Home cloud web hosting solutions | cloud web hosting Hizmeti İncelemesi

cloud web hosting solutions | cloud web hosting Hizmeti İncelemesi

Uygun bir cloud web hosting seçmek ve satın almak, web sitesi sahiplerinin ve BT uzmanlarının endişelerinden biridir. Doğru olanı seçmek ve bütçeye göre en iyi hizmeti bilmek için barındırma hizmeti türlerinin doğasını tanımak gerekir. Bu bilgilendirme makalesinde, bulut, bulut web barındırma çözümleri (Cloud web hosting solutions), temel özellikleri, avantajları ve zorlukları hakkında bilgi edineceksiniz.

cloud veya bulut nedir?

“Bulut” terimi genellikle İnternet’e bağlı birkaç sunucuya atıfta bulunmak için kullanılır; Ve bir yazılım veya uygulama hizmetinin parçası olarak kiralanabilirler. Bulut tabanlı hizmetler, web barındırma, veri paylaşımı ve yazılım veya programların kullanımını içerebilir.

“Bulut” terimi, bulutu paylaşmak için birden fazla sunucunun birbirine bağlandığı bulut bilgi işlem teknolojisine de atıfta bulunabilir. Bu, karmaşık süreçlerin tek bir güçlü makine kullanmak yerine birden çok küçük sisteme dağıtıldığı anlamına gelir.

cloud web hosting nedir?

Cloud web hosting (Bulut barındırma), uygulamaları ve web sitelerini bulut kaynaklarını kullanarak erişilebilir hale getirir. Geleneksel barındırmadan farklı olarak, çözümler tek bir sunucuda devreye alınmaz. Bunun yerine, bağlı sanal ve fiziksel bulut sunucularından oluşan bir ağ, uygulamayı veya web sitesini barındırarak daha fazla esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlar.

Bulut hosting güçlü bir fiziksel altyapıya sahiptir. Bu altyapı sayesinde programlar ve bilgiler saklanmakta ve işlenmektedir. Bulut barındırma, fiziksel sunucuyu bölümlemek için “Virtualization” veya Sanallaştırma Yazılımını kullanır. Bu yazılımın yardımıyla sunucu bölünür ve birden çok sanal sunucuya dönüştürülür.

Çoğu kuruluş, iş yüklerini işlemek ve bilgileri depolamak için bir IaaS modeli kullanır. Bu sayede, performansı kontrol etmek için çevrimiçi ve uzak arayüz üzerinden bulut barındırmaya erişebilirler.

Bulut sunucuları, çalıştırmak için gereken tüm yazılımlara sahiptir ve bağımsız birimler olarak hareket edebilir. Bunlar bulut teknolojisinin önemli bir parçasıdır. Barındırma sanallaştırmasının yüksek uyumluluğu, bulut bilgi işlemin büyümesinin artmasına ve devam etmesine büyük ölçüde yardımcı olmuştur.

 

cloud web hosting nasıl çalışır?

Daha önce de belirtildiği gibi, cloud hosting, uzak konumlardaki kullanıcıların kullanımına sunulmak üzere fiziksel sunucuların “sanallaştırma” teknolojisi ile çalışır. Barındırma sanallaştırması genellikle bir hipervizör kullanılarak yapılır.

 

Bu nedenle, bulut barındırma, birden çok makinenin bilgi işlem gücünü kullanır. Sonuç olarak, geleneksel barındırmadan çok daha fazla potansiyel elde edersiniz çünkü bu makinelerin diğer hizmetlerine de erişiminiz olur. Bulut barındırmanın ilginç özellikler gösterdiği yer burasıdır.

cloud web hosting’in avantajları nelerdir?

cloud web hosting'in avantajları nelerdir

bu bölümde cloud web hosting’in avantajların öğreneceksiniz

1- istikrarlı (stabilite)

Bulut sunucuları istikrarlı, hızlı ve güvenlidir. Fiziksel sunucularda görülen donanım sorunlarının önüne geçerler. Çünkü bunlardan birinde bir sorun oluştuğunda, diğer sunucuların durumu yönetme gücü vardır. Sonuç olarak, sorun giderme sırasında bile bağlantınız korunacaktır.

2- Bütçe tasarrufu

Bulut barındırma (cloud web hosting), BT bütçelerini düşük tutmak isteyen şirketler için en iyi seçenektir. Aslında, bir şirket özel bir sanal sunucu sağlamak için gerekli bütçeye sahip değilse, en iyi seçenek bulut barındırmadır.

Öte yandan, kuruluşlar bulut hosting kullanarak yalnızca ihtiyaçları kadar ödeme yapar ve sunucu donanımı bakım maliyetlerini düşürür. Fiziksel bir sunucu ve bakım maliyetleri ile karşılaştırıldığında, maliyet tasarrufları da avantajlarına katkıda bulunur.

3- Yüksek hız

cloud hosting, paylaşımlı barındırmadan daha hızlı hizmetler sunar. Bu yüksek hızlı hizmetin alınmasının nedeni bulut altyapısının kullanılmasıdır. Bulut barındırma, başkalarının performansının veya aşırı yüklenmelerinin sizin performansınızın kalitesinden bağımsız olmasına neden olur. Böylece fiziksel bir sunucuyla aynı fiyata daha hızlı kaynak ve hizmet alacaksınız. Sonuç olarak, Bulut Sunucu ile barındırılan web sitesi daha yüksek bir hıza sahiptir.

4- ölçeklenebilirlik

Ölçeklenebilirlik, bulut barındırma ile elde ettiğiniz başka bir özelliktir. Bu çok kolay, hızlı ve uygun maliyetli özellik sayesinde, bellek ve disk alanı ekleyerek yükseltebilirsiniz. Bu nedenle, bir reklam kampanyası oluşturmayı düşünüyorsanız, barındırma planınızı değiştirmenize gerek yoktur, sadece yükseltmeniz gerekir. Bu özellik, özellikle değişken ihtiyaçları olan kuruluşlar için kullanışlıdır.

cloud hosting’in temel özellikleri

cloud web hosting’in özellikleri birkaç paragrafta özetlenebilir:

  • Duruma göre altyapı hesaplamalarının (fiziksel, sanal ve hibrit) gerçekleştirilmesi
  • Paylaşımlı barındırmaya kıyasla gelişmiş teknik ve yazılım yeteneklerine sahip olması
  • Kullanıcılara büyük miktarda veriyi işleme ve saklama imkanı sağlamak
  • Bir plan satın almak için aylık ödeme yapabilme
  • Kullanıcının çalışma ölçeğine göre istenilen plan ve konfigürasyonu seçme imkanı

cloud web hosting mi yoksa paylaşımlı hosting mi?

Bulut Web Hosting Karşılaştırması Paylaşımlı Barındırma

Paylaşımlı hosting, adından da anlaşılacağı gibi, tek bir sunucunun birden çok web sitesi tarafından paylaşıldığı bir barındırma planı türüdür. Bunu gerçek bir örnekle açıklayalım:

Paylaşımlı barındırma, toplu taşıma ile karşılaştırılabilir. Toplu taşıma ile seyahat etmek, maliyetin ve kaynakların bir kişi tarafından karşılanması yerine birçok kullanıcı tarafından paylaşılmasını sağlar. Ancak toplu taşıma kullanmanın dezavantajlarından biri yoğun saatlerde trafik sıkışıklığıyla karşılaşabilmenizdir. Ayrıca arada birçok durak olduğu için gideceğiniz yere varmanız daha uzun sürebilir. Paylaşımlı barındırma tam olarak budur.

Paylaşımlı barındırmada, sunucu birkaç web sitesi arasında paylaşılır. Paylaşımlı barındırma kaynakları genellikle adil kullanım politikası kullanılarak web sitelerine tahsis edilir. Ancak, toplu taşımada olduğu gibi, bir web sitesi yoğun trafik nedeniyle aşırı yüklenirse, diğer web siteleri performans açısından zarar görebilir. Bununla birlikte, paylaşımlı barındırma, düşük maliyeti nedeniyle kullanıcılar arasında genellikle çok popülerdir. Aşağıda, bu iki barındırma çözümünü (shared host & cloud web hosting solutions) iki ana bileşende karşılaştırıyoruz:

1. Birden çok barındırma sunucusu kullanma

cloud web hosting, birden çok web sitesinin birlikte barındırılabildiği modern bir web barındırma yöntemidir.

Çoğu geleneksel barındırma çözümünde olduğu gibi, bir web sitesinin verileri tek bir sunucuya bağlı olmak yerine birden çok sunucuda depolanır. Bu, veri fazlalığını artırır çünkü bir sunucu arızalanırsa bile veriler diğer sunucudan kurtarılabilir.

Bulut sunucusu, web barındırmanın geleceği olarak kabul edilir. Bulut barındırmanın avantajları arasında yüksek çalışma süresi, sorunsuz ölçeklenebilirlik, gelişmiş güvenlik, mükemmel veri yedekliliği ve yüksek web sitesi performansı yer alır.

2. Planı değiştirmeden kaynakları yükseltme imkanı

Basit bir ifadeyle, cloud hosting yeni nesil bir paylaşımlı barındırmadır. Bulut Barındırma’yı seçerek, planı değiştirmeden kaynakları yükseltebileceksiniz. Bu, farklı zamanlarda farklı ihtiyaçları olacak kişiler için büyük bir avantajdır.

Cloud hosting çözümleri (cloud web hosting solutions)

Cloud hosting çözümleri

Barındırma şirketleri, farklı cloud hosting türleri sunar. Aşağıda, Mavihost’un bulut barındırma hizmetlerinden bazılarını size açıklayacağız:

Cloud hosting (Bulut hosting)

Kaliteli web hosting’in özel bir türü olan bulut hosting satın alınarak bulut altyapısı ile kullanıcıya uygun fiyata yüksek hızlı hosting sunulmaktadır. Bu hostingin diğer hostinglerden en temel farkı kaynaklarını ayrı ayrı ve aynı anda değiştirmesidir.

Bu da, eski nesil hostlardan farklı olarak sadece alan değiştirme seçeneğine sahip olan kullanıcının RAM ve CPU gibi kaynakları da ihtiyacına göre azaltıp artırabilmesi ve tüketilen kaynaklar için ödeme yapabilmesi anlamına gelmektedir.

İndirme hosting

İndirme barındırma, dosya depolama için optimize edilmiş bir hizmettir. Ana web sitesi barındırma ile birlikte indirme barındırma satın almak, yükleme hızını önemli ölçüde artırır. Bu hizmetleri birleştirerek, indirme barındırma hizmetine genellikle resim, video ve benzeri toplu bilgiler yerleştirilir ve web sitesine yalnızca genel bilgiler yerleştirilir.

İndirme web barındırma, indirme web siteleri için en iyi seçenek olarak kabul edilir. İndirme hostunun trafik limiti yoktur bu yüzden en çok ziyaret ettiğiniz bilgileri bu servise koyarak hosting servisinizin tükettiği trafikten büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Reseller hosting (Bayi barındırma)

Bu web barındırma hizmeti, kendi ad sunucusuna sahip olmak isteyen kullanıcılar için uygundur. Ayrıca müşterilerine satış yapmak ve hosting sağlamak isteyen webmasterlar, tasarımcılar ve geliştiriciler de bu hizmeti kullanmaktadır.

Mavihost hosting bayilik hizmeti kredili olarak sunulmakta olup, host ve kaynak oluşturma konusunda herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır. Ayrıca barındırma ajansları, diğer bulut barındırıcılarının tüm olanaklarına ve yeteneklerine sahiptir. Satış yaparak para kazanmanın yanı sıra bu hizmetleri sağlayarak sitelerinizi daha düşük maliyetle barındırabilirsiniz.

Linux hosting

Linux hosting, Linux işletim sisteminde başlatılan bir hosting hizmetidir. Linux hosting satın almak, düşük maliyet, yüksek trafik yönetimi yeteneği ve karmaşık işlem gücünün bir kombinasyonuna ihtiyaç duyan kişiler için uygundur. Linux cloud hosting kontrol paneli DirectAdmin veya cPanel olabilir.

Linux barındırma, PHP programlama dili, EngineX ve Lightspeed web sunucuları ile uyumlu web siteleri ve hizmetler ve WordPress, Joomla, PrestaShop ve daha fazlası gibi çeşitli içerik yönetim sistemleri için uygun bir seçenektir.

Windows barındırma

Windows bulut barındırma, Windows platformundaki kullanıcılara web barındırma hizmetleri sağlar. Bu barındırma türü daha tanıdık bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ayrıca sağlayıcı tarafında barındırmalarında çok fazla yönetime ihtiyaç duymayan müşteriler Windows barındırma kullanırlar.

Windows bulut barındırma kontrol paneli genellikle kendi hayranları olan Plesk’tir. Apache ve IIS web sunucuları gibi Windows servislerini ve .NET framework tabanlı programlama dillerini kullanmak istiyorsanız. ASP ve ASP.NET ise Windows host satın almak sizin için uygun bir seçenek olacaktır.

WordPress barındırma

WordPress, her türlü haber, mağaza, organizasyon vb. web sitelerini başlatmak için kullanılan en popüler komut dizilerinden ve içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biridir. WordPress komut dosyasını yükleme ve barındırma yeteneğine sahip olan ve bunun için optimize edilmiş bir hizmete WordPress barındırma denir. WordPress’i hemen hemen her tür bulut hosting üzerine kurmak mümkündür. Çoğu web yöneticisi, bu CMS için Linux bulut barındırmayı seçer.

Joomla barındırma

Joomla, tıpkı WordPress içerik yönetim sistemi gibi, en popüler CMS’lerden biridir. Bu sistemi her türlü bulut barındırma üzerine kurmak mümkündür. Genel olarak, bu CMS için optimize edilmiş barındırma Joomla hosting olarak adlandırılır. Çoğu web yöneticisi, Joomla’yı uygulamak için Linux barındırma kullanır.

Joomla uyumluluk sorunları, web sitenizin sorunsuz çalışmasını engelleyebilir. Yavaş bir web sitesi performansı hem sizin hem de ziyaretçilerinizin çevrimiçi başarınızı etkiler. Özellikle uzman rehberliğine ihtiyacınız olduğunda, Joomla barındırmanın karmaşıklıklarında gezinmek bunaltıcı olabilir.

Sunucularımız en yeni Joomla sürümleriyle çarpıcı hızlar ve kusursuz uyumluluk sunar. Joomla Hosting açılış sayfasına hızla girin. Mavihost, Türkiye’de ilk kez ihtiyaçlarınıza göre bir plan seçebileceğiniz olağanüstü bir fırsat yarattı. Bir bakışta her şey gözünüzün önünde ve bant genişliği, disk kullanımı, işlemciyi ve RAM seçimi sizin elinizdedir.

Joomla Hosting

Mavihost sunucularını kullanmanın avantajları

Mavihost hosting satın almak, cloud hosting hizmeti kullanmak isteyen web siteleri için en iyi seçenektir. Mavihost, bulut barındırma hizmetlerini uygun fiyatlarla ve yüksek hızda sunar. Paylaşımlı barındırmadan farklı olarak, bulut barındırma, yüksek trafikli siteler için çok uygundur. Cloud hosting kullanarak, site yöneticileri artık sunucu yönetimi konusunda endişelenmek zorunda kalmayacak ve özel bir sunucuya yakın bir güce sahip bir hizmetten yararlanacaklar.

Mavihost cloud web hosting, Linux platformunda sağlanır ve Directadmin ve CPanel kontrol paneli ile donatılmıştır. Profesyonel web siteleri için bulut barındırma satın almak ucuz ve uygun maliyetlidir. Bulut barındırma satın almak, her zaman ihtiyacınız olan ve kullandığınız kaynak miktarı kadar ödeme yapmanız anlamına gelir. Sonuç olarak, ihtiyacınızdan fazlasını ödeme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Ayrıca hosting hizmeti veren firmanın güçlü bir destek ekibine sahip olmanın önemi de göz ardı edilemez  çünkü olası problemlere en kısa sürede pratik cevaplar almak web sitenizi ziyaretçilerin her zaman ulaşılabilir kılacaktır. Bunun gerçekleşmesi için Mavihost’un 7/24 saat hizmet veren destek ekibi yanınızda olacaktır.

son söz

cloud web hosting, kullanıcılara barındırma sağlamak için birkaç sunucu kullanan yeni nesil bir paylaşımlı barındırmadır; Bu hizmet, host sunucularınızdan birinde teknik arıza veya ağ kesintisi olması durumunda hostunuzun kesintisiz olarak hizmet vermeye devam etmesini sağlar.

Ancak komşularınızın trafiği artarsa, nadiren de olsa hizmet kesintileri yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bulut hosting satın almadan önce web sitesi trafik miktarını, gerekli konfigürasyonu, bulut hosting firmasının bütçesini ve kredisini kontrol etmek gerekir.

Sınırlı ölçeklenebilirlik, yavaş yükleme hızı ve güvenlik endişeleri çevrimiçi başarınızı engelleyebilir. Web sitenizin performansı ve kullanıcı deneyimi, gelişiminizi ciddi şekilde sınırlayabilir.

Güvenilirlik ve hızlı performans dünyasını kucaklayın. Sağlam altyapımız, web sitenizin artan trafiği kaldırabilmesini ve artan ihtiyaçlarınıza uyum sağlayabilmesini sağlar. Artık depolama sınırlarını aşma veya içeriğinizin kalitesinden ödün verme konusunda endişelenmenize gerek yok. O halde hemen şimdi Cloud hosting açılış sayfasına girin ve Mavihost’un eşsiz planlarından birini seçin ve seçiminizin keyfini çıkarın.

Cloud Hosting

 

Sıkça Sorulan Sorular

Cloud web hosting ile kastedilen nedir?

Teknik bilgi işlemin yardımıyla bulut barındırma, size hizmet sağlamak için birkaç sunucu kullanır. Bu, paylaşımlı barındırmadan daha yüksek hız ve daha güvenli bağlantı elde etmenizi sağlar.

Cloud web hosting’in avantajı nedir?

Kaynak Ölçeklenebilirliği: Cloud hosting, bir web sitesi veya uygulamanın ortaya çıkan ihtiyaçlarına göre kaynakları anında tahsis etmeyi çok kolaylaştırır. Sunucu kümesindeki kaynaklara depolama, bant genişliği, RAM vb. kaynakları ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

Cloud web hosting neden paylaşımlı hosting’den daha iyidir?

Kesinlikle! Bulut hosting, paylaşımlı hostinge göre daha hızlıdır ve eğer sunuculardan birinde teknik problem çıkarsa hostingde sorun olmaz. Bulut barındırma planını kullanırken kaynakları değiştirmek mümkündür. Ancak paylaşımlı barındırmada bu imkan yoktur ve kaynakları değiştirmek için planınızı değiştirmeniz gerekir.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Cpanel Hosting Nedir?

cPanel, web geliştiricileri ve hosting şirketleri arasında en popüler kontrol panellerinden biridir. Genellikle WHM

Depolama alanı nedir?

İçeriğin ve verilerin günlük hayatımızdaki büyük rolünün hepimiz farkındayız. Yaklaşık on yıl önceki verilerden
Previous
Next