Home ICANN nedir? 

ICANN nedir? 

ICANN kelimesini duyduysanız, okumakta ve telaffuz etmekte zorluk çekmişsinizdir. Emin olun ICANN kelimesi İngilizce kelimede “yapabilirim” anlamına gelmediği gibi bir zincir mağazanın adı da değildir. ICANN, İnternet ile başlayıp sayı ile biten bir kısaltmadır.

Aslında ICANN, İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu’nun adıdır ve tüm kullanıcılar için herhangi bir geçerli adrese güvenli İnternet erişimi sağlar. Aklınızda bununla ilgili bir soru veya belirsiz bir kavram varsa, cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. ICANN kavramını bilmeniz ve işlevselliğini öğrenmeniz sizin için önemli olmali.

Örneğin bir ICANN önemi ne olabilir? Size rolünü ve yapısını anlatacağız ve muhtemelen aklınıza gelmemiş olabilecek diğer ilgili kavramlarla gerekli bilgileri alacaksınız.

ıcann Nedir?

Icann ne işe yarar

ICANN (İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu), Güney Kaliforniya’da, 1998’de Amerika Birleşik Devletleri hükümetine yardım amacıyla İnternet’in temel altyapısını koruyan belirli işlevleri yönetmek için kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri ile ICANN arasında bir anlaşmaya varıldı. Şirket, ıcann yönetim kurulu başkanı da dahil olmak üzere yaklaşık 20 yöneticiden oluşmaktadır ve şu anda ABD hükümeti tarafından yayınlanan IANA sözleşmesiyle DNS’yi yönetme yetkisine sahiptir. ICANN, DNS hizmetini ABD hükümeti tarafından yayınlanan IANA sözleşmesine göre yetkilendirir.

Böylece, tüm kullanıcılar ve web hosting hizmeti alanlar için güvenli İnternet erişimi sağlar. Bu şekilde, herkesin web üzerindeki herhangi bir geçerli adrese erişebilmesini sağlamak için Alan Adı Sisteminin (DNS) teknik öğelerini yönetir. ıcann’in çabaları, küresel çevrimiçi topluluğun başarısının devam etmesi için çok önemlidir.

Karmaşık DNS yönetimi ve domain transferlerinden güvenlik endişeleri ve sınırlı kontrole kadar, domain hosting dünyasında gezinmek stresli bir görev olabilir. Domain barındırma genellikle birçok kullanıcı için zor olabilecek karmaşık DNS yönetimi görevlerini içerir. domain hosting söz konusu olduğunda güvenlik en önemli önceliktir.

Sezgisel araçlara sahip kullanıcı dostu kontrol panelimiz, alan adlarınızı zahmetsizce yönetmenize olanak tanır. Domain ayarlarını kolayca yönetin, DNS kayıtlarını değiştirin ve alan adlarını zahmetsizce platformumuza aktarın. Hemen domain hosting açılış sayfamızı ziyaret edin.

Domain Hosting

ICANN’in rolü Nedir?

iccan kullanımı

İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu (ICANN), bilgisayarların web üzerinde birbirlerini bulmasını sağlayan karmaşık ve birbirine bağlı benzersiz tanımlayıcılar sisteminin denetlenmesinden sorumludur.

Bu, evrensel çözülebilirlik olarak bilinir ve dünyanın neresinde olursanız olun, İnternet’e eriştiğinizde her zaman aynı sonuçları almanızı sağlar. Bu olmadan, İnternet bulunduğunuz yere bağlı olarak büyük ölçüde farklı olabilir.

ICANN nasıl çalışır?

ICAN'IN ÖNEMİ

ıcann’in yapısında, hükümetler ve uluslararası sözleşme kuruluşları, küresel İnternet’in oluşturulması ve sürdürülmesine dahil olan şirketler, kuruluşlar ve profesyonellerle işbirliği yapar. İnternetin devam eden genişlemesi ve yeniliği, kararlılığın korunması için yeni çekişmeler ve zorluklar ortaya çıkarıyor.

Bunun katılımcıları, kuruluşun teknik koordinasyon hedefiyle doğrudan ilgili konuları ele almak için işbirliği yapar. ıcann, yüksek teknoloji sektöründe öz düzenlemenin en üst düzeye çıkarılması ile tutarlı olan, İnternet topluluğunun birçok üyesi arasındaki işbirliğinin muhtemelen en iyi örneğidir.

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ıcann), dünyanın her yerinden bir Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir. Bu Yönetim Kurulu, politika geliştirme sürecini denetler. ICANN Başkanı, üç farklı kıtadan bir kadroya liderlik ederek, ICANN’in çevrimiçi topluluğa olan taahhütlerini yerine getirilmesini sağlar.

Ayrıca, Uyarlanabilir, kolayca uygulanan politika oluşturma süreci, üç Destekleyen Kuruluştan gelir ve hızla değişen ekonomilerin ve teknolojilerin taleplerini karşılamak için oluşturulmuştur.

Uygun ve verimli politikalar geliştirmek için teknik topluluklar, belirli kullanıcı gruplarından danışma komiteleri ve Destekleyen Kuruluşlar işbirliği yapar. Hükümet Danışma Komitesi ile 80’den fazla hükümet, Yönetim Kuruluna önemli tavsiyelerde bulunur.

ICANN’in öneminin nedeni

ICANN'İN AMACI

ICANN, İnternet’in temel altyapısının korunmasına ve yönetilmesine yardımcı olmak için kurulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri ile ıcann arasında bir anlaşmaya varıldı ve yaklaşık 20 yönetici direktörden oluşur ve şu anda ABD hükümeti tarafından yayınlanan IANA sözleşmesi kapsamında DNS’yi yönetme ve DNS hizmetini yetkilendirme yetkisine sahiptir.böylece, DNS nedir ile ilgili diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bazı planlar doğrultusunda, yönetimin tamamen ICANN’e geçiş konusunda endişeleri vardı. Bu endişeler, tüm yetkilerin ICANN’e yerleştirilmesinin, diğer ülkelerin İnternet üzerindeki güçlerini artırmalarını engelleyeceği gerçeğinden kaynaklanıyordu.

ıcann’in IP adresleriyle ilgisi nedir?

İnsanların alan adlarını kullanma şekline benzer şekilde, ICANN’in de IP adresleriyle bir ilişkisi vardır. Aynı ada sahip iki alan olamayacağı gibi, aynı ada sahip iki IP adresi olamaz. Bu sistem ICANN tarafından yürütülmez; bunun yerine onun tarafından yönetilir.

Yinelemeyi önlemek için IP adresi dağıtımının koordinasyonunu kolaylaştırır. Ayrıca ICANN, IP adresleri için ana veritabanı görevi görür. Bu veri havuzdan gelen aralıklar yerel kayıtlara verilir ve onlar da onları daha sonra ağ servis sağlayıcılarına verir.

ICANN nasıl yapılandırılmıştır?

ICCAN YAPISI

Aslında, birkaç farklı gruptan oluşacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu grupların her biri İnternette farklı çıkarları temsil eder ve ICANN’in nihai kararlarına katkıda bulunur.

Her şeyden önce, aşağıdakileri temsil eden üç “sponsor kuruluştan” oluşur:

  • IP adresleriyle ilgilenen kuruluşlar
  • Alan adlarıyla ilgilenen kuruluşlar
  • Ülke kodu üst düzey alan adlarının yöneticileri

Bundan sonra sıra dört “danışma komitesine” geliyor. Bu komitenin işi, ıcann’e danışma ve tavsiyelerde bulunmaktır ve şunları içerir:

  • Hükümetler ve uluslararası antlaşma kuruluşları
  • Kök sunucu operatörleri
  • İnternet güvenliği konusunda endişe duyanlar
  • Ortalama İnternet kullanıcılarına atıfta bulunan “genel” toplum.

İnternet teknolojileri için temel protokolleri oluşturmaktan sorumlu kuruluşlarla işbirliği yapan bir Teknik İrtibat Grubu da bulunmaktadır. Bir Yönetim Kurulu kuruluşun nihai kararlarını verir.

Yönetim Kurulu 15 oy imtiyazına sahip ve 6 oy imtiyazı olmayan irtibat üyesi olmak üzere 21 üyeden oluşmaktadır. Çoğunluğu oluşturan sekiz üye, ayrı bir Aday Gösterme Komitesi tarafından seçilir; diğer üyeler destekleyici kuruluşlar tarafından önerilir.

ICANN personeli dünyanın her yerinde bulunur ve destekleyici kuruluşlar ve danışma komiteleri tarafından alınan tüm çeşitli tartışmaları ve kararları koordine etmeye, yönetmeye ve nihai olarak uygulamaya yardımcı olur.

Bu çalışanların çalışmaları daha sonra kuruluşun başkanı ve CEO’su tarafından yönetilir. Bir yönetim kurulu üyesi, aynı zamanda, ICANN personelinin ve yönetim kurulunun faaliyetlerini gözden geçirmek için tarafsız bir ICANN ombudsmanıdır.

ICANN nasıl karar verir?

Bu soruyu cevaplamak için, İnternette teknik değişiklik yapma konuşmasını takip eden sürecin basit bir özetini okuyalım:

Genellikle sorunları ele alma ihtiyacı veya mevcut ağdaki değişiklik önerileri destekleyici kuruluşlardan birinde gündeme getirilir (genellikle danışma komitelerinden birinden gelen bir rapora yanıt olarak). Bu sorunlar ve öneriler daha sonra burada tartışılır ve ardından kamuoyunun incelemesine açık ilgili bir rapor sunulur. ICANN sistemindeki başka herhangi bir grup önerilen değişikliklerden etkilenirse, bu grup da değişiklikleri gözden geçirecek ve geri bildirimde bulunacaktır. Sonuç daha sonra kamu incelemesi için bir kez daha yayınlanır.

ICANN Kurulu, önceki tüm görüşmeleri özetleyen bir rapor ve sonunda bir tavsiye listesi alır. Kurul daha sonra konuyu tartışır ve değişiklikleri onaylar, bazılarını reddedip bazılarını kabul eder veya konuyu, genellikle onaylanmadan önce ele alınması gereken sorunların bir açıklamasıyla birlikte, gözden geçirilmesi için sponsor kuruluşlardan birine havale eder. Bu işlem daha sonra şuna kadar tekrarlanır:

  1. ICANN’in çeşitli bileşenleri bir anlayışa ulaşına kadar
  2. Ya da kendisine verilecek rapor hakkında yönetim kurulu karar verene kadar

ICANN nasıl sorumlu tutulur?

Hem dahili hem de harici sorumluluk ICANN’in bir parçasıdır.

Harici olarak, ICANN, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya Eyaleti yasalarına göre kurulmuş bir şirkettir. Bu, ICANN’in Amerikan yasalarına tabi olduğu ve yasal sisteme karşı sorumlu olduğu anlamına gelir, yani ICANN yasal işleme tabidir.

Kâr amacı gütmeyen bir kamu yararı kuruluşu olan ICANN’in yöneticileri, şirketler hukuku kapsamındaki yasal yükümlülüklerini yerine getirmekten sorumlu tutulur.

Dahili olarak, ICANN, tüzüğü, ICANN Yönetim Kurulu’nun oy kullanan üyelerinin çeşitliliği, bağımsız Aday Belirleme Komitesi, Kurul tarafından yıllık olarak seçilen kıdemli personel üyeleri ve üç farklı uyuşmazlık çözüm süreci (Kurul yeniden değerlendirme komitesi; Bağımsız İnceleme Paneli; Ombudsman) aracılığıyla topluluğa karşı sorumlu tutulur.

ICANN’in birincil amacı nedir?

ICANN’in ana rolü, İnternet’in tüm dünyada sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Bu daha yaygın olarak “evrensel çözülebilirlik” olarak bilinir. Bu terim, dünyanın her yerinde, ağa eriştiğinizde aynı sonuçları alacağınız anlamına gelir. Bu, bulunduğunuz yere bağlı olarak farklı şekilde çalışan bir deneyim yerine bize tek bir İnternet sağlıyor.

İnternetin küresel ölçekte sorunsuz çalışması, ICANN’in birincil sorumluluğudur. Çoğu zaman buna “evrensel çözülebilirlik” denir. Ağı kullanarak, dünyanın neresinde olursanız olun, her zaman aynı sonuçları elde edersiniz. Artık bulunduğunuz yere bağlı olarak farklı şekilde çalışan bir ağ yerine tek bir İnternetimiz var.

ICANN’in görevi nedir?

İnternet kullanıcılarının kabul edilebilir adresleri keşfedebilmesi için DNS’nin teknik işleyişini denetlemekten sorumludur. bunun yanı sıra, .com, .org, .uk, .info gibi alan adı uzantılarının dağıtımını düzenler ve bu uzantıların kullanım haklarını yönetir. Ayrıca ICANN, veri koruma, spam, finansal işlemler veya çalınan öğeler gibi kullanıcıyla ilgili konulara dahil olmayacaktır.

Son söz

Artık ICANN’in ne olduğunu ve neden önemli olduğunu biliyoruz. Aslında, kullanıcıların doğru adresi aldıklarından emin olabilmeleri için DNS’nin teknik öğelerini yönetme açısından küresel İnternet sorunlarını çözmekten ICANN’nin sorumlu olduğunu öğrendik.

Umarız ihtiyacınız olan tüm bilgileri size sağlayabilmişizdir. Aksi takdirde, tüm sorularınızı yanıtlamaktan gurur duyarız. Sizi bekliyoruz.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Mx kaydı nedir?

E-posta, insanlar arasında mesaj alışverişi yapmanın bir yoludur ve e-postanın ilk sınırlı kullanımı aslında
Previous
Next