurmak ve yapılandırmak kolaydır.
 • Geliştirici dostu ortam: Windows ile web uygulamaları geliştirmek ve .NET çerçevesini kurmak kolaydır.
 • Yenilik: Windows genellikle bulut merkezli teknolojiler kullanır ve bulut hosting için hibrit bir yaklaşım sunar.

 

Paylaşılan bir hosting planına kaydolursanız, işletim sistemi seçeneğiniz olmayacağını unutmayın. İşletim sisteminizi seçmek istiyorsanız, bir sanal özel sunucu (VPS) veya özel bir plan seçmeniz gerekecektir.

 

Neden Linux veya Windows Hosting’yi Seçmeliyim?

Her işletim sistemi farklı davranır. Bazı web uygulamaları Linux veya Windows sunucularıyla uyumlu olmayabilir. Genel olarak, asıl değerlendirme noktanız, yüklemek istediğiniz yazılımın türü olmalıdır.

Windows ana bilgisayarı veya Linux ana bilgisayarı

Örneğin, bir Sharepoint veya Exchange sitesi çalıştırmak Windows ile daha iyi çalışır. Öte yandan, Linux, cPanel aracılığıyla WordPress yüklemeleri için tercih edilen host seçeneğidir.

İşletim sisteminizi seçerken kendinize şu soruları sorun:

 •     Kolay kurulumu mu yoksa daha fazla esnekliği mi tercih edersiniz?
 •     Ek maliyetlere hazır mısınız?
 •     Web sitenizin güvenliğine daha fazla çaba harcayabilir misiniz?
 •     cPanel kullanmayı seviyor musunuz?
 •     PhpMyAdmin ve MySQL veritabanları ile çalışmayı tercih ediyor musunuz?
 •     Web sitenizin çalışması için ASP, .NET veya MS SQL’e mi güveneceksiniz?

Yanıtlarınız, hangi işletim sisteminin hedeflerinize uygun olduğunu belirleyecektir. Aşağıdaki bölümde ayrıntılara gireceğiz.

Linux ve Windows Hosting Karşı Karşıya

Bu iki işletim sistemi birbirinden çok farklıdır. İşte nasıl karşılaştırdıklarının bir dökümü:

 

 • Kullanıcı arayüzü: Tanıdık menüleri sayesinde Windows’un kullanımı kolaydır. Öte yandan Linux, öğrenmesi zor olabilecek işlevlere ve sözdizimlerine sahip bir komut satırına güvenir. Bu nedenle birçok yönetici, sunucu bakımını kolaylaştırmak için cPanel’e güveniyor.
 • Kararlılık ve güvenlik: Her iki işletim sisteminde de bilgisayar korsanlığı riskleri bulunsa da, Windows genellikle tehditlere karşı daha savunmasızdır. Ayrıca, Linux daha kararlıdır ve neredeyse hiç yeniden başlatmaya ihtiyaç duymaz. Windows, birden çok görevle uğraşırken sorun yaşayabilir, bu nedenle iş açısından kritik uygulamalar için doğru seçim olmayabilir.
 • Donanım ve yazılım uyumluluğu: Windows sunucuları genellikle karmaşık BT altyapılarına sahip büyük kuruluşlarda kullanılır. Sharepoint ve Exchange yaygın örneklerdir. Diğer Microsoft uygulamalarıyla uyumludurlar ve bu nedenle daha iyi destekten yararlanırsınız. Linux bu çözümlerle sorunsuz çalışmayabilir ve kurumsal ortamlarda bir Linux yöneticisine güvenmek ideal değildir.
 • Geliştirme araçları: Linux hosting genellikle Apache, PHP, MySQL ve Dosya Aktarım Protokolü (FTP) gibi araçlara erişimi olan kişisel web siteleri kurmak için kullanılır. Deneyimli geliştiriciler ayrıca bir NGINX web sunucusu yapılandırabilir veya Perl veya Python kullanabilir. Ancak Microsoft ASP.NET ve MS SQL teknolojileri ile geliştirilen siteler sadece Windows sunucuları ile çalışacaktır.
 • Hız: Linux, komutları yürütürken sunucu kaynakları üzerinde hafif ve kolay olduğu için Windows’tan daha hızlı olma eğilimindedir.

 

Son olarak, Linux ve Windows hosting arasında önemli bir fiyat farkı olabilir. Linux açık kaynak ve ücretsiz olduğu için daha uygun maliyetli bir seçenektir. Ayrıca, düzenli güncellemeler gerektirmez ve bakımı daha kolaydır, bu nedenle bu işletim sistemini kullanan özel sunucular genellikle daha az maliyetlidir.

Hangi Hosting Servisi WordPress için en iyisidir: Linux yoksa Windows?

WordPress hosting söz konusu olduğunda, Linux daha iyi bir işletim sistemidir. WordPress, Windows’ta yapılandırması çok daha zor olan PHP üzerinde çalışır. Microsoft Access veritabanı, MySQL kadar sağlam değildir ve web sitenizi yavaşlatabilir.

WordPress barındırma, Linux veya Windows için hangisi uygundur

Linux ile ilişkili herhangi bir lisans maliyeti olmadığından, bu işletim sistemini kullanan uygun fiyatlı, yönetilen WordPress hosting hizmetini kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca, en popüler sunucular, Linux’un kullanımını normalde olabileceğinden daha kolay hale getiren sezgisel bir gösterge panosu sağlayacaktır.

Linux ayrıca açık kaynaklı bir platform olmanın avantajlarından yararlanır. WordPress gibi, pek çok geliştirici de kararlı ve güvenli olmasını sağlamak için sisteme katkıda bulunur.

 

Son olarak, Linux özel kod ve uygulama geliştirme için yeterince esnektir. Ancak, .NET çerçevesini kurmayı veya ColdFusion, ASP Classic veya Microsoft SQL Server gibi uygulamaları kullanmayı planlıyorsanız, Windows hosting’yi tercih etmelisiniz.

Hangi İşlemler Linux Hosting İle Daha İyi Yapılır?

Web hosting için Linux’ta ne tür görev ve hizmetlerin Windows’tan daha iyi çalıştığını anlamak, dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biridir. Aşağıdakiler, Linux’un daha iyi bir seçenek olacağı önemli zamanlardan bazılarıdır:

 

 • Yoğun web siteleri: Çok fazla trafik alan bir web siteniz varsa, site için daha fazla sistem kaynağı bulundurduğu için Linux genellikle bununla daha iyi başa çıkabilir.
 • Karmaşık etkinlik: Birçok karmaşık görevi gerçekleştiren web siteleri genellikle bir Linux sitesinde daha iyi çalışır.
 • Düşük maliyetli web siteleri: Tam olarak bir görev olmasa da maliyeti göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu birey ve küçük işletme, web sitelerini çalıştırmaya gelince bir bütçeye sahiptir. Linux kullanmak, kaliteden ödün vermeden tasarruf etmenin harika bir yoludur.

 

Küçük işletme web sitelerinin çoğu Linux hosting üzerinde çalıştırılır, çünkü Linux temel web hosting hizmetleri ve görevleri için daha uygundur. Bu uygunluk, bir Linux sisteminde ihtiyaç duyduğunuz hosting’yi daha kolay ve daha az maliyetli hale getirir.

Hangi İşlemler Windows Hosting İle Daha İyi Yapılır?

Linux işletim sistemi, web hosting için Windows’tan daha popüler olsa da, Windows Server’ı kullanmanın mantıklı olduğu zamanlar vardır. Windows’un hafife almamanız gereken bazı önemli avantajları şunlardır:

 

 • Tanıdık arayüz: Yönetilmeyen web hosting istiyorsanız ve Windows arayüzü ile daha rahatsanız, bu çok büyük bir avantaj olabilir. Sunucunuzun sorunsuz çalışmasını sağlamak için Linux’ta her şeyi nasıl yapacağınızı yeniden öğrenmeniz gerekmeyecek.
 • Uyumluluk: İşletmenizdeki diğer sistemlerle etkileşim halinde olan bir web siteniz olduğunda Windows kullanmanız gerekebilir. Linux ve Windows üzerinde çalışan uygulamalar genellikle birbirleriyle kolayca iletişim kuramaz, bu nedenle diğer uygulamalarınızla uyumluluk sağlamak için Windows barındırma kullanmak mantıklı olabilir.
 • Plesk kontrol paneli: cPanel (Linux tabanlı kontrol paneli) hayranı değilseniz veya özellikle Windows barındırma için tasarlanmış Plesk kontrol panelini seviyorsanız, bir Windows çözümü seçmek iyi bir fikirdir.

 

Çoğu küçük işletme, Windows hosting’e ihtiyaç duyacakları bir durumda olmayacak olsa da, daha büyük kuruluşlarda biraz daha yaygın hale geliyor.

 

Bir şirket büyüdükçe ve daha karmaşık hale geldikçe, Windows sunucularını kullanması veya hatta sitesini hem Linux hem de Windows dahil olmak üzere birden çok sunucuda çalıştırması gerekebilir.

Son Söz

Hosting ihtiyaçlarınız için doğru işletim sistemini seçmek, özellikle bir VPS veya özel bir sunucu kurmak istiyorsanız önemli bir ayrıntı olabilir. Bazı uygulamalar yalnızca belirli işletim sistemleriyle çalışır, bu nedenle doğru olanı seçmek, hedeflerinize ulaşmanın anahtarıdır.

Özetlemek gerekirse, Linux, PHP ve MySQL veritabanıyla uyumluluğu nedeniyle çoğu WordPress sitesi için en iyi seçimdir. Ancak, .NET çerçevesi gibi geliştirme araçlarını kullanmayı düşünüyorsanız, Windows hosting sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Windows ve Linux Hosting Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu kısımda linux ve windows hosting hakkında daha çok soruyu yanıtlayacağız.

Bilgisayarım Windows çalıştırıyorsa, Windows Hosting kullanmak zorunda mıyım?

HAYIR. Seçtiğiniz host türünün, bilgisayarınızın çalıştırdığı işletim sistemiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Genel olarak konuşursak, Linux hosting, Windows hosting’den çok daha ucuzdur. Nedenmiş?

Linux ücretsiz bir açık kaynak sistemidir; bu nedenle, web hosting hizmeti sağlayıcılarının, hosting sunucularının işletim sistemi olarak Linux’u kullanmak için lisans ücreti ödemeleri gerekmez. Bu nedenle, web hosting sağlayıcıları, bu tür web hosting hizmeti için daha düşük fiyatlar sunabilmektedir.

Hangi barındırma hizmetini seçmeliyim?

Bu iki host türü, aynı uzmanlık düzeyini sunar. Bu nedenle, seçtiğiniz hosting hizmeti türü, büyük ölçüde web sitenizin ne tür teknolojilere ihtiyaç duyduğuna bağlıdır. Örneğin, WordPress ile bir blog başlatmak veya phpBB kullanarak bir çevrimiçi forum kurmak istiyorsanız, o zaman Linux hosting sizin için harika bir seçim olacaktır. Ancak, web siteniz MSSQL gibi belirli Microsoft teknolojilerini gerektiriyorsa, Windows hosting kullanmanız gerekir.

Hangi barındırma Windows barındırmadan daha iyidir

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Depolama alanı nedir?

İçeriğin ve verilerin günlük hayatımızdaki büyük rolünün hepimiz farkındayız. Yaklaşık on yıl önceki verilerden
Previous
Next