Home cPanel vs DirectAdmin: İki Kontrol Paneli Arasındaki Farklar

cPanel vs DirectAdmin: İki Kontrol Paneli Arasındaki Farklar

DirectAdmin ve cPanel arasında hangi kontrol panelini seçmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Web barındırma veya web hosting satın almak istiyorsanız muhtemelen hangi kontrol panelini seçeceğinizi bilmek istersiniz.

Panel vs DirectAdmin: İki Kontrol Paneli Arasındaki Farklar

Farklı kontrol panellerini duymuş olabilirsiniz. Hepsi farklı özellikler ve imkanlara sahip olduğundan dolayı kafa karıştırıcı olabilir. hangi kontrol panel’in size en uygun diye düşünüyorsanız bu makalenin devamını okuyun mutlaka. Bu makalede her iki kontrol panelin özellikleri, faydaları, eksikleri ve farkları hakkında en iyi kararı vermek için konuşacağız.

Uygun fiyata hosting satın alma istiyorsanız Mavihost en iyi seçiminizdir.

cPanel ve DirectAdmin Nedir?

cPanel ve DirectAdmin, web hosting hesaplarını yönetmek için grafiksel bir arayüz ve bir dizi araç sağlayan web hosting kontrol panelleridir.

cPanel hosting,Yeni başlayanlardan deneyimli web yöneticilerine kadar geniş bir kullanıcı yelpazesine hitap eden sağlam özelliklere sahip bir platform sunar. cPanel, kullanıcıların barındırma hesaplarını kolayca yönetmelerine olanak tanıyan sezgisel bir grafik kullanıcı arayüzü sağlar.

DirectAdmin, basitliği ve verimliliği ile bilinen bir başka popüler web barındırma kontrol panelidir. Kullanım kolaylığı ve kaynak verimliliğine odaklanan bir panel diye tanınır. cPanel kadar çok özelliğe sahip olmasa da web barındırma hizmetlerini yönetmek için kapsamlı araçlar sunar.

DirectAdmin hakkında daha fazla bilgi edinmek için “DirectAdmin nedir?” makalesini okuyabilirsiniz.

DirectAdmin ve cPanel temel Farkları nelerdir?

Web barındırma kontrol panelleri ile ilgili olarak cPanel ve DirectAdmin en popüler seçeneklerdir. Bu kontrol panelleri, web sitenizi yönetmeyi daha basit ve verimli hale getiren çok çeşitli özellikler ve işlevler sunar. Ancak cPanel ve DirectAdmin arasında seçim yapmak özellikle yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir.

Burada bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için her iki kontrol panelinin temel özelliklerini karşılaştıracağız.

Kullanıcı Arayüzü ve Kullanım Kolaylığı

Hem cPanel hem de DirectAdmin, web barındırma hesabınızın yönetimini kolaylaştıran kullanıcı dostu arayüzler sağlar. cPanel, iyi organize edilmiş bir düzen ve kolay erişilebilen özelliklerle daha gösterişli ve sezgisel bir arayüz sunar. Öte yandan DirectAdmin, gezinmesi kolay basit bir arayüz sunarak gösterişli tasarımlardan ziyade sadeliği tercih edenler için popüler bir seçim haline geliyor

Farklı özellikler

Her iki kontrol paneli de web hosting hesabınızı etkili bir şekilde yönetmek için kapsamlı özellikler sunar. cPanel, popüler uygulamaların tek tıklamayla kurulumu, e-posta yönetimi, veritabanı yönetimi, dosya yönetimi ve alan adı yönetimi dahil olmak üzere kapsamlı özellik listesiyle tanınır.

DirectAdmin benzer özellikler sunar ancak tek tıkla kurulum için biraz daha küçük uygulama yelpazesine sahip olabilir. Ancak yine de bir web sitesini verimli bir şekilde yönetmek için gereken tüm temelleri kapsar.

Özelleştirme ve Esneklik

cPanel, kullanıcıların özel temalar ve markalama ekleyerek kontrol paneli deneyimlerini kişiselleştirmelerine olanak tanıyan yüksek düzeyde özelleştirme sağlar.

Ayrıca kontrol panelinin işlevselliğini genişletmek için çeşitli eklentiler de sunar. DirectAdmin, cPanel kadar özelleştirilebilir olmasa da, görünümü ve hissi bir dereceye kadar özelleştirmek için seçenekler sunar.

Kaynak tüketimi

DirectAdmin, hafif yapısıyla bilinir ve cPanel’den daha az sunucu kaynağı tüketir. Bu yönü, onu sınırlı sunucu kaynaklarına sahip olanlar veya alt düzey donanımlarda verimli bir şekilde çalışan bir kontrol paneli arayanlar için uygun bir seçim haline getirir.

Fiyatlandırma ve Lisanslama

Göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerden biri, her bir kontrol panelinin fiyatıdır. cPanel, özellikle küçük işletmeler veya kişisel web siteleri için DirectAdmin’den daha pahalıya mal olabilir.

DirectAdmin, şeffaf ve basit bir lisanslama modeliyle daha uygun maliyetli bir çözüm sunar. Ancak fiyatlandırma barındırma sağlayıcısına göre değişiklik gösterebilir, bu nedenle farklı sağlayıcılar tarafından sunulan fiyatlandırma planlarını karşılaştırmak önemlidir.

DirectAdmin ve cPanel’in artıları ve eksileri nelerdir?

Bu bölümde DirectAdmin ve cPanel’in artılar ve eksileriyle tanışacaksınız. cpanel hakkında daha fazla bilgi edinmek için “cpanel nedir?” makalesini okuyabilirsiniz.

cPanel’in Artıları

cPanel’in Artıları

cPanel Neden bu kadar çok seviliyor? İşte özet:

 • Öncelikle cPanel’in kullanımı çok kolaydır. Yeni olsanız bile, kısa sürede yolunuzu bulacaksınız.
 • Birçok yararlı özelliklerle doludur. Web sitenizin ayarlarını değiştirmekten performansını optimize etmeye kadar cPanel size yardımcı olur.
 • Yazılım mı yüklemek istiyorsunuz? cPanel 400’den fazla popüler uygulamayı otomatikman yükleyebilir.
 • Her zaman yeni özellikler ekleyerek onu piyasadaki en güncel kontrol panellerinden biri haline getiriyor.
 • Eğer bir engelle karşılaşırsanız endişelenmeyin. Kaç web sunucusunun cPanel kullandığı göz önüne alındığında, yardım etmeye hazır devasa bir topluluk var.
 • cPanel sizin dilinize konuşabilir ve bu onun en iyi özelliklerinden biridir diyebiliriz.

cPanel’in Eksileri

cPanel’in avantajlarının yanı sıra eksileri de var. İşte eksileri:

 • Pek çok özellik nedeniyle, ilk başta biraz bunaltıcı olabilir.
 • Daha küçük bir sunucuda veya hostingde kurulumunda çalışıyorsanız cPanel en iyi seçenek olmayabilir.
 • Şimdiye kadar hiç teknolojinin sabrınızı sınadığını hissettiniz mi? cPanel’in yavaş ve aksaklıklarla dolu anları olabilir, bu da işleri halletmeye çalışırken hiç de eğlenceli değildir.
 • cPanel’in Açık kaynak kavramı yoktur ve bu teknoloji meraklılarının hoşlanmayabileceği bir şey.
 • Birden fazla web sitesini yönetiyorsanız, cPanel cebinizi zorlamaya başlayabilir.

DirectAdmin’in Artıları

DirectAdmin'in Artıları

İşte DirectAdmin’in sevilmesi nedenleri:

 • Her şeyden önce, kullanımı çocuk oyuncağıdır. Yeni başlıyor olsanız bile kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceksiniz.
 • Yerleşik dosya yöneticisi sayesinde sitenize dosya yüklemek ve indirmek çok kolaydır.
 • Destek ekipleri her zaman hazır durumda, devreye girip yardım etmeye hazır. Bu özelliği sayesinde kullanıcılar tarafından çok sevildiği dorudur.
 • DirectAdmin, hem uygun fiyatlı hem de güvenilir olmasıyla paranızın karşılığını fazlasıyla verir. Ayrıca hafızayı meşgul etmeden sorunsuz bir şekilde çalışır.
 • Her zaman kendini geliştiriyor. Düzenli güncellemeler, en yeni özelliklere ve sürekli olarak hızlı, istikrarlı bir deneyime sahip olacağınız anlamına gelir.
 • Kişisel dokunuştan hoşlananlar için arayüzü tarzınıza veya markanıza uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

DirectAdmin’in Eksileri

DirectAdmin oldukça düzenli ancak tuhaflıkları da var. İşte özet:

 • Directadmin yalnızca Linux’te yüklenebilmektedir ve Windows üzerinde destek eksikliği nedeniyle kullanıcı sayısı sınırlıdır.
 • Temel özellikleri iyi olsa da cPanel gibi diğer kontrol panellerinde bulabileceğiniz tüm özelliklere sahip olmayabilir. Yani, eğer bir özellik bolluğu arıyorsanız, kendinizi biraz eksik hissedebilirsiniz.
 • Bazen, özellikle sitede çok fazla trafik olduğunda, iyi çalışmayabilir.
 • diğer bazı kontrol panelleri kadar popüler değil. Bu da şu anlama gelir, eğer bir engelle karşılaşırsanız, orada daha az yardım bulabilirsiniz.

Neden Web Kontrol Paneline İhtiyacım Var?

Bir web siteniz olduğunu ve onun tüm kontrolünün sizde olduğunu düşünün. artık başka birinin değişiklik yapmasını beklemenize gerek yok, hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Bir web kontrol panelini web sitenizin kontrol paneli olarak düşünün.

 • Burası yeni sayfalar ekleyebileceğiniz
 •  mevcut sayfalarda değişiklikler yapabileceğiniz
 •  sitenizin tasarımını güzelleştirebileceğiniz
 •  e-posta hesaplarını yönetebileceğiniz
 • dosyaları düzenleyebileceğiniz ve çok daha fazlasını yapabileceğiniz yerdir.

Ancak sorun şu ki,her birinin özellikleri farklı. Bu nedenle, biraz daha derine inip her ikisinin farklı özelliklerini inceleyip öyle karar vermenizde fayda var.

Web Sitenizin Barındırılması İçin En İyi Kontrol Panelini Seçmek

cPanel ve DirectAdmin arasında seçim yapmak sonuçta özel gereksinimlerinize, bütçenize ve uzmanlık seviyenize bağlıdır. Kullanıcı dostu bir arayüze, kapsamlı özelliklere ve daha yüksek kaynak tahsisine değer veriyorsanız cPanel en iyi seçiminiz olabilir.

Öte yandan basitliği, maliyet etkinliğini ve sınırlı sunucu kaynaklarına sahip olmayı tercih ediyorsanız DirectAdmin daha iyi bir seçenek olabilir. Karar vermeden önce ihtiyaçlarınızı dikkatle değerlendirmenizi ve kullanım kolaylığı, özelleştirme seçenekleri, kaynak tüketimi ve fiyatlandırma gibi faktörleri göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Sonuçta, her iki kontrol paneli de web barındırma hesabınızı verimli bir şekilde yönetebilir, böylece her iki seçimde de yanlış yapmış olmazsınız.

Son söz

Tüm makaleyi özetlemek istersek, konu hosting hesaplarını yönetmek olduğunda bu kontrol panellerinin her ikisinin de avantaj ve dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kontrol panellerinin teknik anlayışı hakkında size bir fikir vermek ve böylece daha iyi bir satın alma işlemi yapabilmeniz için bu blogda her ikisinin yararları, eksikleri ve farklılıkları arasında konuştuk.

Siz de eğer bu konu hakkında eklemek istediğiniz her hangi önemli nokta varsa eğer bizimle Yorumlar kısmında paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

İşte cPanel ve DirectAdmin’in farkları hakkında üç sıkça sorulan soru ve cevap:

DirectAdmin ve cPanel rekabetini hangisi kazanır?

Bu sorunun cevabı ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Ancak web barındırma konusunda yeniyseniz DirectAdmin daha iyidir; Daha fazla özellik arayan büyük bir web siteniz varsa cPanel daha iyidir.

Direct Admin ve CPanel arasında fiyat açısından farklar  nelerdir?

Host Directadmin daha ekonomiktir; CPanel kullanırken eklenti veya hizmet eklemek genellikle ücretsizdir.

DirectAdmin ile cPanel arasındaki fark nedir?

DirectAdmin ile cPanel’i karşılaştırdığımızda birçok fark var. Farklı kaynak gereksinimleri vardır, DirectAdmin cPanel’den daha hızlıdır, cPanel daha kolay genişletilebilir vb.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts
Previous
Next