Home Affiliate Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Ya uyurken bile, istediğiniz zaman, istediğiniz yerden para kazanabilseydiniz? Affiliate Marketing  arkasındaki kavram budur.

Affiliate Marketing veya Bağlı kuruluş pazarlaması, bir bağlı kuruluşun başka bir kişinin veya şirketin ürünlerini pazarlamak için komisyon kazandığı süreçtir. Satış ortakları, yalnızca hoşlandıkları bir ürünü arar, ardından o ürünü tanıtır ve yaptıkları her satıştan bir parça kâr elde eder. Satışlar, bir web sitesinden diğerine bağlı kuruluş bağlantıları aracılığıyla izlenir.

Affiliate Marketing, satışları artırmanın ve önemli çevrimiçi gelir elde etmenin harika bir yoludur. Hem markalar hem de bağlı pazarlamacılar için son derece faydalı olan daha az geleneksel pazarlama taktiklerine yönelik bu yeni hamle kesinlikle işe yaradı.

Bu adım adım başlangıç ​​kılavuzu, Affiliate Pazarlama işinizi nasıl başlatacağınız ve ne tür faydalar bekleyebileceğiniz konusunda size yol gösterecek.

 

Affiliate Pazarlama Nasıl Çalışır?

Bağlı kuruluş pazarlaması, ürün pazarlama ve oluşturma sorumluluklarını taraflar arasında dağıtarak çalıştığından, katkıda bulunanlara kardan pay sağlarken daha etkili bir pazarlama stratejisi için çeşitli bireylerin yeteneklerinden yararlanır. Bunun işe yaraması için üç farklı tarafın dahil olması gerekir:

 1. Satıcı ve ürün yaratıcıları
 2. Satış ortağı veya reklamveren
 3. Tüketici

Affiliate Pazarlamanın başarılı olmasını sağlamak için bu üç tarafın paylaştığı karmaşık ilişkiyi inceleyelim:

 

Satıcı ve ürün yaratıcıları

İster tek başına bir girişimci ister büyük bir işletme olsun satıcı, pazarlayacak bir ürünü olan bir tüccar, ürün yaratıcısı veya perakendecidir. Ürün, ev eşyaları gibi fiziksel bir nesne veya makyaj eğitimleri gibi bir hizmet olabilir.

Marka olarak da bilinen satıcının pazarlamaya aktif olarak dahil olması gerekmez, ancak aynı zamanda reklamveren olabilir ve bağlı kuruluş pazarlamasıyla ilişkili gelir paylaşımından kar elde edebilirler.

Satış ortağı veya yayıncı

Yayıncı olarak da bilinen satış ortağı, satıcının ürününü potansiyel tüketicilere çekici bir şekilde pazarlayan bir kişi veya şirket olabilir. Başka bir deyişle, satış ortağı, tüketicileri ürünün kendileri için değerli veya faydalı olduğuna ikna etmek ve ürünü satın almaya ikna etmek için ürünün tanıtımını yapar. Tüketici ürünü satın alırsa, satış ortağı elde edilen gelirin bir kısmını alır.

 

Tüketici

Affiliate Pazarlamanın çalışması için satış olması gerekir ve bunları gerçekleştiren tüketici veya müşteridir.Satış ortağı, ürünü/hizmeti tüketicilere sosyal medya, blog veya YouTube videosu gibi gerekli kanal(lar) aracılığıyla pazarlayacak ve eğer tüketici ürünü/hizmeti kendisi için değerli veya faydalı görüyorsa affiliate linkini takip ederek satıcıya ulaşabilir. Müşteri ürünü satın alırsa, Satış ortağı elde edilen gelirin bir kısmını alır.

 

Affiliate Pazarlama Türleri

ffiliate Pazarlama Türleri

Bir satış ortağı pazarlamacının tanıttığı ürünü gerçekten kullanıp kullanmadığı veya sadece para için mi bu işe girip girmediği genellikle net değildir ve bu bazen müşteri için önemli olmayabilir. Ancak diyet hizmetleri veya cilt bakım ürünleri gibi durumlarda müşteri, ürünü kendisinin test ettiğini ve onayladığını bilmedikçe bir satış ortağına güvenemez.

2009 yılında, ünlü affiliate pazarlamacısı Pat Flynn, bir ürüne yakından bağlı olan affiliate pazarlamacıları ile bağlı olmayanları ayırt etmeye yardımcı olmak için affiliate pazarlamasını bağımsız, ilgili ve ilgili olmak üzere üç türe ayırdı.

 

Satış Ortağı Pazarlamacılar Nasıl Ödeme Alır?

Bir ürünü fiilen satma zahmetine girmeden para kazanmanın hızlı ve ucuz bir yöntemi olan affiliate pazarlaması, çevrimiçi gelirlerini artırmak isteyenler için yadsınamaz bir çekiciliğe sahiptir. Ancak bir satış ortağı, satıcıyı tüketiciye bağladıktan sonra nasıl ödeme alır?

Cevap karmaşıklaşabilir.

Satış ortağının komisyon alması için tüketicinin ürünü her zaman satın alması gerekmez. Programa bağlı olarak, satış ortağının satıcının satışlarına katkısı farklı şekilde ölçülecektir.

Satış ortağı, çeşitli şekillerde ödeme alabilir:

Satış başına ödeme

Bu, standart affiliate pazarlama yapısıdır. Bu programda, tüketici affiliate pazarlama stratejilerinin bir sonucu olarak ürünü satın aldıktan sonra tüccar, satış ortağına ürünün satış fiyatının bir yüzdesini öder. Diğer bir deyişle, satış ortağı, tazmin edilmeden önce yatırımcının affiliate ürününe yatırım yapmasını sağlamalıdır.

 

Müşteri adayı başına başına ödeme

Daha karmaşık bir sistem olan müşteri adayı başına ödeme affiliate pazarlama programları, satış ortağını olası satışların dönüşümüne göre tazmin eder. Satış ortağı, tüketiciyi satıcının web sitesini ziyaret etmeye ve bir iletişim formu doldurma, bir ürünün deneme sürümüne kaydolma, bir haber bültenine abone olma, yazılım veya dosya indirme gibi istenen eylemi tamamlamaya ikna etmelidir.

 

Tıklama başına ödeme

Affiliate pazarlaması, büyük ölçüde web sitelerine trafik oluşturmak ve müşterilerin tıklayıp harekete geçmesini sağlamaya çalışmakla ilgilidir. Dolayısıyla, affiliate pazarlamasının tamamen SEO (arama motoru optimizasyonu) ile ilgili olduğu efsanesi şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, organik trafik ücretsiz olsa da SEO, affiliate pazarlamacılarını bu kadar doymuş bir pazarda ayakta tutamaz; Bu nedenle bazı affiliate pazarlamacıları PPC’yi kullanır.

SEO sıralamanızı yükseltmek için SEO uyumlu hosting’e ihtiyacınız var. SEO hosting planları hakkında bilgi almak için, lütfen Linki tıkla

PPC (tıklama başına ödeme) programları, affiliate tüketicileri pazarlama platformlarından satıcının web sitesine yönlendirmeye teşvik etmeye odaklanır. Bu, satış ortağının, tüketiciyi satış ortağının sitesinden satıcının sitesine geçecekleri ölçüde meşgul etmesi gerektiği anlamına gelir. satış ortağına web trafiğindeki artışa göre ödeme yapılır.

 

Her yükleme başına ödeme

Bu ödeme sisteminde, satış ortağı, bir kullanıcıyı satıcının web sitesine her yönlendirdiğinde ve genellikle bir mobil uygulama veya yazılım olmak üzere bir ürün yüklediğinde ödeme alır.

 

Neden Satış Ortağı Pazarlamacı Olmalısınız?

Neden Satış Ortağı Pazarlamacı Olmalısınız

Satış ortağı Pazarlamacı olmalısınız için pek çok iyi neden var:

Pasif gelir

Herhangi bir “düzenli” iş, para kazanmak için işte olmanızı gerektirse de, affiliate pazarlaması size uyurken para kazanma olanağı sunar. Bir kampanyaya başlangıçtaki belli bir süreyi yatırırsanız, sonraki günlerde ve haftalarda tüketiciler ürünü satın aldıkça o sürenin sürekli geri dönüşünü göreceksiniz. İşinizi bitirdikten çok sonra bile paranızı alırsınız. Bilgisayarınızın başında olmasanız bile, pazarlama becerileriniz size düzenli bir gelir akışı sağlayacak.

 

Müşteri memnuniyeti sağlamak yok

Ürün veya hizmet sunan bireysel satıcılar ve şirketler, tüketicileri ile ilgilenmek ve satın aldıklarından memnun olmalarını sağlamak zorundadır.

Affiliate pazarlama yapısı sayesinde müşteri desteği veya müşteri memnuniyeti ile asla ilgilenmek zorunda kalmayacaksınız. Affiliate pazarlamacının tüm işi, satıcı ile tüketici arasında bağlantı kurmaktır. Satıcı, siz satıştan komisyonunuzu aldıktan sonra tüketici şikayetleriyle ilgilenir.

 

Evden çalışmak

Ofise gitmekten nefret eden biriyseniz, affiliate pazarlaması mükemmel bir çözümdür. Kendi evinizin rahatlığında çalışırken kampanyalar başlatabilecek ve satıcıların ürettiği ürünlerden gelir elde edebileceksiniz. Bu, pijamalarınızı hiç çıkarmadan yapabileceğiniz bir iştir.

 

Uygun maliyetli

Çoğu işletme, satılan ürünleri finanse etmek için peşin başlangıç ​​ücretlerinin yanı sıra bir nakit akışı gerektirir. Bununla birlikte, affiliate pazarlaması düşük bir maliyetle yapılabilir, bu da hızlı bir şekilde ve fazla güçlük çekmeden başlayabileceğiniz anlamına gelir. Endişelenecek beklenmedik ücretler yoktur ve bir ürün oluşturmaya gerek yoktur. Bu iş koluna başlamak nispeten basittir.

 

Kullanışlı ve esnek

Esasen bir freelancer olduğunuz için, kendi hedeflerinizi belirleme, kendinizi çok istekli hissettiğinizde yolunuzu yeniden yönlendirme, ilginizi çeken ürünleri seçme ve hatta kendi saatlerinizi belirleme konusunda nihai bağımsızlığa sahip olursunuz. Bu kolaylık, isterseniz portföyünüzü çeşitlendirebileceğiniz veya yalnızca basit ve anlaşılır kampanyalara odaklanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca şirket kısıtlamaları ve düzenlemelerinin yanı sıra kötü performans gösteren ekiplerden de kurtulacaksınız.

 

Performansa dayalı ödüller

Diğer işlerde, haftada 80 saat çalışıp yine aynı maaşı kazanabilirsiniz. Affiliate pazarlamasının iyi yanı, tamamen performansınıza dayalı olmasıdır. İçine ne koyarsan ondan onu alacaksın. İnceleme becerilerinizi geliştirmek ve ilgi çekici kampanyalar yazmak, gelirinizde doğrudan iyileştirmelere dönüşecektir. Sonunda yaptığınız olağanüstü iş için para alacaksınız!

 

 Affiliate Pazarlama Kanallarının Yaygın Türleri

 Affiliate Pazarlama Kanallarının Yaygın Türleri

Affiliate pazarlamacıların çoğu, hedef kitlelerinin etkileşimde bulunmasını ve tanıtılan ürünleri satın almaya açık olmasını sağlamak için ortak uygulamaları paylaşır. Ancak tüm affiliate pazarlamacıları, ürünlerin reklamını aynı şekilde yapmaz. Aslında, yararlanabilecekleri birkaç farklı pazarlama kanalı vardır.

 

Influencerlar

Influencer, nüfusun büyük bir bölümünün satın alma kararlarını etkileme gücüne sahip bir içerik oluşturucudur. Bu kişi, affiliate pazarlamasından yararlanmak için harika bir konumda. Halihazırda etkileyici bir takipçi kitlesine sahipler, bu nedenle sosyal medya gönderileri, bloglar ve takipçileriyle olan diğer etkileşimler aracılığıyla tüketicileri satıcının ürünlerine yönlendirmeleri çok kolay. İnfluencerlar daha sonra yaratılmasına yardım ettikleri kârdan pay alırlar.

 

Blogcular

Arama motoru sorgularında organik olarak sıralanma becerisine sahip olan blog yazarları, içerik pazarlama yoluyla bir satıcının dönüşümlerini artırmada başarılıdır. Blogger, ürünü veya hizmeti örnekler ve ardından markayı çekici bir şekilde tanıtan kapsamlı bir inceleme yazar ve trafiği satıcının sitesine geri döndürür.

 

Ücretli arama odaklı mikro siteler

Mikro siteler geliştirmek de ciddi miktarda Affiliate satışı sağlayabilir. Bu sitelerin reklamı, bir ortak site içinde veya bir arama motorunun sponsorlu listelerinde yapılır. Bunlar, kuruluşun ana sitesinden farklıdır ve ayrıdır. Mikro siteler, belirli bir kitleye daha odaklı, alakalı içerik sunarak, basit ve doğrudan harekete geçirici mesajları sayesinde dönüşümlerin artmasına neden olur.

 

E-posta listeleri

Daha eski kökenlerine rağmen, e-posta pazarlaması hala geçerli bir affiliate pazarlama geliri kaynağıdır. Bazı Affiliate pazarlamacıları, satıcının ürünlerini tanıtmak için kullanabilecekleri e-posta listelerine sahiptir. Diğerleri, tüketici ürünü satın aldıktan sonra komisyon kazanan ürünlere köprüler içeren e-posta haber bültenlerinden yararlanabilir.

Başka bir yöntem de affiliate pazarlamacıların zaman içinde bir e-posta listesi oluşturmasıdır. Toplu olarak e-posta toplamak için çeşitli kampanyalarını kullanırlar, ardından tanıttıkları ürünlerle ilgili e-postalar gönderirler.

 

Büyük medya web siteleri

Her zaman büyük miktarda trafik oluşturmak için tasarlanan bu siteler, milyonlarca izleyici oluşturmaya odaklanır.

Bu web siteleri, banner’lar ve bağlamsal bağlı kuruluş bağlantıları aracılığıyla ürünleri geniş kitlelerine tanıtır. Bu yöntem, üstün teşhir sunar ve dönüşüm oranlarını iyileştirerek hem satıcı hem de satış ortağı için birinci sınıf bir gelir sağlar.

 

Affiliate pazarlamaya nasıl başlanır?

Affiliate pazarlamaya nasıl başlanır

Şu yedi basit adımı izleyin:

1.Nişinizi seçin

Nişiniz, hakkında konuşmak ve tanıtmak istediğiniz kategoridir.

Bugün sayısız diğer web sitesi arasından sıyrılmak için tavsiyemiz spesifik olmak. Yiyecek gibi geniş bir nişle uğraşmak yerine, ızgara gibi biraz daha dar bir şeyle uğraşın. Bu, daha odaklanmış bir kitle oluşturmanıza yardımcı olur ve ayrıca SEO’ya da yardımcı olabilir.

 

2. Bir içerik platformuna karar verin

Herhangi bir platformda affiliate pazarlaması yapabilirsiniz:

 •     İnternet sitesi
 •     Youtube
 •     Sosyal medya (ör. Instagram, TikTok)
 •     Bülten
 •     Dijital ses dosyası

Seçtiğiniz yöntem, tercihinize ve bazen de nişinizin tercihine bağlı olacaktır. Örneğin, breakdance öğrenen kişiler videoları tercih edecektir. Bu nedenle, yazmayı tercih etseniz bile, bir YouTube kanalı yürütmek daha iyi bir seçenek olabilir.

 

3. Katılmak için affiliate programları bulun

Aralarından seçim yapabileceğiniz üç ana affiliate programı türü vardır:

 1. Yüksek ücretli, düşük hacimli — Daha az alıcısı olan niş ürünler
 2. Düşük ücretli, yüksek hacimli — Kitlesel çekiciliği olan ürünler, ör. PS5 oyunları.
 3. Yüksek ücretli, yüksek hacimli — Kitlesel çekiciliği olan pahalı ürünler, ör. kredi kartları.

 

4. Çekici içerik oluşturun

Affiliate pazarlama sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız, affiliate bağlantılarınıza uyan yüksek kaliteli içerik oluşturmanız gerekir. En çok satan ürünlerden körü körüne ürünler seçmeyin. Fazladan yol kat edin ve içeriğinizin okuyucularınızın sorunlarını çözdüğünden emin olun.

 

5. Satış ortağı sitenize trafik çekin

Harika içerikler oluşturdunuz. Bir sonraki adım, daha fazla kişinin onu okumasını sağlamaktır, böylece Affiliate pazarlama bağlantılarınızı tıklarlar. Web sitesi trafiğini artırmanın yöntemleri arasında ücretli trafik satın almak, SEO’yu geliştirmek ve e-posta pazarlaması yer alır.

 

6. Affiliate bağlantılarınıza tıklama alın

Harika bir içeriğinizin olması, insanların bağlı kuruluş bağlantılarınızı tıklayacağı anlamına gelmez; Bağlantı yerleşimi, Bağlam veya Düğmeler, tablolar ve kutular gibi açıklamaları kullanmak gibi dikkate alınması gerekenler birkaç şey vardır.

 

7. Tıklamaları satışa dönüştürün

Affiliate pazarlamasında, para kazanabilmeniz için iki dönüşümün gerçekleşmesi gerekir.

İlk dönüşüm, ürün sayfasına yapılan tıklamadır. Bu eylemin kontrolü %100 sizdedir. Bu tıklamayı alma şansınızı artırmak için yukarıdaki taktikleri kullanın.

İkinci dönüşüm, ürünü satın alan ziyaretçidir. Affiliate pazarlamasında, satıcı ödemeyi kontrol eder ve dönüşüm oranları sizin kontrolünüz dışındadır. İşin püf noktası, oyunu kendi avantajınıza göre oynamak ve iyi dönüşüm sağlayan programlara sahip tüccarlar aramaktır.

 

Son Söz

İncelemeler, bloglar, sosyal medya, web semineri yazılımı ve diğer platformlar aracılığıyla zarif ve basit bir süreç olan affiliate pazarlaması, pazarlamada kullanılmayı bekleyen yeni bir sınırdır.

 

Bu makaledeki ipuçlarını takip ettiğinizde hedef kitlenizin ilgisini çekebilir, pasif okuyucuları aktif tüketicilere dönüştürebilir ve her seferinde bir tıklamayla maaş çekinizi artırabilirsiniz.

Evden para kazanma yolları ile ilgileniyorsanız, “Reseller Hosting Nedir” makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Affiliate pazarlama yasal mı?

Evet, satış ortaklığı pazarlaması, satış ortağı satıcıyla olan ilişkisini açıkladığı ve izleyicilerine satış komisyonu aldıklarını bildirdiği sürece yasaldır.

En iyi affiliate pazarlama ürünleri nelerdir?

Affiliate pazarlama ürünleri için sonsuz seçenek vardır. Ancak özellikle ilgili bir affiliate pazarlamacısı olmak istiyorsanız, ilginizi çeken veya hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuz bir ürün seçmeyi deneyin.

 

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts
Previous
Next