Home 301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Posta yönlendirme, size gönderilen değerli bilgileri kaybetmemenizi sağladığından, herhangi bir taşıma işleminde önemli bir adımdır.

Aynı şey web siteniz için de söylenebilir: Bir web sitesini bir URL’den diğerine taşıyorsanız, ziyaretçilerinizin doğru yere yönlendirilmesini sağlamak için gerekli adımları atmanız gerekir. Teknoloji dünyasında buna 301 yönlendirmesi denir.

Bu makalede, 301 yönlendirmesinin ne olduğunu ve ne zaman kullanmanız gerektiğini keşfedeceğiz.

 

301 (kalıcı) yönlendirme nedir?

301 (kalıcı) yönlendirme nedir

301, bir web sunucusu tarafından bir tarayıcıya gönderilen bir HTTP durum kodudur. 301, bir URL’den diğerine kalıcı bir yönlendirme sinyali verir; bu, eski bir URL’yi bulmak isteyen tüm kullanıcıların otomatik olarak yeni bir URL’ye gönderileceği anlamına gelir. 301 yönlendirmesi, tüm seo sıralamasını eski URL’den yeni URL’ye geçirir ve en yaygın olarak bir sayfa bir web sitesinden kalıcı olarak taşındığında veya kaldırıldığında kullanılır.

HTTP hakkında daha fazla bilgi edinmek için HTTP nedir makalesini okuyun.

301, bazılarını muhtemelen duymuş olduğunuz birçok olası HTTP durum kodundan biridir (404 – Bulunamadı, 403 – Yasak ve 500 – Sunucu Hatası dahil). Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde ve sunucu sayfayı normal şekilde gönderdiğinde, o sayfaya eklediği durum kodu 200 – Tamamdır.

301 yönlendirmesini bir posta iletici gibi düşünebilirsiniz. Bir içeriği belirli bir URL’den uzağa taşıdığınızda, onu ziyaret etmeye çalışan herkes 404 – sayfa bulunamadı mesajı alır. 301 yönlendirmesi kullanarak sunucudan ziyaretleri eski URL’den yeni bir konuma (içeriğinizin yeni evi) yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Şimdi, eski URL’yi ziyaret etmeye çalıştığınızda, sunucu 301 – Kalıcı Olarak Taşındı durum kodunu geri gönderecek ve ardından sizi yeni konuma taşıyacaktır.

Bu o kadar hızlı olur ki, genellikle farkında olmazsınız ve kendinizi aradığınız içerikte bulursunuz. URL’nin tıkladığınızdan veya yazdığınızdan farklı olduğunu fark edebilirsiniz. Ya da Ayima Redirect Path gibi yeniden yönlendirildiğinizi size bildiren bir tarayıcı uzantınız olabilir.

301 yönlendirmesinin yerine getirdiği diğer önemli iş, arama motorlarıyla ilgilidir. İçeriğin nereye taşındığını doğru bir şekilde gösteren kullanışlı durum kodlarına sahip olmak, Google gibi arama motorlarının dizinlerini güncel tutmasına olanak tanır. Esasen, bir 301 yönlendirmesi arama motorlarına şunları bildirir: “Hey, kullanıcıların SERP’lerden tıklamaktan keyif aldığı o içerik parçasını biliyor musunuz? Artık burada yaşıyor, bu nedenle bu sayfayla ilişkilendirdiğiniz tüm görünürlüğü alın ve bu yeni URL’ye aktarın.”Bu nedenle 301 yönlendirmeleri SEO için önemlidir.

Artık 301’i tanıdığımıza göre, kendiniz için nasıl 301 yönlendirmesi yapabileceğinize geçme zamanı geldi.

 

301 yönlendirmesi nasıl yapılır?

Peki yazımızın asıl kısmına yani 301 yönlendirme nasıl yapılır kısmına geldik. 301 yönlendirmelerini gerçekleştirmenin iki yaygın yöntemi vardır:

  • htaccess dosyası aracılığıyla 301 yönlendirmesi oluşturma
  • Site sayfalarında 301 yönlendirmesi oluşturma

Sunucu düzeyinde yönlendirmeler genellikle sunucuda mevcut .htaccess dosyasında değişiklik yapılarak yapılır. İkinci tür yönlendirmeler, sayfaya hem manuel olarak hem de eklentiler aracılığıyla yapılabilecek kod ekleme vasıtasıyla yapılır. 

 

CMS’de 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesini uygulama süreci, CMS’den CMS’ye ve platformdan platforma değişir. Aşağıda, popüler bir içerik yönetim sistemi olan WordPress’te bunun nasıl yapıldığını açıklayacağız. 

CMS hakkında daha fazla bilgi edinmek için CMS nedir makalesini okuyabilirsiniz.

Sunucunun kendisi aracılığıyla bir yönlendirme uygulayın

Yönlendirmeleri hız ve teknik açıdan uygulamanın en iyi yolu, WordPress’e güvenmek yerine web sunucusunun kendisidir. Bu işlevselliğe erişmenizi sağlayacak eklentiler olmasına rağmen, WordPress 301 yönlendirmelerini kullanıma hazır hale getirmek için basit bir yol sunmaz.

301 yönlendirmelerini sunucunun kendisi aracılığıyla uygulama süreci, sunucunuzun kullandığı yazılım yığınına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Her biri farklı bir yaklaşım gerektiren Apache, Nginx, IIS veya başka bir platform kullanıyor olabilirsiniz. Bu, barındırma sağlayıcınıza bağlı olarak da değişebilir. Sunucunun kendisi aracılığıyla bir yönlendirmeyi nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız, web siteniz için hizmet kesintisine yol açabileceğinden bu, kurcalamanızı önereceğimiz bir şey değildir.

 

Ücretsiz bir WordPress eklentisi kullanarak bir URL’yi yeniden yönlendirin

Bazen pazarlamada, gerçekten elde edebileceğiniz çözüm için optimum olan çözümden taviz vermeniz gerekir. Bu, o durumlardan biri olabilir. Sunucunuz aracılığıyla bir yönlendirme uygulayamıyorsanız, bir WordPress eklentisi kullanmayı düşünün. Bu en uygun yöntem değildir Çünkü eklentiler daha yavaştır ve üçüncü taraf koduna güvenmeniz gerekir, bu nedenle riski size ait olmak üzere bu yolu seçin.

Her eklenti arayüzü farklı olacaktır, bu nedenle özel rehberlik için seçtiğiniz eklentinin belgelerine bakın. Burada, ücretsiz Yönlendirme eklentisi ile 301 yönlendirmelerinin nasıl kurulacağını kısaca inceleyeceğiz.

  • Yönlendirme eklentisini yükleyin ve etkinleştirin
  • Ayarlar > Yönlendirme’ye gidin ve kurulum talimatlarını izleyin.
  • Kurulumun sonunda eklenti Seçenekleri menüsüne yönlendirileceksiniz. Yeni bir yönlendirme eklemek için üst menüden Yönlendirmeler’i seçin.
  • Yönlendirmeler altında, tüm etkin 301 yönlendirmelerinizi görüntüleyebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz. Yeni bir 301 yönlendirmesi eklemek için, Yeni yönlendirme ekle altına bir Kaynak URL (eski URL) ve bir Hedef URL (yeni URL) ekleyin.
  • Şimdi Yönlendirme Ekle’yi tıklayın. Artık yeni yönlendirmeyi etkin yönlendirmeler listenizde göreceksiniz.

 

301 Yönlendirmesi Ne Zaman Kullanılır?

301 Yönlendirmesi Ne Zaman Kullanılır

Burada, bir araç olarak 301 yönlendirmesine ulaşmak isteyeceğiniz bazı özel durumlar verilmiştir.

1. Bir URL’yi değiştirme

Belki orijinal URL’niz yeterince optimize edilmemiştir veya web sitenizin URL’lerinin klasör yapısını yeniden düzenliyorsunuzdur.

 

2. Bir içeriği yeniden oluşturmak

Bazen, örneğin, farklı bir web sayfası şablonu kullanmaya karar verirseniz, eski içeriğinizi tamamen yeni bir sayfada yeniden oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu durumda, eski URL’den yeni URL’nize basit bir 301 yönlendirmesi uyguladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Bu yapıldıktan sonra, eski sayfayı yayından kaldırdığınızdan ve arşivlediğinizden emin olun.

 

3. Birkaç içeriği birleştirme

Çakışan, aynı anahtar kelimeler için rekabet eden veya hepsinin aynı konuyu kapsayan birden çok içeriğiniz olduğuna karar verdiyseniz, bunları birleştirmek isteyebilirsiniz. Ancak, bu eski sayfaların elde etmiş olabileceği arama motoru görünürlüğünü bir kenara atmak istemeyeceksiniz. Yeni, birleştirilmiş kaynağınızı oluşturduktan sonra, eski sayfaların her birinden yeni tek sayfaya basit bir 301 yönlendirmesi ayarlamanız gerekir.

 

4. İçeriği bir alandan diğerine taşıma

Web sitenizi bir alan adından diğerine taşıyorsanız, eski içeriğinizden yeni içeriğinize sayfadan sayfaya 301 yönlendirmeleri uygulamanız çok önemlidir.

Bir alan adından diğerine sayfadan sayfaya 301 yönlendirmeleri uygularken, aklınızda tutmanız gereken önemli bir nokta vardır: yönlendirmeleriniz orijinal URL’den sunulmalıdır.

 

5. Aşamalı Web Lansmanı Sırasında Bir Web Sitesini Taşıma

Web sitenizi yukarıda özetlendiği gibi bir alandan diğerine taşıyor olabilirsiniz, ancak proje kısıtlamaları nedeniyle aşamalı bir lansman yaklaşımı kullanıyorsunuz. Bu, birinci aşamada ana web sitesi sayfalarını, ardından ikinci aşamada ikinci sayfa dalgasını başlattığınız anlamına gelir ve bu böyle devam eder. Bu durumda, aşamalı bir yeniden yönlendirme haritası oluşturmanızı öneririz. Eski alanınızdaki tüm URL’ler hesaba katılmalı ve her aşama için bir yönlendirme belirtilmelidir.

Birinci aşamada, yeni sitede hesaba katılacak tüm sayfalar için 301 yönlendirmeleri uygulamayi bekleyeceksiniz. Ayrıca, diğer tüm sayfalar için, genellikle yeni web sitesinin ana sayfasına 302 yönlendirmesi ekleyeceksiniz. Bu, eski alanınızı ziyaret etmeye çalışan kullanıcıların 404 hatası almasını önleyecek ve sayfalarınızın aniden alakasız görünen içeriğe yönlendirilmesiyle arama motorlarının kafasını karıştırmayacaktır.

Her aşamayı başlattığınızda, yönlendirmelerinizi güncellemeli ve benzer içerik kullanıma sunuldukça 302’lerinizi 301’lerle değiştirmelisiniz.

Bir kez daha, bu yönlendirmeler, eski alan adınızdan sunulacak şekilde uygulanmalıdır.

 

301 Yönlendirmesi ile 302 Yönlendirmesi Arasındaki Fark

301 Yönlendirmesi ile 302 Yönlendirmesi Arasındaki Fark

301 yönlendirmeleri kalıcı, 302 yönlendirmeleri ise geçicidir. Bir sayfa kalıcı olarak konum değiştirdiğinde 301 kullanılır ve gelecekte sayfayı orijinal URL’nin altına geri taşımayı düşünüyorsanız 302 kullanılmalıdır.

Genel olarak, web sitenizde 301 yönlendirmeleri kullanırsınız. Ancak, bunun yerine 302 kullanmak isteyebileceğiniz birkaç durum vardır, örneğin:

  • Aşamalı bir web sitesi başlatma planı kullanıyor olabilirsiniz.
  • Oturum açma ağ geçitleri veya e-ticaret ödemeleri gibi SEO’nun geçerli olmadığı işlevlerin bir parçası olarak kullanıcıları yeniden yönlendiriyor olabilirsiniz.
  • Geçici bir bekletme sayfası kullanıyor olabilirsiniz ve ayrıntılı, zengin içeriğinizi kalıcı olarak boş bir bekletme sayfasına yönlendirdiğinizin sinyalini vererek arama motorlarının kafasını karıştırmak veya arama motoru sıralamalarınıza zarar vermek istemiyor olabilirsiniz.

 

Kaçınmanız Gereken 301 Yönlendirme Hatası

Artık 301 yönlendirmesinin önemini anladığınıza göre, sitenizin SEO’sunu olumsuz yönde etkileyebilecek bir hata yapmadığınızdan emin olmak için süreçteki yaygın hataları gözden geçireceğiz.

 

1. Alanlarınızın sürümleri arasında 302 yönlendirmesi ayarlama

301 yönlendirmeleri, gelen bağlantıların gücünü bir URL’den diğerine işaret eder ve öyle görünmese de, http://blog.mavihost.com ve blog.mavihost.com iki farklı URL’dir. Arama motoru sonuçlarınızı artırmak için markanızın alan adının tüm farklı yinelemelerinden bir 301 yönlendirmesi kurduğunuzdan emin olun.

 

2. Yeni bir sayfa oluşturduktan sonra 301 yönlendirmesi ayarlama

2010 yılında, Toys ‘R Us, önce bir 301 yönlendirmesi kurmadan toys.com alan adını satın aldı ve yeni sitelerinin SEO sonuçları, orijinal Toys’dan gelen bağlantılar olmadan Google tarafından yepyeni bir alan adı olarak yeniden tarandığı için düştü. Web sitenizin içeriğini taşımadan önce 301 yönlendirmesini kurduğunuzdan emin olun, böylece siteniz bu süreçte trafiği kaybetmez.

 

3. İçerik geçişi sırasında 302 yönlendirmesi kullanma

Web sitenizi güncellerken veya onarırken web sitenizin içeriğini geçici olarak taşımıyorsanız, alan adınızda değişiklik yaparken gelen bağlantıları ve arama sıralamalarınızı korumak için bir 301 yönlendirmesi kullanın.

 

4. Bağlantıyı eski içeriğe yönlendirmek

Web sitenizdeki eski dahili bağlantılardan (ana sayfanızdaki şirket blogunuza bir bağlantı gibi) yönlendirmeler ayarlamazsanız, bu eski, yönlendirilmemiş bağlantılara tıklayan site ziyaretçileri için kötü bir kullanıcı deneyimi yaratırsınız. Eski dahili bağlantı sonunda yeni alan adına geçecektir, ancak bu birkaç saniye sürebilir veya bu arada beyaz bir ekran gösterebilir.

 

Son Söz

301 yönlendirmeleri, sağlıklı bir web sitesini sürdürmek için hayati derecede önemlidir. Web sitenizin içeriği transfer edildiğinde ve değiştiğinde hem kullanıcılara hem de arama motorlarına sinyal vermede temel bir işlev görürler. 301 yönlendirmeleri kullanmayı planlıyorsanız, yukarıda bahsedilen yaygın hatalara düşmediğinizden emin olun.

 

Sıkça Sorulan Sorular

301 yönlendirmesi SEO için iyi midir?

301 Yönlendirmeleri, SEO’da en iyi uygulama olarak kabul edilir. SEO için kalıcı yönlendirmeler genellikle gidilecek yoldur. 301 HTTP yanıtları, tarayıcıya ve kullanıcılara orijinal sayfaların hedef URL’ye “kalıcı olarak taşındığını” bildirir.

302’ye karşı 301 yönlendirmesi nedir?

301 yönlendirmesi, bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığını gösterirken, 302 yönlendirmesi, taşımanın yalnızca geçici olduğu anlamına gelir.

Kaç tane 301 yönlendirmeniz olabilir?

Bir sitede 301 yönlendirmelerini kullanmanın herhangi bir sınırı yoktur. Herhangi bir ceza almadan 100.000’den fazla 301 yönlendirme uygulayabilirsiniz. Ancak: Çok fazla 301 yönlendirmesi, sunucuya gereksiz yük bindirir ve hızı düşürür.

Share this post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius
enim in eros elementum tristique.

Related Posts

Ucuz hosting nedir? 

İş için bir web sitesi veya hatta bir blog başlatmayı planlıyorsanız, bilmeniz gereken şeylerden
Previous
Next