Home Email hosting nedir? işletmelere nasıl yardımcı olur?

Email hosting nedir? işletmelere nasıl yardımcı olur?

Email hosting veya E-posta barındırma, bir barındırma sağlayıcısının kullanıcılarına mail sunucuları kiraladığı bir hizmettir. Birçok barındırma şirketinde ücretsiz sürümler bulunsa da, birçok işletme profesyonel e-posta hizmetlerinin esnekliğinden ve gücünden yararlanır.

Profesyonel e-posta barındırma, hem gelen hem de giden e-postalar, paylaşımlı veya özel bir posta sunucusu tarafından yönetildiğinde gerçekleşir. Bu hizmetler premium olarak kabul edilir ve ücretsiz web posta hizmetlerinden önemli ölçüde farklıdır.

Email hosting

Birçok email kullanıcısı için ücretli email hosting gereksiz görünebilir, ancak e-posta hesabınızda saklanan faturalar, müşteri adresleri veya diğer hassas bilgiler gibi önemli belgeleriniz olduğunda ne olacak?

Ek olarak, şüpheli ve profesyonelce görünmeyen İşletmenizin.adı@gmail.com gibi genel bir e-posta kullanarak abonelerinizi veya müşterilerinizi kaybetmeyi göze alabilir misiniz? info@İşletmenizin.adı.com gibi kendi etki alanınıza sahip olmak, müşterilerinize profesyonel görünür.

Email adresinizi bir hosting paketi üzerinden ayarlamak mümkün olsa da, sadece e-postalarınız için ayrı bir sağlayıcıya sahip olmanın daha güvenli olduğu düşünülmektedir. E-postanızın barındırma paketinize eklenmesi, verilerinizi Gmail veya Yahoo gibi ücretsiz hizmetlere teslim etmekten çok daha iyidir.

Barındırılan Email nedir?

Barındırılan bir email işletmesi, bir ücret karşılığında kendiniz (veya işletmeniz) için alan kiralamanıza izin veren bir kuruluş adına email sunucuları çalıştırır. Bir alan adınız varsa ve bunun için bir email hizmeti istiyorsanız, bir mail hosting sağlayıcısı bulmanız gerekir.

Çoğu barındırma şirketi, size bir web barındırma planına dahil olan bir email adresi sağlayacaktır. Ancak bu durumlarda, web sitenizle birlikte barındırılacak. Ayrıca, depolama veya uygun istenmeyen e-posta filtreleme için yeterli disk alanı elde edemezsiniz. E-posta gönderme limiti de oldukça düşük olacaktır.

Örneğin Mavihost, alan adı barındırma paketlerimizle ücretsiz e-posta barındırma hizmeti sunmaktadır. Ancak bu hizmet, profesyonel iş e-postamızla aynı özellikleri sunmaz. Barındırılan iş e-postası ile, işlerinizi yönetmek için en iyi deneyimi garanti eden çeşitli güvenlik, yönetim ve spam filtreleme hizmetleri sunan, alanınız için profesyonelce geliştirilmiş bir e-posta hizmeti alırsınız.

Reklam destekli popüler ücretsiz web postasının aksine, premium mail hosting reklamsızdır ve gelişmiş e-posta yönetimi ve oluşturma özelliklerine sahiptir. Doğru kullanılırsa, e-posta barındırma, e-postalarınızı iyi yönetmek için bir sistem sunarak bir işletmede devrim yaratabilir.

Bir web sitesi başlattığınıza pişman olmanıza neden olan web hosting sorunlarıyla uğraşmaktan bıktınız mı? Yavaş yükleme hızı, sık duraklamalar ve sınırlı depolama alanı, web siteniz için sorun oluşturur ve çevrimiçi varlığınızı yavaşlatabilir.

Mavihost’un barındırma paketleri, artan ihtiyaçlarınızı karşılamak için süratli yükleme hızı, benzersiz çalışma süresi ve cömert depolama alanı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Web hosting sayfamızı ziyaret edin ve web sitenizin parlamasını sağlamak için Türkiye’de ilk kez size özel olağanüstü fırsatından yararlanın, bu avantajla ihtiyaçlarınıza ve tüketiminize göre seçim yapabilirsiniz.

Web Hosting

 

Domain, Email hosting ve Web hosting Arasındaki Farklar

Domain, Email hosting ve Web hosting Arasındaki Farklar

Domain nedir ?, web hosting ve E-mail hosting konularında çok fazla kafa karışıklığı olduğundan, bu üç çevrimiçi hosting türünü hızlıca inceleyeceğiz.

Alan Adı Barındırma ve kaydı

Alan barındırıcıları, alan adlarını saklar ve kayıt işlemlerini kolaylaştırır. İlk olarak, alaniniz.com gibi bir alan adını bir alan adı kayıt kuruluşuna kaydedersiniz ve tıpkı bir açık adres gibi, URL de insanları web sitenizin konumuna yönlendirir. Domain kaydınız için seçtiğiniz şirkete domain host denir. Örneğin, alan adınız Mavihost’ta kayıtlıysa, alan barındırıcınız olacaktır.

Web sitenizin çevrimiçi görünmesi için, web sitenizin dosyalarını bir barındırma planına yüklemeniz gerekir. Bir hosting paketini ayrı olarak satın alabileceğiniz gibi, domain ve web hostingi tek bir pakette birleştiren bir anlaşmadan da yararlanabilirsiniz.

Web Barındırma

Hosting nedir?, Web hosting web sitenizin dosyalarına İnternet üzerinden erişilebilmesi için gereken sunucu alanı, bellek ve bant genişliği gibi veri merkezi kaynaklarını sağlayan bir hizmettir. Bir barındırma planıyla, bir web tarayıcısı aracılığıyla çevrimiçi olarak görüntülenebilmesi için web sitesi içeriğini bir web barındırıcısının sunucularında oluşturur ve depolarsınız.

Bir web sitesini (ve tüm içeriğini) bir mağaza olarak hayal ederseniz, bir web barındırıcısı yalnızca mağazanın ürünlerini sergilemek için fiziksel alan sağlar.

Farklı web sitelerinin ihtiyaçlarını yansıtmak için farklı barındırma stilleri mevcuttur. Web barındırma planları, birden çok sitenin tek bir sunucuyu paylaştığı paylaşımlı barındırmadan, bir müşterinin paylaşılan bir cihazı veya tüm sunucunun alanını ve bant genişliğini kullandığı özel barındırmaya kadar değişir.

Mail hosting

Email hosting veya E-posta barındırma, e-posta mesajlarınıza ve ilişkili dosyalara ayrılmış sunucuları olan çevrimiçi bir barındırma hizmetidir. Web sitenizin etki alanı adresine bir e-posta aldığınızda, e-posta İnternet üzerinden yönlendirilir ve alıcı sunucuda saklanır. Bu noktada, sunucu yöneticileri istenmeyen e-posta filtrelerini, yeniden yönlendirme isteklerini ve gönderenin herhangi bir kara listede olup olmadığını göz önünde bulundurarak hangi eylemi gerçekleştireceklerini (alacaklarını veya yok sayacaklarını) belirleyecektir.

Bir email hosting sunucusu, web sitenizin içeriğini barındıran aynı sunucu veya başka bir hist tarafından yönetilen bir sunucu veya aynı barındırma şirketi tarafından yönetilen iki farklı sunucu olabilir. mail hosting sağlayıcıları yalnızca e-posta barındırma hizmetleri sağlama işinde olabilir, ancak bu günlerde şirketlerin web barındırma paketleriyle birlikte email hosting paketleri sunması daha yaygındır.

Profesyonel bir iş e-postasına sahip olmanın avantajları vardır: daha fazla disk alanınız olur, web siteniz bir DDoS saldırısı altında olsa bile e-posta çalışır ve size iletişiminizde ek bir avantaj sağlar.

Ücretli ve ücretsiz mail hosting hizmetlerinin karşılaştırılması

Ücretli ve ücretsiz mail hosting hizmetlerinin karşılaştırılması

Bir barındırma şirketinin sunabileceği birçok farklı türde e-posta hizmeti vardır. Her hizmetin değeri ihtiyaçlarınıza bağlıdır. E-posta ihtiyaçlarınızı (ve işiniz veya ekibiniz büyüdükçe nasıl değişebileceğini) değerlendirmek için bugün zaman ayırmanız sizi geleceğe hazırlayacaktır.Şimdi size sunulan seçeneklere bir göz atalım.

 

Ücretsiz Web hosting Email hizmetleri

Web hosting email hizmetleri, web postası ve e-posta istemcileri aracılığıyla posta gönderip almanıza ve e-posta hesaplarını yönetmenize olanak tanır. Muhtemelen zaten aşina olduğunuz çeşitli ücretsiz e-posta barındırma seçenekleri vardır: Google’ın Gmail’i, Microsoft’un Hotmail/Outlook’u, Yahoo ve AOL.

Artıları:

 • Hiçbir yükümlülük veya sözleşme olmaksızın ücretsiz.
 • Ücretsiz e-posta hizmetleri genellikle küçük işletmelerin ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar dosya depolama alanı içerir.

Eksileri:

 • Rahatsız edici banner’lar veya sayfa içi/satır içi reklamlar olabilir.
 • Daha zayıf güvenlik önlemleri.
 • Sınırlı yardım ve müşteri desteği seçenekleri.
 • Alıcılar gerçekliğinizden şüphe ediyor.
 • Daha az bulut depolama alanı.
 • E-posta adreslerini hatırlamak, siz@siteniz.com’dan daha zor olabilir.
 • Ücretsiz sağlayıcılar genellikle e-posta içeriğinizi reklam amacıyla tarar ve bu verileri üçüncü taraflara satar.

 

Profesyonel Email Barındırma

İşletmeniz gelir kaynağı olarak e-postaya bağlıysa, ücretsiz e-posta barındırma kullanmanız önerilmez. Kişisel kullanım veya başlangıçlar için güvenilir bir yazılıma sahip olmak da faydalıdır. Ücretsiz ve standart e-posta barındırma paketleri, her zaman profesyonel veya özel kullanıcıların ihtiyaç duyduğu kaliteyi sağlamaz. Profesyonel (ücretli) e-posta barındırma hizmetleri, büyük olasılıkla büyüyen bir işletmenin ihtiyaçlarına daha iyi uyacaktır.

Mümkün olan en iyi e-posta deneyimini sunmak için premium e-posta hizmetleri aşağıdakiler gibi ek özellikler içerir:

 • Kişiselleştirilmiş bir alan adı. Bu, işletmenizin markasını oluşturmada rol oynayacaktır. Kiminle uğraşmayı tercih edersin? E-posta adresi Yıldız@Yıldızrestaurant.com veya Yıldız17309834@freemail.com olan biri. İlki, elbette, çünkü şirketlerinin e-postasıyla iletişim kuran kişinin, ücretsiz bir e-posta barındırma kimliği kullanıcısına göre gerçek olma olasılığı daha yüksektir.Teknolojiden anlayan bir çağda yaşıyoruz ve insanlar e-posta dolandırıcılığına ve istenmeyen e-postalara karşı temkinli davranıyor.
 • Daha fazla depolama alanı.
 • Sağlam antivirüs ve spam yönetimi.
 • Güvenlik önlemleri, e-postaları güvende tutmak için ağ arızası ve diğer felaketler durumunda istikrarlı performans sağlayacak kadar güçlü olmalıdır. İş e-postası barındırma hizmetlerinde e-postalar, barındırma sağlayıcısının güvenli veri merkezinde korunur. E-posta barındırma sağlayıcıları, en son güvenlik tehditleriyle mücadele ederek güncel kalır. Bu nedenle, felaket kurtarma çözümleri optimaldir.
 • Reklamsız.
 • İşbirliği araçları, birçok profesyonel e-posta hizmetiyle birlikte gelir. “Collab” araçları, projelere çeşitli bilgi alışverişi sağlamak için oluşturulmuş özel sistemlerdir. Paylaşılan takvimler, klasörler, adres defterleri, görev listeleri vb. bir grup insan tarafından görüntülenebilen, paylaşılabilen ve düzenlenebilen özellikler içerir ve kuruluşların ve işletmelerin çevrimiçi işbirliği yapması için yararlıdır.
 • E-postayı Webmail, akıllı telefonunuz ve favori e-posta istemcileriniz (Outlook gibi) aracılığıyla birden fazla cihaz arasında senkronize edin.
 • Harici bir hosting şirketi kullanmak maliyetleri düşürmenizi sağlar. Bakım ve yönetim görevleri ile diğer güncellemeler harici olarak yapıldığından, donanım ve kaynakları yerinde yönetmek için daha az kişiye ihtiyacınız olacaktır.
 • Klasör ve kişiler yönetimi.
 • Yedeklemeler/arşivleme.
 • Takma adların, ileticilerin ve otomatik yanıtlayıcıların kullanımı.
 • Gelen e-postaları farklı klasörlerde sıralamak için posta kuralları.

E-postayı Kim Barındırıyor?

E-postayı Kim Barındırıyor

Web sitenizi ve e-postanızı aynı sağlayıcıda barındırma olasılığından bahsetmiştik, ancak her görev için farklı şirketler seçmeyi tercih edebilirsiniz. Özel bir e-posta çözümüne sahip olmak, işletmelere çok daha fazla depolama alanı sağlar, bu nedenle herhangi bir e-postayı silme ihtiyacı azalır.

bazen, markalı bir email hesabı eklenmiş (genellikle ücretsiz) bir alan adı ve barındırma planı satın alma fikriyle daha rahat hissediyoruz. Google gibi çoğu ücretsiz e-posta şirketi, temel e-posta sunar, ancak e-posta adresinizde onların etki alanına takılıp kalırsınız, bu da iletişim için profesyonel bir görünüm yansıtmaz.

Geleneksel olarak, küçük işletmelerin web ve email hosting hizmetleri aynı sunucuda bulunurken, daha büyük kuruluşlar bunları özel web ve e-posta sunucuları arasında bölüştürdü. Hizmetleri bu şekilde bölmek, şirket içi posta sunucularına ve BT personeline ihtiyaç duymaları anlamına geliyordu, ancak son birkaç yıldır birçok işletme, bulut hizmetlerini kullanarak profesyonel email hosting avantajlarından yararlanıyor.

Email hosting ne için kullanılır?

Günde en az birkaç kez e-postamızı kontrol etmeden günlük rutinimizi hayal edemiyoruz. Çoğu kişi, arayüz, verimlilik ve kullanım basitliğine dayalı olarak ihtiyaçları için bir email hosting sağlayıcısı seçer.Bu nedenle, amacı deneyiminizi daha iyi hale getirmek olan özel bir ekibe sahip en iyi çözümü elde ettiğiniz için profesyonel bir iş e-postasına sahip olmak faydalı olabilir.

En iyi kullanıcı deneyimine ve özel bir Ürün, Geliştirme ve Destek ekiplerine sahip olmakla ilgileniyorsanız, ücretli e-posta hizmetlerine bakmanızı öneririz.

Hem kişisel hem de iş ihtiyaçlarınız için böyle bir hizmet almayı düşünebilirsiniz. Seçmeniz gereken tek şey uygun bir plan.

 

Email hostingin Faydaları

Email hostingin Faydaları

Email hostingin sağladığı bazı özelliklere kısmen değindik. Ancak, bu konuyu tam olarak ele almak istiyoruz. İşte dikkate alınması gereken birkaç ek avantaj:

Profesyonel email ile marka bilinirliğinizi ve tutarlılığınızı oluşturun

Bu adım, markasıyla/web sitesiyle aynı etki alanı için bir e-posta adresine sahip olarak iş özgünlüğünü sağlamak ve müşterileriyle güven oluşturmak isteyen herkes için çok önemlidir.

E-postalarınız için gelişmiş güvenlik

Günümüzde, bilgisayar korsanlarının veri güvenliğini ihlal etmeye yönelik kötü niyetli girişimleri artık nadir görülen bir şey değil. Ne yazık ki, bu tür vakalar son on yılda büyük ölçüde arttı.

Verilerinizin güvenliğini artırmak için 2FA, ve email şifreleme dahil olmak üzere birçok yolu olan bir sağlayıcı aramanızı tavsiye ederiz.

Bu seçenekler genellikle yalnızca email sağlayıcınız için ödeme yaparsanız kullanılabilir.

İş ihtiyaçlarınızı karşılamak için daha fazla büyüme seçeneği

İş email servis sağlayıcıları, yeni kurulan küçük şirketlerden büyük şirketlere kadar her ihtiyaç için farklı seçenekler sunar. Bunlar, özel müşteri desteğini, işbirliği araçlarını, artırılmış depolama kapasitesini veya yalnızca etki alanınıza daha fazla adres eklemeyi içerebilir.

İşinizi büyütmeyi planlıyorsanız, ücretli email hosting planlarının çoğu size büyümeniz için alan sağlayacaktır.

İşletmenizi büyütmeyi planlıyorsanız, transfer sürecini kolaylaştıran bir sağlayıcı seçmeyi de düşünmelisiniz.

Web hosting ile karşılaştırıldığında daha yüksek çalışma süresi garantisi

E-posta hizmetiniz söz konusu olduğunda çalışma süresi oyunun kurallarını değiştirebilir. Bazı firmalar ürün sayfalarında bu detayların yer almamasını tercih ederler ancak Müşteri Destek Hizmetleri ile iletişime geçip bu soruyu sormaktan çekinmemelisiniz.

Aboneliğinizle birlikte gelen ek işbirliği araçları

Genellikle, email hosting sağlayıcıları, sağladıkları hizmetin verimliliğini artırmak için işbirliği yazılımı içerir. Bunlar, üretkenliklerine yardımcı olacak araçlar sağlayarak küçük işletmeler için hayatı çok daha kolaylaştırabilir.

Son Söz

Email hosting, web sitesi barındırma ile birlikte ücretsiz bir e-posta barındırma olarak veya ekstra ödemeniz gereken profesyonel bir email hosting olarak sunulabilir. Bu iki email hosting türü arasındaki fark, email hizmetinizin kullanabileceği alan miktarıdır. Çünkü profesyonel e-posta barındırmada, e-posta paketleriniz ayrı bir sunucuda barındırılacaktır.

Email hosting ile müşterileriniz ve çalışanlarınızla profesyonel bir ağda iletişim kurabilir, güvenli ve emniyetli bir bağlantıdan yararlanabilirsiniz. Bu, e-postanızın spam olmasını veya virüs bulaşmasını önleyecektir ve ayrıca email sunucusu müşterilerinizle güvenilirlik ve marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça sorulan bazı sorularınızın yanıtları

Email hosting ne amaçla kullanılır?

E-posta hosting, bir web hosting paketi ile entegre olabilir veya ayrı bir hizmet olarak alabilirsiniz. E-posta barındırma, özel bir e-posta adresi oluşturmanıza ve bu adresi e-posta gönderip almak için kullanmanıza olanak tanır. Kullandığınız e-posta alan adı, web sitenizle eşleşir.

İşletmemin e-posta barındırmaya ihtiyacı var mı?

Birçok web barındırma şirketinin genellikle müşteriler için ücretsiz bir e-posta etki alanı vardır, ancak e-posta için daha fazla alana ihtiyacınız varsa ve müşterileriniz ve iş arkadaşlarınızla sürekli olarak e-posta yoluyla iletişim kuruyorsanız, ayrı olarak e-posta barındırma hizmeti alabilirsiniz.

Web sitesi olmadan profesyonel bir e-posta adresi oluşturabilir miyiz?

Web sitesi olmadan profesyonel bir e-posta adresi oluşturabilir ve bunu web hosting olmadan yapabilirsiniz. Ancak, email hosting hizmeti almak istiyorsanız, bir alan adınız olması gerekir.

E-posta hosting ve domain arasındaki fark nedir?

Domain ve hosting arasındaki temel fark, domanin bir ziyaretçinin web sitenizi çevrimiçi olarak kolayca bulmasını sağlayan adres olması, hosting ise web sitesi dosyalarının depolandığı yerdir. Çalışan bir web sitesine sahip olmak için ikisine de ihtiyacınız var; bir domain ve hosting alanı.

 

 

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Cpanel Hosting Nedir?

cPanel, web geliştiricileri ve hosting şirketleri arasında en popüler kontrol panellerinden biridir. Genellikle WHM

SLA Nedir? Neyi İfade Eder?

Hizmet Seviyesi Anlaşması, kısaltmasıyla SLA, günümüzün iş dünyasında önemli bir yer tutan bir kavramdır.
Previous
Next