Home 502 Nedir Ve Sorunlarıyla Başa Çıkmak

502 Nedir Ve Sorunlarıyla Başa Çıkmak

Çevrimiçiyken hatalarla karşılaştıysanız, 502 hatasını görmüş olabilirsiniz. Neyi gösterdiğini ve neyin sebep olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu blogda, bazen “Kötü Ağ Geçidi” sorunu olarak adlandırılan HTTP 502 durum kodu hakkında konuşacağız.

Aslında, 502 hatası, ağ geçidi veya proxy olarak hizmet veren bir sunucu, başka bir sunucudan yanlış veya kısmi bir yanıt aldığı için bir istemcinin isteğini yerine getiremediğinde ortaya çıkar. Sunucu çökmelerinden ağ erişim sorunlarına kadar bunun birkaç nedeni olabilir.

Bu blog makalesinde, 502 hataları hakkında ayrıntılara gireceğiz, nedenlerini keşfedeceğiz ve bunları nasıl giderip düzelteceğiniz konusunda önerilerde bulunacağız. Bu nedenle, bu hata ile karşılaşırsanız en iyi çözümü yapabilmeniz için bizimle kalın.

502 Hatası Nedir?

502 hatası

502 hatası Kötü Ağ Geçidi, cihazınız, yönlendiriciniz veya internet bağlantınızla ilgili bir sorun yerine bir sunucu sorununu belirtir. Diğer web sitesi ziyaretçilerinin de aynı sorunu yaşama olasılığı yüksektir.

Tamamen farklı bir web sitesine giderek, sorunun sizde olup olmadığını hemen belirleyebilirsiniz. Bunu herhangi bir sorun yaşamadan yapabilirseniz bağlantınızın düzgün çalıştığından emin olabilirsiniz.

502 Kötü Ağ Geçidi sorununu ilk kez yaşadığınızda, site yöneticisi genellikle sorunu çözmek için çalışır. Bu nitelikteki hatalar nadiren çok uzun süre devam eder. “Hata 502 Kötü Ağ Geçidi” mesajı bir süredir ortalıkta dolaştığından, web siteleri bunları derhal düzeltmede oldukça başarılı oldu.

Ancak, kendinize uygun hissediyorsanız ve bir şeyi kendi başınıza yapıp yapamayacağınızı görmekle ilgileniyorsanız, işe yarayabilecek birkaç farklı strateji vardır.

Farklı 502 Hata Tipleri

Tarayıcınıza ve erişmeye çalıştığınız hizmete bağlı olarak, gördüğünüz hata mesajı değişebilir. Genel olarak, karşılaştığınız uyarılar şunları içerir:

 • “502 Bad Gateway”
 • “502 Proxy Error”
 • Bad Gateway: The proxy server received an invalid response from an upstream server
 • 502 Server Error: The server encountered a temporary error and could not complete your request
 • HTTP 502
 • 502. That’s an Error
 • “Error 502”
 • “HTTP Error 502 – Bad Gateway”
 • Temporary Error (502)
 • “502 Service Temporarily Overloaded”
 • A blank white screen (Boş bir beyaz ekran)

502 Kötü Ağ Geçidi Hataları Neden Oluşuyor?

502 Kötü Ağ Geçidi Hataları Neden Oluşuyor

Ağ geçidi sorununu çözmeden önce, aşağıdakiler gibi olası nedenlere bakmalısınız.

Çözülmemiş Alan Adı

Bir alan adı doğru IP’ye çözülmediğinde, bu gerçekleşir. Alan adınızı yakın zamanda başka bir ana bilgisayara taşıdıysanız, DNS sunucularınızdaki değişikliklerin düzgün bir şekilde yayılması ve operasyonel hale gelmesinin 24 saate kadar sürebileceğini unutmayın.

Aşırı Yüklenmiş Orijin Sunucuları

Bir Orijin sunucusu aşırı yüklenebilir ve kaynakların tükenmesi durumunda çökebilir, bu da bir HTTP hatası 502 ile sonuçlanabilir. Sunucu aşırı yükünün tipik nedenlerinden bazıları trafikte hızlı bir artış, bellek eksikliği ve yazılım zaman aşımları içerir.

Tarayıcı Hataları

Bazı durumlarda, bir tarayıcı ağ veya sunucu sorunu olmasa bile 502 kodlama hatası görüntüleyebilir. Bu durumda, tarayıcı önbelleğinizdeki reklam blokerleri, güncel tarayıcı sürümleri veya hasarlı dosyalar gibi arızalı tarayıcı eklentileri sorun için suçlanacak.

Ev Ağı Donanım Sorunları

Farklı web sitelerinden veya tarayıcılardan tekrar tekrar HTTP 502 hataları alırsanız, ağ donanımınızın aralıklı bir bağlantı sorunu yaşayabileceği güçlü bir riski vardır.

Güvenlik Duvarı Blokları

Web siteniz, herhangi bir hatalı trafikten bir güvenlik duvarı ile korunmaktadır. Bununla birlikte, bazı güvenlik duvarı sistemleri aşırı hassastır ve yanlış pozitifler bulabilir. Sistem, bir CDN veya belirli bir ISS’den bir talebi önlüyor olabilir. Ek olarak, Güvenlik duvarı nedir hakkında bilginiz varsa, bu bölümde sizin için işe yarabilir.

502 Bad Gateway Hatası Çözümleri Nelerdir?

502 Kötü Ağ Geçidi hatası, istemci tarafındaki yanlış yapılandırmalardan veya geçici sorunlardan da kaynaklanabilir, ancak çoğunlukla sunucu tarafındaki sorunlarla ilgisi vardır. Bu nedenle, bu iki nedenden dolayı normal sorun giderme tekniklerini kontrol edeceğimizi söyleyebiliriz.

1. Sayfayı Yenileyin ve Farklı Bir Tarayıcı Deneyin

Öncelikle, en basit çözümü önermek istersek, 502 Bad Gateway hatası geçici bir sorun olabilir diyeceğiz. Örneğin, trafikte ani bir artış olmuş olabilir veya web sunucusu geçici olarak aşırı yüklenmiş olabilir.

Bu nedenle, sayfayı yenilemeden önce biraz bekleyin. Bu nedenle, hızlı bir sayfa yenileme genellikle sorunu çözer. Windows kullanıcıları F5 veya CTRL + F5 kısayol tuşlarını kullanabilirken, Mac kullanıcıları CMD + R kısayol tuşlarını kullanabilir.

Mümkünse web sitesine erişmek için farklı bir tarayıcı veya cihaz kullanmayı deneyin. Böyle yaparak, sorunun istemci tarafıyla mı yoksa sunucu tarafıyla mı ilgili olduğunu belirlemenizi sağlayacaktır.

Sorunun sizde mi yoksa site sunucusunda mı olduğunu belirlemek için “Down for Everyone” or “Just Me”, or “Is It Down Right Now” gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Site açıksa, tarayıcınızda ve PC’nizde birkaç şeyi test etmeniz lazim. Öte yandan, siteniz herhangi biri tarafından kullanılamıyorsa, web sitenizin arka ucuna erişin ve sorunu belirleyin.

 

2. Tarayıcıda Önbelleği Temizle

Sorun devam ederse, bozuk ve güncel olmayan dosyalar tarayıcınız tarafından önbelleğe alınmış olabilir. Bu senaryodaki bir HTTP 502 Hatalı Ağ Geçidi sorunu, tarayıcının önbelleği silinerek çözülebilir.

Bunu bilin ki önbelleğe alınan dosyalar silindiğinde, yer işaretleri ve tercih ayarları gibi önemli tarayıcı verileri de kaybolabilir. Bunu önlemek için, verileriniz sizin tarafınızdan tarayıcıdan dışa aktarılmalı ve daha sonra yeniden içe aktarılmalıdır.

 

3. DNS Sunucularını Yenileyin

Hatalı IP adresleri ve kullanılamayan DNS sunucuları gibi DNS sorunları, potansiyel olarak hatanın nedeni olabilir.

Bir sonraki seçenek, tam olarak tarayıcınızın önbelleğini temizlemek gibi çalışan ve çözüm olabilecek DNS önbelleğini temizlemektir. böylece hatalı dosyaları DNS sunucunuzdan kaldırır.

Yapabileceğiniz başka bir işlem, DNS sunucularınızı anlık olarak değiştirmektir. ISP’niz varsayılan olarak DNS sunucularınızı atar. Google Public DNS gibi farklı bir sunucuya kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

502 ağ geçidi hatasının bir nedeni, bir etki alanı adı sistemi (DNS) sorunu olabilir. Örneğin, sitesini yeni bir web barındırıcısına taşıyanlar, yayınlamanın 48 saate kadar sürebileceğini bilmelidirler.

Bununla birlikte, yerel DNS önbelleğiniz potansiyel olarak sorunun kaynağı olabilir. Cihazınızın geçici depolama alanı, ziyaret ettiğiniz alan adlarıyla ilgili verileri içerir. Windows tuşuna bastıktan sonra, Windows’ta “CMD” yazıp Enter’a basarak DNS önbelleği temizlenebilir.

Ardından Komut İstemi (Command Prompt) penceresi açılır:

Burada, bunu yazmalısınız:

ipconfig /flushdns

bundan sonra, “DNS çözümleyici Önbelleği başarıyla temizlendi (Successfully flushed the DNS resolver Cache)” yazan bir mesaj görünür.

Bir macOS aygıtınız varsa, Terminal’de aşağıdaki komutu girin:

dscacheutil -flushcache

Alternatif olarak, anlık olarak Google Public DNS gibi farklı bir DNS sunucusuna geçebilirsiniz.

 

4. Hata Günlüğünü Kontrol Edin

Belirli bir güncelleme veya değişikliğin ardından bir sorunla karşılaşırsanız, sunucunuz hatalı olabilir. Web sitenizin hata günlüğünü kontrol etmek, bu sorun için en iyi eylem şeklidir.

Genellikle barındırma sağlayıcınız, web sitesi hata günlüğünü etkinleştirmek için bir yönetici paneli aracılığıyla erişim sağlar. Aşağıdaki yazıları wp-config.php dosyanıza ekleyerek WordPress web sitenizde ek olarak hata bildirimini etkinleştirebilirsiniz.

Oluşturulan hataların hangilerinin 502 Kötü Ağ Geçidi sorununa yol açtığını, wp-contents/debug.log dosyasında bunların tümüne bakarak belirleyebilirsiniz.

5. Eklentilerinizi ve Temalarınızı Devre Dışı Bırakın

Oradaki mevcut araçlardan biri ile çakışan yeni bir eklenti veya tema yüklediyseniz, sitenizde 502 ağ geçidi hatası görünebilir. Belki de yeni bir eklenti güncellemesi suçlanacak.

WordPress panonuza erişemeyeceğiniz için, eklentilerinizi ve temalarınızı barındırma hesabınızdaki Dosya Yöneticisi aracılığıyla devre dışı bırakmanız gerekir. Bir SFTP istemcisi bir alternatif olabilir.

Yüklü herhangi bir güvenlik veya önbellek eklentiniz yoksa, ancak yine de HTTP 502 Hataları alıyorsanız, tüm eklentilerinizi devre dışı bırakmanız ve ardından bunları teker teker yeniden etkinleştirmeniz tercih edilir. Eklentiler’e (Plugins) giderek Toplu İşlemler (Bulk Actions) seçeneğinden Devre Dışı Bırak’ı (Deactivate) seçmeniz yeterlidir.

Bundan sonra, her eklentiyi etkinleştirin ve ardından WordPress web sitenizi yeniden yükleyin. Böylece, 502 Hatası bir kez daha göründüğünde sorunlu eklentinin tespit edildiğini biliyorsunuz.

Ancak, WordPress panonuza erişemiyorsanız, bunları barındırma kontrol panelinizden veya FTP yazılımınızdan kapatmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, wp-content dizinindeki plugins dizinini plugins-disable olarak yeniden adlandırın.

 

6. Güvenlik Duvarınızı Veya CDN’nizi Devre Dışı Bırakın

502 ağ geçidi sorunundan güvenlik duvarınız veya İçerik Dağıtım Ağınız (CDN) sorumlu olabilir. Cloudflare kullanıyorsanız, bildirilen herhangi bir zorluk olup olmadığını hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz. Burada, CDN nedir hakkında biraz daha okursanız daha iyi anlayacağınızı hatırlatırız.

Mesela, sunucu planlı bakımdan geçiyor olabilir.

Alternatif olarak, sorunu çözüp çözmediğini görmek için CDN’yi kapatmayı deneyin. Güvenlik duvarınızı devre dışı bırakmak da iyi bir fikir olabilir.

Barındırma hesap paneliniz, CDN ve güvenlik duvarınızı kontrol etmenize izin vermelidir. Bu ayarların nerede olduğunu bilmiyorsanız, daha fazla rehberlik için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

7. PHP’yi Yeniden Başlatın ve PHP Limitlerini Artırın

Bir PHP zaman aşımı sorunu, potansiyel olarak 502 ağ geçidi hatasından sorumlu olabilir. PHP işleminin tamamlanması ayrılan yükleme süresinden daha uzun sürerse istek zaman aşımına uğrar.

PHP’yi yeniden başlatmayı deneyerek başlayabilirsiniz. Bu, herhangi bir bağlantı sorununun çözülmesine yardımcı olabilir. Bu seçenek barındırma panelinizde mevcut değilse, web barındırıcınızdan sizin için gerçekleştirmesini isteyin.

Ayrıca başlangıçta 300 saniye olarak ayarlanan max_execution_time veya max_input_time ayarlarını sunucu üzerinde sizin tarafınızdan değiştirme imkanı vardır. Aksi takdirde, web barındırıcısından bu ayarları yükseltmesini isteyebilirsiniz.

8. Barındırma Sağlayıcınızla İletişime Geçin

Son olarak, sorunlarınızdan hiçbiri çözülmediyse, barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin. Çünkü, muhtemelen sitenizi etkileyen bir sunucu sorunu yaşıyorlardır ve bu durumda, beklemeniz gerekir. Örneğin, cloud hosting veya herhangi farklı bir barındırma hizmetiniz varsa, sorununuz için mutlaka arayın.

Ayrıca, 502 ağ geçidi hatasının kaynağını belirleyebilir ve size bir çözüm konusunda yol gösterebilirler. Web sunucuları, sorununuzu çözmek için 7/24 destek sağlar.

502 Bad Gateway Nginx

502 bad geteway

Nginx web sunucusunun hayranıysanız, muhtemelen bu ünlü 502 Bad Gateway hata mesajına Nginx’te çeşitli durumlarda rastlamışsınızdır.

Genellikle, Nginx’teki 502 Bad Gateway hata mesajı, çoğunlukla Nginx’in proxy önbelleği ve ters proxy olarak kullanıldığı durumlarda ve Apache web sunucusuna giderken ortaya çıkar.

Nginx 502 Bad Gateway Çözünürlüğü:

Nginx’te bu hatayı görürseniz, daha karmaşık hata işleme oluşturmanız gerektiği anlamına gelir. Sorunun nedenini belirlemede ilk adım, nginx günlük dosyasını incelemektir. Kilobayt cinsinden hata boyutu da gösterilir. Bu değerleri büyükten küçüğe doğru sıraladığınızda sorunun köküne daha hızlı ve basit bir şekilde inerek cevapla ilişkilendirebilirsiniz.

Aşağıda, farklı Nginx hatalı ağ geçidi 502 hata türlerinin bir özeti bulunmaktadır:

 • Yazılım kısmında başka sitelerden dosya ve yönergeler çağrıldığında ve karşı site geç cevap verdiğinde veya bu siteye ulaşılamıyorsa 502 bad gateway hatası alırsınız.
 •       Bu hata PHP kod hatalarından kaynaklanabilir.
 •       Yanlış bir dosyaya erişirseniz, bu hatayı görebilirsiniz.
 •       Yerel sunucu ve MySQL veritabanı farklı konumlardaysa, 502 bad gateway hatası oluşabilir.

Ek olarak, bir arabellek hatası alırsanız, /etc/nginx/nginx.conf dosyasındaki arabellek dosyasının boyutunu artırdıktan sonra hizmeti yeniden başlatmayı deneyin. Bir php5- fpm.sock başarısız hatası alırsanız, uygun kod değişikliklerini yaptıktan sonra hizmeti yeniden başlatmayı deneyin.

Sorunun nedeni sizseniz, yukarıda listelenen seçeneklerden birini veya birkaçını uygulayarak 502 Bad Gateway hata bildirimini almaktan kaçınabilirsiniz. Bu önlemlerin hiçbiri 502 Bad Gateway hatasını çözmediyse, sunucu sağlayıcınızla iletişime geçmelisiniz.

Son Söz

Sonuç olarak, HTTP 502 sorunu, bir web sitesine veya web uygulamasına erişmeye çalışan kullanıcılar için can sıkıcı bir sorun olabilir. Bununla birlikte, kullanıcılar için zor olsa da, bu sorunun temel nedenlerini anlayarak ve nasıl giderileceğini ve düzeltileceğini bilerek bu sorun çözülebilir. Sorunun temel nedenini bulmak ve düzeltmek, zarar görmüş kaynağa erişimi geri yüklemek için çok önemlidir.

Bu blog gönderisinde paylaştığımız ipuçlarını ve içgörüleri göz önünde bulundurarak, umarız sizi 502 hatalarını işlemeye daha iyi hazırlamışızdır. Herhangi bir zamanda daha fazla rehberliğe ihtiyacınız olursa, bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıdaki sorulara bir göz atsaniz iyi olur, sizin de sorununuz olabilir.

Hata 502 Geçici Bir Sorun Mu?

Sunucu hatalarının çoğu geçicidir ve 502 hatası istisna değildir. Örneğin, web sunucusu birkaç dakikalığına aşırı yüklenmiş veya trafikte kısa bir dalgalanma yaşamış olabilir. Sorunu çözmek için birkaç dakika bekleyip siteyi yeniden yükleyebilirsiniz, ayrıca sayfaya başka bir tarayıcıdan veya cihazdan da erişebilirsiniz.

Hizmet Kullanılamıyor Hatası 502 Ne Anlama Geliyor?

Web sitesinin kaynak sunucusu için ters proxy görevi gören bir web sitesi sunucusu bir 502 hatası ile karşılaştığında, bu, kaynak sunucunun geçerli bir yanıt vermediğini gösterir.

502 Hatasına Ne Sebep Olur?

502 hatası, sunucu aşırı yüklemesi, sunucular arasındaki bağlantı sorunları, yanlış DNS ayarları veya yük dengeleyiciler veya ters proksiler gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

502 Hatası Alırsam Ne Yapmalıyım?

502 hatası alırsanız, sayfayı yeniden yüklemeyi veya tarayıcınızı yenilemeyi deneyin ve ayrıca diğer adımlarıda deneyin. Hata devam ederse, sunucu tarafında bir sorun olabilir, bu nedenle web barındırma sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekebilir.

502 Hatası Web Sitemin SEO’sunu Etkileyebilir Mi?

Evet, bir 502 hatası, arama motorlarının web sitenizi güvenilmez veya güvenilmez olarak algılamasına neden olabileceğinden, uzun süre devam ederse web sitenizin SEO’sunu etkileyebilir.

502 Hataları Genellikle Ne Kadar Sürer?

502 hatasının süresi, altta yatan nedene ve onu çözmek için atılan adımlara bağlı olarak değişebilir. 502 hatası bazı durumlarda sadece birkaç dakika sürerken bazı durumlarda saatler hatta günlerce devam edebilir.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Depolama alanı nedir?

İçeriğin ve verilerin günlük hayatımızdaki büyük rolünün hepimiz farkındayız. Yaklaşık on yıl önceki verilerden
Previous
Next